„Mūsų šalis išgyvena vieną beprasmį žudymą po kito ir kaskart išlieka... pastovus vienas faktas – masiniam žudymui pasirenkamas galingas kariškas ginklas“, – sakoma Teisėtvarkos komiteto pirmininko Jeroldo Nadlerio pareiškime.
Niujorkui atstovaujantis demokratas nurodė, kad įstatymo projektą, kuriuo būtų uždrausta parduoti, importuoti, gaminti ar perduoti tam tikrus pusiau automatinius ginklus, komitetas svarstys trečiadienį.
Jei „2021-ųjų kariškų ginklų draudimas“ bus priimtas šiame demokratų kontroliuojamame komitete, jis bus pateiktas visiems Atstovų Rūmams, kur demokratai turi daugumą. Tačiau įstatymo projektas tikriausiai būtų pasmerktas žlugti Senate.
Demokratai turi 50 iš 100 vietų Senate ir jiems reikėtų bent 10 respublikonų balsų, kad priemonė būtų pateikta svarstyti.
J.Nadleris sakė, jog tai, kad „ginklas, sukurtas kaip karo įrankis, patenka į 18-mečių rankas ir mūsų gatves, daugiau nei bauginama ir trikdoma“.
Gegužės 24 dieną 18-metis šaulys su teisėtai įsigytu pusiau automatiniu AR-15 tipo šautuvu Teksase esančio Juvaldžio pradinėje mokykloje nužudė 19 vaikų ir du mokytojus. Tai buvo daugiausiai aukų pareikalavusios šaudynės mokykloje per visą valstijos istoriją.
„Jokiam ginklui, su kuriuo galima greitai ir veiksmingai žudyti vaikus mūsų mokyklose, nėra vietos mūsų bendruomenėse“, – sakė J.Nadleris.
Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi sakė, kad frakcijoje tvirtai remiamas kariškų ginklų draudimas.
1994-aisiais Kongresas priėmė kariškų pusiau automatinių šautuvų ir tam tikrų dėtuvių draudimą dešimčiai metų.
Tačiau įstatymų leidėjai 2004-aisiais draudimo nepratęsė, ir nuo to laiko šių ginklų pardavimas smarkiai išaugo.
Po Juvaldžio šaudynių prezidentas Joe Bidenas paprašė įstatymų leidėjų vėl uždrausti tokius ginklus ar bent jau nuo 18 iki 21 metų padidinti minimalų amžių, nuo kada jų galima įsigyti.
Tačiau respublikonai, kurie tokį suvaržymą laiko konstitucinės teisės nešiotis ginklus pažeidimu, atsisako paremti J.Bideno pasiūlymą.
Neseniai įvykdytas šaudynes išgyvenę žmonės ir žuvusiųjų giminaičiai trečiadienį įstatymų leidėjų JAV Kapitolijuje prašė uždrausti galingus ginklus, naudojamus per tokias atakas.