2022 08 02 /20:59

JAV Atstovų Rūmų pirmininkė N.Pelosi atskrido į Taivaną, Kinijos kariuomenė žada karines operacijas

JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi antradienį vakare atskrido į Taivaną, tapdama aukščiausio rango amerikiečių pareigūne, aplankiusia autonominę salą per pastaruosius 25 metus. N.Pelosi pareiškė, kad šiuo kontroversišku žingsniu demonstruojami Vašingtono tvirti įsipareigojimai autonominei salai, kurią Kinija laiko savo teritorija.
Taibėjuje besileidžiantis Nancy Pelosi lėktuvas
Taibėjuje besileidžiantis Nancy Pelosi lėktuvas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kinija, laikanti Taivaną savo teritorijos dalimi, kelias pastarąsias dienas skelbė grėsmingus perspėjimus N.Pelosi nevykti į Taivaną, nes laikytų tokį žingsnį didele provokacija. Dėl to įtampa tarp Pekino ir Vašingtono smarkiai padidėjo.

Tiesioginėje televizijos transliacijoje buvo matyti kaip 82 metų N.Pelosi, trečia pagal rangą JAV pareigūnė, atskridusi JAV kariuomenės lėktuvu į Songšano oro uostą Taibėjuje, buvo pasitikta mažos delegacijos, įskaitant Taivano užsienio reikalų ministrą Josephą Wu.

Atstovų Rūmų pirmininkė pareiškė, kad jos vizitas demonstruoja Vašingtono tvirtą įsipareigojimą remti autonominę salą.

„Mūsų Kongreso delegacijos vizitas Taivane pagerbia nesvyruojantį Amerikos įsipareigojimą palaikyti tarpstančią Taivano demokratiją“, – sakoma N. Pelosi pranešime, paskelbtame tuojau po jos lėktuvo nusileidimo.

Ji pridūrė, kad šis vizitas „jokiu būdu“ neprieštarauja JAV oficialiai politikai, priėmusiai „vienos Kinijos“ principą ir nepripažįstančiai Taivano nepriklausomybės.

Vis dėlto ji atkreipė dėmesį, kad „Amerikos solidarumas su 23 mln. Taivano žmonių šiandien yra svarbesnis nei bet kada, kai pasauliui tenka rinktis autokratiją ar demokratiją“.

„Jungtinės Valstijos toliau priešinasi vienašališkiems mėginimams pakeisti status quo“, – pridūrė N.Pelosi, turėdama galvoje didėjantį Pekino spaudimą Taibėjui pripažinti Kinijos suverenitetą.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Nancy Pelosi Taivane
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Nancy Pelosi Taivane

Tačiau Kinijos reakcija buvo tūžminga.

„Jungtinės Valstijos „vienos Kinijos“ principą nuolat iškraipo, daro sunkiai suprantamą ir tuščią“, – sakoma Kinijos užsienio reikalų ministerijos pranešime, paskelbtame N.Pelosi atvykus į salą.

„Šie veiksmai, kaip ir žaidimas su ugnimi, yra nepaprastai pavojingi. Žaidžiantys su ugnimi bus jos pražudyti“, – perspėjo Pekinas.

Pekinas laiko Taivaną neatsiejama savo teritorijos dalimi ir žada kada nors jį susigrąžinti, prireikus – jėga.

Į Taivaną N.Pelosi atskrido per savo kelionę po Aziją. Vizito saloje nebuvo iš anksto patvirtinusi nei pati Atstovų Rūmų pirmininkė, nei jos biuras. bet daugelis JAV ir Taivano žiniasklaidos priemonių skelbė, kad apsilankymas Taibėjuje tikėtinas, ir tai kurstė Pekino pyktį.

Prieš N.Pelosi lėktuvui nusileidžiant Taibėjuje Kinijos valstybinė žiniasklaida pranešė, kad modernūs naikintuvai Su-35 praskrido virš Taivano sąsiaurio. Tame trumpame pranešime nebuvo įvardytas nei tikslus šio praskridimo laikas, nei vieta.

Taibėjaus pareigūnai pranešė, kad daugiau kaip 20 Kinijos karinių lėktuvų antradienį įskrido į Taivano oro gynybos zoną, N.Pelosi pradėjus kontroversišką vizitą autonominėje saloje.

Salos Gynybos ministerija per „Twitter“ pranešė: „21 PLA [Kinijos išvadavimo armijos] orlaivis 2022 metų rugpjūčio 2-ąją įskrido į #Taivano pietvakarinę ADIZ“ – oro gynybos identifikavimo zoną.

ADIZ nesutampa su Taivano teritorine oro erdve – ji apima daug didesnę teritoriją, persidengia su dalimi Kinijos oro gynybos atpažinimo zonos ir netgi dalį žemyninės Kinijos.

Be to, Kinijos kariuomenė antradienį pažadėjo imtis „tikslingų karinių veiksmų“, atsakydama į N.Pelosi vizitą Taivane.

„Kinijos liaudies išvadavimo armija perėjo prie aukšto lygio parengties ir surengs virtinę tikslingų karinių operacijų, kad į tai atsakytų, ryžtingai apgintų nacionalinį suverenitetą ir teritorinį vientisumą bei ryžtingai sužlugdytų išorinį kišimąsi ir „Taivano nepriklausomybės“ separatistinius bandymus“, – sakoma kariuomenės atstovo Wu Qiano pareiškime.

Baltųjų rūmų atstovas Johnas Kirby atmetė griežtą Pekino kritiką ir pažymėjo, kad N.Pelosi yra ne pirmoji Taivaną aplankiusi JAV įstatymų leidėja.

„Šiuo atveju nėra jokio suvereniteto pažeidimo“, – televizijai CNN sakė J.Kirby.

„Nėra jokios priežasties, kad tai peraugtų į konfliktą. Mūsų politika niekaip nesikeičia. Tai visiškai ją atitinka“, – pridūrė Baltųjų rūmų atstovas.

J.Kirby nesureikšmino pranešimo, kad prieš N.Pelosi atskrendant į Taibėjų virš Taivano sąsiaurio praskrido Kinijos naikintuvų.

„Jungtinių Valstijų grasinimai neįbaugins, – sakė jis. – Turime rimtų saugumo įsipareigojimų šiame regione. Šiuos įsipareigojimus vertiname rimtai.“

J.Kirby pabrėžė, kad Vašingtonas pasirūpins, jog N.Pelosi vizitas būtų „saugus“.

Maskva antradienį pareiškė, kad Kinija turi visas teises imtis priemonių savo suverenitetui apginti, ir pridūrė, kad JAV Atstovų Rūmų pirmininkės N.Pelosi vizitas Taivane yra „aiški provokacija“.

„Kinijos pusė turi teisę imtis priemonių, būtinų apginti jos suverenumui ir teritoriniam vientisumui Taivano klausimu“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime. Maskva pridūrė, kad N.Pelosi vizitas yra „aiški provokacija“, kuria siekiama stabdyti Kiniją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis