J.Butusovas įvertino rusų puolimą: Avdijivkoje – kritinė padėtis, reali grėsmė prarasti miestą

Nors Ukrainos kariuomenės atstovas ketvirtadienį pareiškė, kad rusų puolimas prieš strategiškai svarbų Avdijivkos miestą kiek susilpnėjo, žinomas Ukrainos karo žurnalistas, portalo censor.net vyriausiasis redaktorius Jurijus Butusovas praneša, kad rusų pajėgos pasistūmėjo į priekį ir iškilo didelė grėsmė prarasti miestą.
Ukrainos karys Avdijivkoje
Ukrainos karys Avdijivkoje / „AP“/„Scanpix“

Kariuomenės atstovas: rusų puolimas susilpnėjo

Ukraina ketvirtadienį pranešė, kad Rusijos puolimas rytiniame Avdijivkos mieste, kurį rusų pajėgos karštligiškai bando apsupti ir atkirsti jį ginančias pajėgas, yra susilpnėjęs.

Praėjusį mėnesį Rusija atnaujino pastangas apgulti karo nuniokotą miestą, kuris nuo 2014 metų yra Ukrainos ir Rusijos pajėgų kovų centre.

„Atakų skaičius ten šiek tiek sumažėjo, – sakė Ukrainos kariuomenės atstovas Oleksandras Štupunas. – Priešas ir toliau bando apsupti Avdijivką, tačiau šiuo metu ne taip aktyviai.“

Miestas, kuriame kadaise gyveno apie 30 000 gyventojų, yra rytiniame Donecko regione, kurį Kremlius teigia aneksavęs praėjusiais metais, nors jo visiškai nekontroliuoja.

O.Štupunas sakė, kad Rusijos pajėgos galimai persigrupuoja, jog pradėtų dar vieną suderintą atakų bangą, tačiau teigė, kad Ukrainos pajėgos iš esmės kontroliuoja padėtį.

Karo studijų instituto parengtas žemėlapis
Karo studijų instituto parengtas žemėlapis

J.Butusovas: padėtis kritinė

Tuo tarpu žinomas Ukrainos karo žurnalistas, portalo censor.net vyriausiasis redaktorius Jurijus Butusovas padėtį Avdijivkoje aprašo kur kas dramatiškiau.

Jis savo paskyroje „Facebook“ ketvirtadienį paskelbė, kad Rusijos kariai kirto geležinkelio liniją ties Stepovės kaimu ir pradėjo puolimą prie paties kaimo, į šiaurę nuo Avdijivkos.

Anot jo, Rusijos pėstininkai užsitikrino atramos tašką už geležinkelio, telkiasi, kad galėtų išplėsti savo atramos tašką ir pulti Avdijivkos kokso gamyklą – pagrindinį pastatų kompleksą, iš kurio galima kontroliuoti Avdijivkos prieigas.

Gamyklos užėmimas reikštų laipsnišką, bet neišvengiamą gynybos griūtį ir miesto užėmimą.

"Gamyklos užėmimas reikštų laipsnišką, bet neišvengiamą gynybos griūtį ir miesto užėmimą.

Staiga paaiškėjo, kad per karą Avdijivkoje nė vienas vadas nestatė užnugario gynybos linijos, todėl dabar teko skubiai apsikasti, neturint paruoštų pozicijų", - rašo J.Butusovas.

Jo teigimu, Rusijos puolimo operacijos tęsiamos į pietus nuo Avdijivkos, kur plečiamas jų proveržis smėlio karjero rajone netoli Opytnės kaimo, kuris yra antrasis Avdijivkos aprėpties rajonas. Čia grėsmė taip pat didėja.

Pasak J.Butusovo, Ukrainos kariai daro pažangą kovose pačioje Avdijivkoje. 110-oji mechanizuotoji brigada sumaniai atrėmė visas rusų atakas, visiškai susigrąžino kelias pozicijas, kurias priešas užėmė per spalio 10-19 d. vykusius masinius puolimus, o kai kuriuose rajonuose net pagerino savo pozicijas. Šiuo metu nėra jokios grėsmės priešui įžengti į miestą, pabrėžia jis.

Kodėl Avdijivka rusams yra taktiniai spąstai?

"Dabar daugelis prisimena Sjevjerodonecko, Lysyčansko, Soledaro ir Bachmuto pralaimėjimo scenarijų. Tačiau Avdijivkos situacija taktiniu požiūriu yra kitokia.

Pirma, 110-oji mechanizuotoji brigada demonstruoja išskirtinį kovinį pajėgumą ir laiko miestą, neleisdama priešui įsitvirtinti miesto pastatuose. Priešas veržiasi į šiaurę ir pietus nuo brigados pozicijų.

Antra, mūsų kariai užima daug palankesnes pozicijas taktikos požiūriu ir gerai laiko proveržio flangus. Rusijos kariai į šiaurę nuo Avdijivkos žengia siauru, iki 4 km pločio koridoriumi žemumoje. Šiuo koridoriumi jie bando nutraukti mūsų 8 km pločio tiekimo linijas į Avdijivką. Dauguma priešo šturmo būrių ir rezervų yra sutriuškinti, nes Ukrainos kariai saugiai laiko flangus ir kontroliuoja dominuojančias aukštumas su patogiais ugnies sektoriais. Rusų pėstininkai patiria didelių nuostolių, o priešui daug sunkiau žengti į priekį ir išlaikyti pozicijas nei mums gintis", - teigia žinomas karo žurnalistas.

Rusų pėstininkai patiria didelių nuostolių, o priešui daug sunkiau žengti į priekį ir išlaikyti pozicijas nei mums gintis

"Trečia, jei stabilizuosime gynybą į šiaurę nuo Avdijivkos, net ir pozicinės gynybos atveju Rusijos kariai patirs daug kartų didesnius nuostolius nei mūsiškiai. Padėtis prie Avdijivkos kelia kur kas didesnį pavojų Rusijos kariams nei mums.

Ketvirta, Rusijos kariai neturi didelio skaitinio pranašumo, o ukrainiečiai turi daug žmonių ir technikos.

Penkta, rusai puola tik pėstininkais, be šarvuočių, nes mūsų kariai veiksmingai naikina jų techniką. Priešas yra pažeidžiamas.
Tačiau norėdami visapusiškai pasinaudoti savo padėtimi, turime stabilizuoti savo gynybą", - teigia jis.

Anot J.Butusovo, stabilizavus gynybą, galėsime iš visų pusių suspausti rusų priešakinį placdarmą Stepovėje ir gamykloje ir sistemingai naikinti rusų pėstininkus.

"Tegul jie ten sėdi kaip šaudykloje. Jie negalės sukaupti pajėgų toje žemumoje, ir tai bus puikus šaudymo poligonas mūsų ginklams", - rašo jis.

J.Butusovas teigia, kad vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas prezidentas Volodymyras Zelenskis surengė daugybę štabo posėdžių dėl padėties Avdijivkoje.

"Tačiau pirmiausia turime atvirai pasakyti, kad krizė aplink Avdijivką nėra vien rusų pranašumo rezultatas – tai ir kai kurių mūsų valdymo sprendimų ir požiūrių, neleidžiančių mums išnaudoti savo pranašumų, krizė", - rašo jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis