Tokie planai rodytų, kad JAV vėl skiria didesnį dėmesį sąjungininkėms šiame regione.
JAV ir Kinija varžosi dėl įtakos šioje pasaulio dalyje, kažkada laikytoje diplomatiniu užkampiu, bet dabar vis dažniau vadinamoje itin svarbia erdve komercinei, politinei ir karinei įtakai.
Papua Naujosios Gvinėjos užsienio reikalų ministras Justinas Tkatchenko sakė, kad J.Bidenas dalyvaus dvišalėse derybose su šalies šeimininkės vadovais ir susitiks su 18 lyderių iš Ramiojo vandenyno salų forumo – regioninio bloko, kurį sudaro daugiausia mažos valstybės.
Tarp dalyvių bus Australijos ir Naujosios Zelandijos ministrai pirmininkai.
J.Bidenas gegužės 22-ąją turi tapti pirmuoju per mažiausiai šimtmetį pareigas einančiu JAV prezidentu, apsilankiusiu Papua Naujojoje Gvinėjoje.
Kelionės metu J.Bidenas taip pat turi dalyvauti Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikime Hirošimoje Japonijoje ir vadinamojo Ketverto – Australijos, Indijos, Japonijos ir JAV – viršūnių susitikime Sidnėjuje Australijoje.
JAV specialusis pasiuntinys Josephas Yunas šią savaitę pripažino, kad Jungtinės Valstijos bando prisivyti po santykinio nesirūpinimo laikotarpio, kai regione smarkiai išaugo Kinijos įtaka.
„Pripažinkime – tai strateginė Kinijos ir mūsų konkurencija“, – sakė jis.
J.Bideno kelionės metu gali būti baigtas rengti JAV ir Papua Naujosios Gvinėjos bendradarbiavimo gynybos srityje susitarimas, pagal kurį būtų galima rengti daugiau bendrų pratybų ir kurti saugumo infrastruktūrą.
Šis regionas gali būti gyvybiškai svarbus galimo karinio konflikto dėl Taivano atveju.