Japonija, Jungtinė Karalystė ir Italija kartu kurs naujos kartos naikintuvą

Japonija, Jungtinė Karalystė ir Italija penktadienį pranešė, kad kartu kurs naujos kartos naikintuvą ir kad šis projektas suteiks galimybių ateityje bendradarbiauti su sąjungininkais, įskaitant Jungtines Valstijas.
Naikintuvai
Naikintuvai / „US Air Force“/„Scanpix“

Tikimasi, kad naujasis reaktyvinis lėktuvas, kuris bus parengtas iki 2035 metų, apjungs šiuo metu šalių vykdomus mokslinius tyrimus, susijusius su pažangiausiomis oro mūšių technologijomis, pradedant nepastebimų („stealth“ tipo) objektų technologijų pajėgumais ir baigiant aukšto technologinio lygio jutikliais.

Bendrame pareiškime visos trys šalys teigė, kad šis „plataus užmojo projektas pagreitins mūsų pažangius karinius pajėgumus ir technologinį pranašumą“ tuo metu, kai pasaulyje „didėja grėsmės ir agresija“.

„Mes siekiame, kad šis orlaivis taptų svarbiausiu platesnės kovinės... sistemos, kuri veiktų įvairiose srityse, elementu“, – sakoma pareiškime.

Tai apima „būsimą sąveiką su Jungtinėmis Valstijomis, NATO ir partneriais“ Europoje, Azijoje ir visame pasaulyje, priduriama jame.

JAV Gynybos departamentas atskirame bendrame pareiškime su Japonijos Gynybos ministerija nurodė, kad remia šį projektą.

Pranešimai pasirodė Japonijai rengiantis atlikti didžiausią per kelis dešimtmečius savo saugumo strategijos pertvarką.

Vyriausybė planuoja didinti išlaidas gynybai – tai prieštaringai vertinamas žingsnis šalyje, kurios konstitucija karinius pajėgumus apriboja esą tik savigynos priemonėmis.

Tačiau karas Ukrainoje, pasikartojantys raketų paleidimai iš Šiaurės Korėjos ir didėjantis Kinijos spaudimas padėjo sutelkti paramą didesniam biudžetui.

Nors bendra naujos kartos naikintuvo projekto išlaidų suma dar nėra galutinai patvirtinta, ji nebus dengiama lygiomis dalimis visų trijų šalių, sakė neįvardytas japonų Gynybos ministerijos pareigūnas.

Japonijos verslo dienraštis „Nikkei“ pranešė, kad naująjį projektą prižiūrės bendrovės „Mitsubishi Heavy Industries“, „BAE Systems“ ir „Leonardo“.

Tai antras bendras projektas Tokijui po kartu su Vašingtonu sukurtų raketų SM-3. Jis dar kartą parodo, kaip sąjungininkės ad hoc bendradarbiauja kurdamos gynybos įrangą.

Tačiau pernai buvo pademonstruota, kad tokie žingsniai gali būti prieštaringi, kai Jungtinės Valstijos iš po Prancūzijos nosies nugvelbė pelningą sutartį tiekti Australijai povandeninius laivus ir davė pradžią naujam JAV, Jungtinės Karalystės ir Australijos aljansui Ramiajame vandenyne, pavadintam AUKUS.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų