Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Japonijoje šešios poros pateikė ieškinį dėl teisės į atskiras pavardes

Japonijoje šešios poros penktadienį iškėlė bylą prieš vyriausybę dėl teisės po santuokos naudoti skirtingas pavardes.
PHILIP FONG / AFP
PHILIP FONG / AFP
Temos: 2 Japonija Santuoka

Pagal nuo XIX amžiaus galiojančius įstatymus susituokusios poros turi pasirinkti vyro arba žmonos pavardę, o maždaug 95 proc. atvejų pasirenkama vyro pavardė, teigia ieškovų advokatai.

Pasak ieškovų, be biurokratinių keblumų, susijusių su būtinybe keisti pavardes, pradedant pasais ir baigiant banko sąskaitomis, dėl to kyla problemų karjeros siekiančioms moterims.

Be to, jų teigimu, poroms nesusituokus kyla problemų dėl įvairių teisių, įskaitant susijusias su vaikais, paveldėjimu ir mokesčiais.

Viena iš ieškovių teigė, kad su partneriu kartu gyvena 17 metų ir augina paauglę dukrą, tačiau dėl prievolės keisti pavardę nusprendė nesituokti.

„Mums abiem nepatiko mintis keisti pavardes, bet mes nevertėme kito pasikeisti, – žurnalistams sakė moteris. – Tačiau dėl to, kad teisiškai nesame susituokusi pora, nors jau 17 metų gyvename kartu kaip šeima, gali kilti problemų, pavyzdžiui, negalėsime tapti teisėtais paveldėtojais, negalėsime duoti sutikimo operacijai arba turėsime su mokesčių įstatymais susijusių nepatogumų.“

Kiti ieškovai, 66 metų Yukio Koike (Jukijas Koikė) ir 56 metų jo partnerė Yukari Uchiyama (Jukari Učijama), tuokėsi kaskart gimus kiekvienam iš jų trijų vaikų, kad turėtų bendras globos teises, o vėliau išsiskirdavo.

Anot Y. Koike, taip yra todėl, kad abu gerbia vienas kito asmenybę: „Niekada gyvenime negalvojau apie savo vardo ištrynimą.“

Penkios iš šių porų ieškinius pateikė Tokijo apygardos teismui, o šeštoji – šiaurėje esančiame Saporo mieste.

Ieškinyje prašoma patvirtinti, kad vyriausybė neteisėtai nepakeitė įstatymo, ir kiekvienam ieškovui išmokėti 500 tūkst. jenų (3,1 tūkst. eurų) kompensaciją.

„Šalyse už Japonijos ribų pavardė ir santuoka (...) nėra kompromisinis santykis. Tačiau Japonijoje, jei pasirenki vieną, turi atsisakyti kito“, – žurnalistams sakė teisininkė Makiko Terahara.

Japonijos Aukščiausiasis Teismas du kartus, 2015 ir 2021 metais, nusprendė, kad dabartinis įstatymas nepažeidžia konstitucijos, tačiau taip pat paragino įstatymų leidėjus aptarti įstatymo projektą, atsižvelgiant į vis dažniau pasigirstančius raginimus suteikti jam lankstumo.

Pastaraisiais metais vis dažniau raginama leisti pasilikti atskiras pavardes.

Praėjusį mėnesį Masakazu Tokura (Masakadzus Tokura), įtakingiausios Japonijos verslo lobistų organizacijos „Keidanren“ vadovas, teigė, kad grupė pritaria tokios galimybės suteikimui tuokiantis.

Tuo metu dabartinių įstatymų šalininkai teigia, kad turėti vieną pavardę yra svarbu siekiant skatinti šeimyninius ryšius, o pastangos keisti taisykles, anot jų, yra išpuolis prieš tradicines vertybes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos