J.Mattisas sakė, kad Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės regione išlaikys „stiprią bendrą gynybos poziciją“ dėl Šiaurės Korėjos ir kad Japonija išliks regiono stabilumo „kertinis akmuo“.
Per susitikimus su japonų pareigūnais J.Mattisas stengėsi išsklaidyti Tokijo nerimą, kad jo saugumo interesai gali būti palikti nuošalyje, JAV prezidentui Donaldui Trumpui siekiant denuklearizacijos susitarimo su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu.
„Šiuo metu įpusėjome labai beprecedentes derybas su Šiaurės Korėja, bet šiuo dinamišku metu ilgametis Japonijos ir JAV aljansas laikosi tvirtai“, – teigė J.Mattisas, stovėdamas šalia Japonijos gynybos ministro Itsunori Onoderos.
„Tarp mūsų yra absoliutus patikinimas, kad laikomės tvirtai“, – sakė J.Mattisas.
Sąjungininkes regione pribloškė D.Trumpo pareiškimas spaudos konferencijoje po birželio 12-ąją Singapūre įvykusio Šiaurės Korėjos ir JAV viršūnių susitikimo, kad jis sustabdys bendras karines pratybas su Pietų Korėja.
Iki šiol šios pratybos buvo laikomos gyvybiškai svarbia priemone Šiaurės Korėjos grėsmei atremti.
Po istorinio JAV ir Šiaurės Korėjos viršūnių susitikimo D.Trumpas skundėsi, kad pratybos brangiai atsieina, ir antrino Šiaurės Korėjai sakydamas, kad jos yra „provokacinės“. Tačiau atrodo, kad JAV sąjungininkės apie šiuos pozicijos pokyčius nebuvo įspėtos iš anksto.
J.Mattisas sakė, kad šis sprendimas buvo priimtas norint „padaryti erdvės mūsų diplomatams griežtai derėtis ir didinti taikaus sprendinio pusiasalyje perspektyvas“.
„Tuo pačiu mes išlaikome stiprią bendrą gynybos poziciją, kad mūsų diplomatai toliau derėtųsi iš neginčijamos jėgos pozicijų“, – sakė jis.
I.Onodera sakė, kad minimos pratybos buvo „svarbios regiono stabilumui“, bet pripažino, kad sprendimas jas sustabdyti yra naudingas diplomatinėms pastangoms priversti Kim Jong Uną atsisakyti branduolinių ginklų.