2021 07 16 /13:00

J.Bidenas ir A.Merkel: ne visais klausimais sutariantys draugai

Paskutinį kartą priimdamas Baltuosiuose rūmuose politinę karjerą baigiančią Vokietijos kanclerę Angelą Merkel, JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį vėl išreiškė susirūpinimą beveik baigtu dujotiekiu „Nord Stream 2“, bet sakė, jog abu jie sutaria, kad Rusijai negalima leisti naudotis energija kaip ginklu.
Angela Merkel ir Joe Bidenas
Angela Merkel ir Joe Bidenas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Abu lyderiai per daugiausia draugišką kanclerės atsisveikinimo vizitą aptarė – nors pastebimos pažangos nepadarė – nuomonių skirtumus dėl prieštaringai vertinamo dujotiekio „Nord Stream 2“, sujungsiančio Rusiją ir Vokietiją Baltijos jūros dugnu.

„Asmeniškai turiu pasakyti jums, kad man trūks jūsų [dalyvavimo] mūsų viršūnių susitikimuose. Tikrai“, – pasakė J.Bidenas, pavakare Baltuosiuose rūmuose surengtoje spaudos konferencijoje stovėdamas šalia A.Merkel, antros pagal darbo kanclerio poste trukmę politikės per Vokietijos istoriją. Per jos politinę karjerą Jungtinėms Valstijoms vadovavo keturi prezidentai.

A.Merkel, kurios santykiai su ankstesniu JAV prezidentu Donaldu Trumpu, kaip žinia, buvo sunkūs, lengvai ir bičiuliškai bendravo su seniai tarptautinėje politikoje dalyvaujančiu J.Bidenu ir ne kartą pavadino jį „brangiuoju Joe“.

Paprašyta palyginti savo santykius su J.Bidenu ir su D.Trumpu, A.Merkel išliko diplomatiška ir pasakė, kad visi Vokietijos kancleriai suinteresuoti „dirbti su kiekvienu Amerikos prezidentu“.

Šypsodamasi ji pridūrė: „Šiandien apsikeitimas [nuomonėmis] buvo labai draugiškas.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel ir Joe Bidenas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel ir Joe Bidenas

Tačiau nepaisant jų asmeninio bendravimo šilumos, JAV ir Vokietijos santykių laukia nauja teritorija, nes A.Merkel, rugsėjo rinkimuose nesieksianti dar vienos kadencijos, netrukus baigs darbą. Abiejose šalyse esama susirūpinimo tuo, kaip Vašingtonas ir Berlynas derėsis dėl augančių nesutarimų.

JAV seniai įrodinėja, kad projektas „Nord Stream 2“ kels grėsmę Europos energetiniam saugumui, padidindamas žemyno priklausomybę nuo Rusijos gamtinių dujų ir sudarydamas sąlygas Maskvai daryti politinį spaudimą pažeidžiamoms Rytų ir Centrinės Europos valstybėms, ypač Ukrainai.

Tačiau J.Bidenas neseniai atšaukė sankcijas šiame projekte dalyvaujantiems Vokietijos subjektams, ir tai papiktino daugelį JAV Kongreso narių.

Floridai atstovaujantis respublikonų senatorius Marco Rubio ketvirtadienį prieš lyderių susitikimą nusiųstame laiške J.Bidenui išreiškė susirūpinimą, kad šis dujotiekis jau daro ekonominį poveikį JAV sąjungininkei Ukrainai. Pasak M.Rubio, „Nord Stream 2“ savininkė Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ „jau pradeda mažiau naudotis savo dujotiekiais Ukrainoje“.

A.Merkel stengėsi neteikti didelės reikšmės nuomonių skirtumams ir siekė akcentuoti, kad „Nord Stream 2“ turi papildyti, o ne pakeisti per Ukrainą einančius dujotiekius.

„Mūsų idėja lieka ta, kad Ukraina lieka tranzitinė šalis gamtinėms dujoms, kad Ukraina, kaip ir bet kuri kita pasaulio šalis, turi teisę į teritorinį suverenumą“, – sakė A.Merkel. Ji pridūrė, kad Vokietija yra pasirengusi reaguoti į Maskvos veiksmus, „jei Rusija negerbs šios Ukrainos teisės, kurią ji turi kaip tranzitinė šalis“.

A.Merkel taip pat išreiškė susirūpinimą kelionių suvaržymais dėl COVID-19, trukdančiais daugumai europiečių keliauti į JAV.

J.Bidenas sakė, kad jo darbo grupė dėl COVID-19 turėtų aptarti šį klausimą ir kad jis tikisi „per artimiausias septynias dienas“ pateikti konkretesnį atsakymą dėl galimo suvaržymų sušvelninimo.

A.Merkel savo dieną pradėjo nuo darbo pusryčių su viceprezidente Kamala Harris. Pastarosios biuras pranešė, kad abi politikės surengė „labai atvirą diskusiją“.

Miglotas kursas

Pareigūnai Vašingtone ir kitur domisi, kokio kurso galėtų laikytis Vokietija po rinkimų rugsėjį.

A.Merkel Krikščionių demokratų sąjunga (CDU) pagal populiarumą pirmauja, bet žalieji ir centro kairės socialdemokratai taip pat varžosi dėl galimybės vadovauti būsimai vyriausybei. Nors šios trys partijos nesutaria daugelyje politikos sričių, jos yra įsipareigojusios palaikyti tvirtus transatlantinius santykius.

Vokietija palaiko tvirtus prekybinius ryšius su Kinija, bet kritiškai vertina žmogaus teisių padėtį šioje šalyje. A.Merkel labai nori išvengti situacijos, kai Vokietija arba Europos Sąjunga būtų priversta rinktis tarp Kinijos ir JAV.

A.Merkel tvirtina, kad reikia bendradarbiauti su Kinija tokiais pasaulinės svarbos klausimais kaip klimato kaita ir kova su COVID-19, nors D.Trumpas kaltino Pekiną pradėjus šią pandemiją.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Angela Merkel
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Angela Merkel

Vis dėlto A.Merkel kalbėdamasi su žurnalistais pabrėžė norinti, kad Vokietija ir ES koordinuotų savo politiką Kinijos atžvilgiu su Vašingtonu, taip pat ir tokiais klausimais kaip darbuotojų teisės, prekyba ir kibernetinis saugumas.

„Manau, kad mūsų ryšių su Kinija pamatas turėtų būti grindžiamas bendromis [JAV ir Vokietijos] vertybėmis“, – sakė ji.

Labdaringa medicinos organizacija „Gydytojai be sienų“ (MSF) paragino J.Bideną paspausti A.Merkel pritarti pasiūlymams dėl vakcinų patentų apsaugos sustabdymo. A.Merkel, kuri anksčiau buvo mokslininkė, įrodinėja, kad patentų apsaugos sustabdymas nebūtų veiksmingas ir galėtų pakenkti tyrimams bei jų pritaikymui ateityje.

JAV demokratų įstatymų leidėjų grupė paragino Vokietiją „nebeblokuoti“ su COVID-19 susijusio intelektinės nuosavybės teisių laikino sustabdymo, nes jis padėtų didinti veiksmingų vakcinų gamybą visame pasaulyje.

J.Bideno administracija pritarė tam, kad šis klausimas būtų aptartas Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO), bet Baltųjų rūmų pareigūnai nesitikėjo, kad nesutarimai bus išspręsti A.Merkel vizito metu.

Nors esama įtampą keliančių klausimų, J.Bidenas atrodė norintis deramai atsisveikinti su A.Merkel.

Ketvirtadienį vakare jis Baltuosiuose rūmuose surengė vakarienę A.Merkel, jos vyrui ir virtinei esamų ir buvusių įstatymų leidėjų bei administracijos pareigūnų. Tarp svečių buvo valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir du jo pirmtakai – Hillary Clinton ir Colinas Powellas.

Taip pat dalyvavo respublikonų lyderiai Senate ir Atstovų Rūmuose Mitchas McConnellas ir Kevinas McCarthy, kiti JAV ir Vokietijos aukšto rango pareigūnai. Per vakarienę buvo patiekta jūrinės žuvies ir taljatelių su juodaisiais pipirais.

Anksčiau ketvirtadienį K.Harris priėmė A.Merkel pusryčių savo rezidencijoje JAV karinio jūrų laivyno observatorijos teritorijoje (USNO) ir gyrė jos „nepaprastą karjerą“. A.Merkel savo ruožtu atkreipė dėmesį į istorijai svarbius K.Harris išrinkimo viceprezidente aspektus.

„Galiu tik pasakyti, kad taip pat džiaugiuosi šia proga čia susitikti su pirmąja ponia Jungtinių Amerikos Valstijų viceprezidente“, – pasakė A.Merkel ir abi lyderės nuėjo į rezidenciją pasikalbėti prie patiektų griujero suflė, sezoninių vaisių ir mėsos užkandžių.

A.Merkel ketvirtadienį taip pat buvo suteiktas Johnso Hopkinso universiteto garbės daktaro laipsnis – tokių laipsnių ji jau turi 18. Kanclerė pasakė kalbą šio universiteto tarptautinių studijų mokykloje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis