„Afganistanas, negerbiantis savo žmonių teisių, Afganistanas, vykdantis žiaurumus savo žmonių atžvilgiu, taptų parijų valstybe“, – žurnalistams sakė A.Blinkenas per savo pirmąjį oficialų vizitą Indijoje.
Kinijoje Talibano vadovybė patikino Pekiną, kad islamistų judėjimas neleis Afganistanui tapti placdarmu atakoms prieš kitas šalis vykdyti.
Delegacija, vadovaujama vieno iš judėjimo įkūrėjų – mulos Abdul Ghani Baradaro – atvyko vizito į Kiniją, sukilėliams tęsiant plataus masto puolimą Afganistane, įskaitant rajonus, kur kertasi abiejų šalių sienos.
Bendros šalių sienos ilgis tesiekia 76 kilometrus. Ji driekiasi didžiuliame aukštyje ir neturi sienos kirtimo keliais punktų. Visgi Pekinas nuogąstauja, kad Afganistanas gali tapti placdarmu uigūrų separatistams Sindziange atakoms prieš Kiniją rengti.
Talibano atstovas Mohammadas Naeemas naujienų agentūrą AFP patikino, kad tokie būgštavimai yra nepagrįsti.
„Islamo emyratas patikino Kiniją, kad Afganistano teritorija nebus naudojama prieš kurios nors šalies saugumą“, – sakė M.Naeemas, pavartojęs oficialų Talibano pavadinimą.
„Jie [kinai] pažadėjo nesikišti į Afganistano reikalus, bet padėti spręsti problemas ir įtvirtinti taiką“, – pridūrė jis.
Pekinas patvirtino derybų, kurioms iš Kinijos pusės vadovauja užsienio reikalų ministras Wangas Yi, eigą.
Tačiau Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani paragino tarptautinę bendruomenę „iš naujo įvertinti naratyvą, kad talibai ir jų šalininkai yra pasirengę siekti politinio sprendinio“.
„Kalbant apie mastą, apimtį ir laiką, susiduriame su invazija, neturėjusia precedento pastaruosius 30 metų“, – perspėjo jis, trečiadienį sakydamas kalbą.
„Tai ne 20-ojo amžiaus Talibanas, o tarpvalstybinių teroristinių tinklų ir tarptautinių nusikalstamų organizacijų ryšio apraiška“, – pridūrė afganų lyderis.
Tuo metu Naujajame Delyje A.Blinkenas perspėjo talibus, kad jie turės pasikeisti, jeigu nori visuotinio pripažinimo.
„Talibanas sako, kad siekia tarptautinio pripažinimo, kad nori tarptautinės paramos Afganistanui. Tikriausiai jis nori, kad jo lyderiai galėtų laisvai keliauti po pasaulį, kad būtų panaikintos sankcijos ir kita“, – nurodė valstybės sekretorius.
„Šalies užėmimas jėga ir piktnaudžiavimas jos žmonių teisėmis nėra būdas siekti šių tikslų“, – pridūrė jis.