Tačiau savaitės viduryje kariuomenės atstovai spaudai užsiminė, kad antžeminis puolimas „gali būti kitoks, nei jūs manote“. Jie sakė, kad jis gali prasidėti vėliau ir trukti ilgiau, išsivystyti netikėtais būdais.
Tuo tarpu vyko precedento neturintys aukščiausių JAV pareigūnų, įskaitant valstybės ir gynybos sekretorių bei prezidento Joe Bideno, vizitai. Jų palaikymas Izraeliui po mirtiniausio per pastaruosius dešimtmečius išpuolio ir pažadai atsiųsti karo laivų ir ginklų buvo susiję su atsargumo žinia, kaip reaguoti, sako naujienų agentūra „Bloomberg“.
JAV pritaria Izraelio tikslui sunaikinti „Hamas“ karinę infrastruktūrą Gazoje. Tai įmanoma tik įvykdžius antžeminę invaziją, nes ši grupuotė, JAV ir ES įtraukta į teroristinių organizacijų sąrašą, dešimtmečius kūrė tunelių ir kitų įtvirtinimų tinklus.
Tačiau, pasak Izraelio pareigūnų ir vyriausybei artimų žmonių, JAV įtaka jau dabar lemia tai, kaip bus vykdomas šis puolimas – ypač tai, kaip apriboti 2 mln. civilių, gyvenančių Gazos Ruože, aukų skaičių, – ir vyriausybės planus, kas bus, kai puolimas baigsis.
Trys aukšto rango Izraelio pareigūnai, „Bloomberg“ kalbėję su anonimiškumo sąlyga, teigia, kad JAV vaidmuo ir įtaka šiame kare prieš „Hamas“ yra gilesnė ir intensyvesnė nei bet kokia Vašingtono įtaka praeityje.
JAV vis labiau nerimauja, kad Izraelio invazija gali pritraukti Irano remiamą „Hezbollah“. Tai gali atverti antrąjį karo frontą ir sukelti platesnį konfliktą, kuris dar labiau įtrauktų JAV ir sužlugdytų J.Bideno administracijos pastangas stabilizuoti regioną sudarant taiką tarp Izraelio ir pagrindinių arabų šalių.
„Prezidentas J.Bidenas daugiausia dėmesio skiria tam, kad būtų sumažinta tikimybė, jog šis karas išplis į kitą frontą, – interviu sakė užsienio reikalų ministras Eli Cohenas. – Tai yra pagrindinis jo tikslas.“
Ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu po J.Bideno vizito sakė, kad buvo pasiektas susitarimas dėl bendradarbiavimo, kuris pakeis situaciją visur. Grįždamas į Vašingtoną lėktuve „Air Force One“ J.Bidenas sakė, kad kalbėjosi su izraeliečiais apie įvairias „alternatyvas“ dėl antžeminio karo, nes nerimavo dėl civilių aukų ir konflikto išplėtimo.
Nors JAV pasiuntė dvi lėktuvnešių grupes į rytinę Viduržemio jūros dalį ir įvedė karinę parengtį, J.Bidenas ir kiti pareigūnai pabrėžė, kad svarbu sumažinti civilių aukų skaičių. Tel Avive JAV prezidentas ragino B.Netanyahu vyriausybę įsileisti humanitarinę pagalbą į Gazos Ruožą, kur civiliai gyventojai yra įstrigę su mažėjančiomis maisto ir vandens atsargomis ir nuolat patiria Izraelio oro antskrydžius. Pasak JAV pareigūnų, pirmosios siuntos iš Egipto gali būti atgabentos jau penktadienį.
„J.Bidenas tvirtai įsitikinęs, kad reikia nugalėti „Hamas“, tačiau jis taip pat nori išlaikyti strateginius aljansus ir taikos sutartis tarp Izraelio ir arabų šalių, juos plėsti ir stiprinti Amerikos lyderystę Vidurio Rytuose, – sakė Amosas Gileadas, buvęs aukščiausio rango Gynybos ministerijos pareigūnas. – Štai kodėl humanitarinis aspektas yra toks svarbus“.