2023 02 13 /16:46

J.Stoltenbergas: Ukraina sunaudoja daugiau šaudmenų, nei NATO jų pagamina

Per spaudos konferenciją, surengtą prieš antradienį Briuselyje vyksiantį gynybos ministrų susitikimą, NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad naujo Rusijos puolimo Ukrainoje pradžia jau yra matoma.
NATO vadovas Jensas Stoltenbergas
NATO vadovas Jensas Stoltenbergas / „AFP“/„Scanpix“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas siunčia „tūkstančius ir tūkstančius naujų karių“, sutinka su „labai dideliu aukų skaičiumi“ ir patiria „milžiniškus nuostolius“, tačiau daro spaudimą ukrainiečiams, teigė NATO vadovas.

„Tai, ko Rusijai trūksta kokybei, ji stengiasi kompensuoti kiekybe“, – sakė J.Stoltenbergas, o tai, anot jo, pabrėžia, kaip skubiai Vakarai turi suteikti Ukrainai daugiau ginklų.

Kuo greičiau Kyjivui bus tiekiami ginklai, šaudmenys ir atsarginės dalys, degalai, tuo daugiau gyvybių bus galima išgelbėti, sakė jis.

Pasak J.Stoltenbergo, „nėra jokių ženklų“, jog V.Putinas ruošiasi taikai, jam atrodo akivaizdu, kad Rusijos vadovas vis dar nori kontroliuoti Ukrainą.

Aljanso vadovo nuomone, būtina padidinti amunicijos gamybą, nes ukrainiečių sunaudojamų šaudmenų kiekis gerokai viršija dabartinius gamybinius pajėgumus ir mažina turimas atsargas.

„Dabartinis Ukrainos šaudmenų panaudojimo lygis yra daug kartų didesnis nei mūsų dabartinės gamybos apimtys. Tai kelia įtampą mūsų gynybos pramonei“, – teigė jis artėjant Kyjivo rėmėjų iš Vakarų susitikimui.

J.Stoltenbergas pripažino, kad NATO susiduria su problema, nes šiuo metu didelio kalibro šaudmenų laukimo laikas pailgėjo nuo 12 iki 28 mėnesių.

Tačiau jis tvirtino esąs įsitikinęs, kad iki šiol atlikti veiksmai reiškia, jog NATO narės „eina keliu, kuris leis mums ne tik toliau remti Ukrainą, bet ir papildyti savo atsargas“.

NATO vadovas sakė, kad tarp sąjungininkų vyksta diskusijos dėl Ukrainos prašymų į mūšio lauką atsiųsti modernių naikintuvų.

Tačiau jis teigė, kad pagrindinis dėmesys turi būti sutelktas į tai, kad Kyjivo pajėgos laiku gautų reikiamą ginkluotės kiekį ir kad sąjungininkai vykdytų jau prisiimtus įsipareigojimus.

„Akivaizdu, kad dalyvaujame logistikos lenktynėse“, – sakė J.Stoltenbergas.

„Pagrindiniai pajėgumai, tokie kaip amunicija, degalai ir atsarginės dalys, turi pasiekti Ukrainą prieš Rusijai perimant iniciatyvą mūšio lauke. Greitis išgelbės gyvybes“, – pabrėžė jis.

JAV ambasadorė NATO Julianne Smith teigė, kad Aljansas siekia bendradarbiauti su pramonės atstovais, kad padidintų gamybos apimtis ir sutrumpintų gamybos laiką.

„Tai visiškai būtina siekiant užtikrinti, kad galėtume ir toliau remti Ukrainą, kartu užtikrinant, kad kartu galėtume apsaugoti kiekvieną sąjungininkų teritorijos centimetrą“, – sakė ji.

Naikintuvų prašymas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis praėjusią savaitę vykusioje kelionėje į Londoną, Paryžių ir Briuselį labai prašė NATO narių atsiųsti Kyjivui naikintuvų.

V.Zelenskis sulaukė Britanijos pažado apmokyti pilotus, tačiau negavo jokių tvirtų pažadų, kad jo pajėgos gaus vakarietiškų lėktuvų.

Kelių NATO sąjungininkių diplomatai sakė nesitikintys, kad antradienio susitikime bus priimtas koks nors tvirtas pareiškimas dėl naikintuvų tiekimo, tačiau teigė, kad toks postūmis formuojasi.

Jungtinės Valstijos – kol kas didžiausia ginklų tiekėja Ukrainai – laikomos svarbiausia šalimi, nes jos gali pritarti plačiai naudojamų naikintuvų F-16 siuntimui.

„Jungtinės Valstijos tebėra pasiryžusios suteikti Ukrainai tai, ko jai reikia“, – sakė J.Smith.

„Paliekame tai spręsti kiekvienai suvereniai valstybei, kaip ji nori suteikti pagalbą ir kokio pobūdžio pagalba Ukrainai, kuri paliekama kiekvienos atskiros sostinės rankose“, – pridūrė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis