Kai pavasarį Demokratų partijos pirminių rinkimų maratonas jau ėjo į pabaigą, Laura Hubka įtemptai svarstė: kaip parduoti J.Bideną rinkėjams kaimiškose Ajovos valstijos vietose.
Ši demokratų aktyvistė aplinkiniams skundėsi, kad demokratai nustūmė šalin visą būrį jaunesnių kandidatų ir į kovą su D.Trumpu metė seną ir šiandienos problemos esą nesigaudantį J.Bideną.
Pati L.Hubka rėmė buvusį vieno Indianos miesto merą Pete'ą Buttigiegą ir galvojo, kad toks neįkvepiantis kandidatas kaip J.Bidenas neatkovos Ajovos iš D.Trumpo. Moteris jau ruošėsi dar vienam pralaimėjimui.
Bet po kelių mėnesių J.Bideno galimybės nugalėti vertinamos labai gerai – neatmetama, kad po trijų savaičių jis ir demokratai švęs užtikrintą pergalę, nes pastarosiomis dienomis parama buvusiam viceprezidentui auga lyg ant mielių.
J.Bidenas prieš D.Trumpą nacionaliniu mastu pirmauja beveik dviženkle persvara, o tokios svarbios valstijos kaip Pensilvanija, Mičiganas ir Viskonsinas demokratui jau, regis, saugios.
Tikėtinos ir pergalės Floridoje, galbūt net Teksase ar Džordžijoje, nors pastarosios dvi valstijos dar neseniai laikytos respublikonų tvirtovėmis. Tačiau L.Hubka netiki apklausomis.
Meškos paslauga – pandemija
„Nenoriu jomis tikėti, nenoriu, kad ir kiti tikėtų. Nenoriu, kad žmonės liktų namie ir nebalsuotų – kaip ir tada, kai jie manė, kad Hillary Clinton tikrai nugalės. Man nesijaučia, kad Bideno persvara siekia 14-15 proc. punktų. Jis tiek nepirmauja“, – mano aktyvistė.
Aišku, daugybė apklausų liudija būtent svarią J.Bideno persvarą – esą rinkėjus D.Trumpo veiksmai ir retorika tiesiog pykina. Kai prezidentas užsikrėtė COVID-19, parama jam ne išaugo, o ėmė dar sparčiau griūti.
Analitikų teigimu, labai svarbu ir tai, kad J.Bidenas net 12 proc. punktų lenkia JAV prezidentą pagal populiarumą tarp nepriklausomų rinkėjų, kurių balsai ir nusprendžia nugalėtoją svarbiausiose svyruojančiose valstijose.
Vis dėlto politikos analitikas Larry Sabato sutinka, kad L.Hubka neklysta laikydamasi atsargiai – esą J.Bideno pozicijos būtų kur kas prastesnės, jei ne chaotiškas D.Trumpo administracijos tvarkymasis su koronaviruso pandemija.
„Apklausos neatspindi to, kas vyksta iš tiesų. Jis (J.Bidenas, – red.) nelaimės 14-16 proc. punktų persvara. Jokių šansų. Mes per daug susiskaldę.
Daug Trumpo rėmėjų po pirmųjų debatų ir žinios, kad jis užsikrėtė koronavirusu, labai nusivylė bei tiesiog ignoravo apklausų rengėjus. Taip jau yra buvę. Manau, kad Bidenas laimės, bet tikrai ne tokiu skirtumu“, – teigė Virdžinijos universiteto Centro politikai direktorius L.Sabato.
Vašingtone respublikonų strategai irgi jau prieš kelis mėnesius pripažino, kad rinkimai virsta referendumu dėl D.Trumpo nesugebėjimo suvaldyti pandemiją – referendumu, kurį jis smarkiai pralaimi.
L.Sabato: daug Trumpo rėmėjų po pirmųjų debatų ir žinios, kad jis užsikrėtė koronavirusu, labai nusivylė bei tiesiog ignoravo apklausų rengėjus. Taip jau yra buvę. Manau, kad Bidenas laimės, bet tikrai ne tokiu skirtumu.
„Taip, be pandemijos Bidenui būtų labai sunku. Jei akcijų rinkos vis dar būtų labai aukštai, o nedarbo lygis suktųsi apie 3 proc., Bidenui iššūkis būtų kur kas didesnis.
Tačiau COVID-19 viską pakeitė. Sausio 1-ąją visa mano aplinka tikėjo, kad favoritas – Trumpas. Ekonomikai puikiai sekėsi, o jis kaip prezidentas tikrai galėjo prisiimti visus nuopelnus.
Bet tada ekonomika sugriuvo. Be to, kilo protestai dėl policijos brutalumo, skandalas dėl neįtikėtino Trumpo neapdairumo, kai Baltieji rūmai tapo koronaviruso židiniu. Debatai irgi virto visiška katastrofa Trumpui. Kai kas pasakytų, kad tai karma“, – dėstė L.Sabato.
J.Bidenas niekam niekuo neužkliūna
Kai gegužę Mineapolyje suimamas policijos mirė juodaodis George'as Floydas ir D.Trumpas ėmė tyčiotis iš judėjimo „Black Lives Matter“, Amerikos jaunimas masiškai pasislinko paramos J.Bidenui link, nors jam ypatingo prieraišumo ir nejaučia.
Tarkime, Katybeth Davis gyvena darbininkų bendruomenėje į pietus nuo Detroito, kuri prieš ketverius metus aktyviai balsavo už D.Trumpą. Tada dabartinio prezidento kandidatūrą pasirinko ir visas Mičiganas, nors jis aplenkė H.Clinton vos 10,7 tūkst. balsų.
Bet dabar apklausos jau liudija J.Bideno persvarą, siekiančią 8 proc. punktus., o už jį balsuoti ketina ir K.Davis, tik šiemet susidomėjusi politika – moterį išjudino būtent „Black Lives Matter“.
Šis judėjimas, anot K.Davis, daug labiau nei koronavirusas padėjo mobilizuoti jaunesnius amerikiečius: „Tokių rinkėjų gerokai daugiau, ypač aktyviai registruojasi mažiau uždirbantieji. Jie mato, kad viskas, dėl ko dirbome, pastatyta ant kortos – socialinis teisingumas, galime prarasi santuokų lygybę, moterų teises.
Manau, kad moterys dabar Joe remia, nes suvokia, kad gali būti uždrausti abortai. Ant kortos – mūsų įvairumas, rasinė lygybė, lyčių lygybė.“
J.Bidenas taip pat nuosekliai ir vis labiau pirmauja svarbioje Floridos valstijoje. Jei demokratų kandidatas čia laimėtų, D.Trumpui vilčių laimėti rinkimus beveik nebeliktų.
Sociologiniai tyrimai rodo, kad 30 metų nesulaukę rinkėjai kur kas dažniau rinksis J.Bideną. Negana to, jei prieš ketverius metus tikrai balsuoti žadėjo 47 proc. tokių amerikiečių, tai šiandien tokių yra net 63 proc.
J.Bidenas taip pat nuosekliai ir vis labiau pirmauja svarbioje Floridos valstijoje. Jei demokratų kandidatas čia laimėtų, D.Trumpui vilčių laimėti rinkimus beveik nebeliktų.
Aišku, respublikonai – bent jau D.Trumpo rėmėjai – ragina nekreipti dėmesio į niūrias apklausų prognozes. Esą jos yra dar vienas fake news pavyzdys, nes J.Bidenas neva nėra populiaresnis už H.Clinton 2016-aisiais, kuri pralaimėjo.
„Tai netiesa, – atitaria L.Sabato. – Bideno situacija kur kas geresnė negu Clinton, visų pirma todėl, kad jis žmonėms nesukelia tokių neigiamų emocijų. Tada buvo galima kalbėti ir apie paprastą seksizmą, bet ir Hillary asmenybė užkliuvo. Bidenas niekam neužkliūna.“
Tiki pergale, bet dar bijo
Ir kitos tendencijos palankios J.Bidenui. Jau ne kartą minėta, kad nuo D.Trumpo nusisuko senjorai – jie tiesiog bijo koronaviruso ir prezidento administracijos netikusios kovos su pandemija. Pirmą kartą per du dešimtmečius dauguma 65 metų ir vyresnių rinkėjų prieš rinkimus remia demokratą.
Moterys – dar viena staigmena. Net 27 proc. punktais daugiau moterų renkasi ne D.Trumpą, o J.Bideną. Galiausiai J.Bideno šansai auga net vertinant vidutinio amžiaus vyrų, kurie 2016-aisiais masiškai balsavo už D.Trumpą, pasirinkimus.
Afroamerikiečiai visada aktyviai remia demokratų kandidatus. Tačiau šįkart J.Bideno komandai reikia, kad jie, skirtingai nei 2016 metais, apskritai gausiau ateitų balsuoti.
Visa tai svarbiausia keliose svarbiausiose valstijose. Viena tokių – Viskonsinas, kur Barackas Obama turėjo solidžią daugumą, sudegintą H.Clinton pralaimėjimo dabartiniam prezidentui. Apklausos tada rodė jos 6 proc. punktų persvarą, ir, beje, J.Bidenas dabar apklausose pirmauja panašiu skirtumu.
Sociologinės kompanijos „Marquette“, veikiančios būtent Viskonsine, vadovas Charlesas Franklinas sutinka, kad reikėtų atsargiai vertinti apklausas, bet irgi priduria, jog situacija kitokia nei 2016-aisiais.
Visų pirma, rinkėjų, kurie teigia dar neapsisprendę, už ką balsuoti, dalis šiemet yra perpus mažesnė nei prieš ketverius metus. Be to, tada apklausos rodė, kad daug rinkėjų nemėgsta ir H.Clinton, ir D.Trumpo – daug jų taip ir nebalsavo.
„Tada daugiausia balsų nubyrėjo nuo demokratų. Clinton surinko 250 tūkst. balsų mažiau nei Obama 2012 metais, bet Trumpas tik šiek tiek aplenkė Mittą Romney.
L.Hubka: aš pavargusi, nes kasdien prabundu išgyvendama dėl to, ką dar sugalvos Trumpas. Man bloga vien galvoti apie tai, ką jis padarys, kad laimėtų.
Turint omenyje, kokia demokratų rinkėjų nuomonė apie Trumpą, tokios pat situacijos nesitikiu – jie labai teigiamai vertina Bideną, bet yra ypač neigiamai nusiteikę Trumpo atžvilgiu. Trumpas – geriausias demokratų argumentas“, – tvirtino Ch.Franklinas.
Galiausiai nors prezidentui ištikimų rinkėjų bazės dydis laikosi stabilus, D.Trumpui nesiseka užgriebti naujų rinkėjų – tai nenuostabu, nes sunku surasti žmonių, kurie būtų patenkinti ketveriais pastaraisiais metais.
Žinoma, visados reikia prisiminti, kad kalbame apie 2020-uosius ir kad iki rinkimų dar liko trys savaitės. Kai verda tokia politinė drama, šis laikotarpis prilygsta amžinybei, o dar reikia ir galvoti ir apie nenuspėjamus D.Trumpo planus – jis jau yra paraginęs ginkluotus aktyvistus stebėti, kaip vyksta rinkimai.
„Dabar labiau tikiu, kad Bidenas gali nugalėti, bet mes nežinome, kas bus kitą dieną. Aš pavargusi, nes kasdien prabundu išgyvendama dėl to, ką dar sugalvos Trumpas. Man bloga vien galvoti apie tai, ką jis padarys, kad laimėtų“, – tvirtina L.Hubka.