Japonijoje prasidėjo varžybos dėl premjero posto

Japonijos premjero posto siekiantiems kandidatams penktadienį pradėjus savo rinkimų kampaniją, keturių valdančiosios partijos lyderio vietą užimti norinčių kandidatų galimybės yra vertinamos neįprastai panašiai.
Rinkimai Japonijoje
Rinkimai Japonijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Japonija Premjeras

Per televiziją pasisakę kandidatai išdėstė savo prioritetus – nuo Japonijos skaitmeninių pajėgumų didinimo iki mažėjančio gimstamumo šalyje problemos sprendimo.

Tarp kandidatų yra dvi moterys, kurios nori vadovauti šaliai, nors abiejų jų galimybės yra vertinamos santūriai. Iki šiol dar nė viena moteris nėra užėmusi Japonijos premjero posto.

Varžybos dėl vyriausybės vadovo posto prasidėjo dabartiniam premjerui Yoshihide Sugai netikėtai paskelbus, kad nebesieks būti perrinktas valdančiosios Liberalų demokratų partijos (LDP) lyderiu.

Tas, ką partija išsirinks savo vadovu rugsėjo 29 dienos balsavime, ves partiją į visuotinius rinkimus, kurie turėtų įvykti iki lapkričio pabaigos.

Kadangi tikimasi, kad LDP pavyks išsaugoti valdžią, jos lyderis veikiausiai taps trečios didžiausios pasaulio ekonomikos vadovu, kuriam artimiausiais metais teks spręsti virtinę problemų nuo santykių su Kinija iki atsako į klimato kaitą.

„Mes gyvename klimato krizės laikotarpiu... Privalome dėti maksimalias pastangas, versdami atsinaujinančią energiją mūsų prioritetu“, – sakė šiuo metu visuomenės apklausose pirmaujantis Taro Kono, atsakingas už vakcinavimo programą.

„100 procentų aprūpinti šią šalį atsinaujinančia energija nėra tuščia svajonė“, – pridūrė T. Kono, šiuo metu einantis administracinių ir reguliavimo reformų ministro pareigas.

Jo pagrindiniu varžovu laikomas buvęs užsienio reikalų ministras Fumio Kishida, vadovaujantis rinkimuose jį palaikyti žadančiai didelei LDP frakcijai.

Dvi partijos vadovo posto siekiančios moterys yra konservatyviomis politinėmis pažiūromis garsėjanti Sanae Takaichi ir buvusi lyčių lygybės ministrė Seiko Noda.

Rinkimų rezultatus prognozuoti sunku, nes frakcijos, kurios dažnai balsuoja kaip blokai, šį kartą palieka savo nariams pasirinkimo laisvę balsuojant.

„Atsižvelgiant į tai, kad frakcijos oficialiai neremia nė vieno“ kandidato, galimybė laimėti yra prieinama visiems, naujienų agentūrai AFP sakė Amerikos pažangos centro Azijos ekspertas Tobias Harrisas.

„Sunku būtų pasakyti, ar yra tikras [rinkimų] favoritas“, – sakė jis.

Rugsėjo 29 dienos balsavimas, prireikus, vyks dviem turais. Pirmiausia balsuos 383 įstatymų leidėjai ir lyginis skaičius eilinių partijos narių.

Tačiau dėl kandidatų artimų dabartinių pozicijų mažai tikėtina, kad kuris nors jų užsitikrins daugumą. Tuomet prireiks antro rinkimų turo, kuriame dalyvaus 383 parlamentarai ir po vieną partijos atstovą iš 47 Japonijos regionų.

Y.Suga, kurio reitingai smuko iš dalies dėl vyriausybės lėto atsako į koronavirusą, apie savo sprendimą trauktis pranešė šį mėnesį, premjero poste išdirbęs kiek daugiau nei metus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų