Iki šiol jau įvyko septyni Demokratų partijos kandidatų debatai, bet pastarieji, vykę antradienio vakarą, buvo bene svarbiausi – pirminių rinkimų maratonas startuoja jau vasario 3 dieną Ajovos valstijoje.
O turbūt svarbiausios akimirkos šį kartą sulaukta jau po debatų, per kuriuos aršiai diskutuota apie užsienio politiką, sveikatos apsaugą ir tai, kuris kandidatas turėtų daugiausia galimybių rudenį įveikti Donaldą Trumpą.
Mat progresyviausiems rinkėjams atstovaujantys B.Sandersas ir E.Warren po diskusijos taip ir nepaspaudė vienas kitam rankos.
Jei tiksliau, B.Sandersas ištiesė ranką Vermonto senatorei, bet pastaroji tuo pačiu neatsakė. Abu jie apsikeitė keliais, regis, ne itin draugiškais žodžiais, tada papurtė galvas ir nuėjo priešingomis kryptimis.
Incidentas iškalbingas. Abi stovyklos kelias pastarąsias dienas vis atviriau konfliktavo, o tokios tendencijos kulminacija tapo E.Warren teiginiai, esą B.Sandersas praeityje kartą yra jai sakęs, kad moteris negali būti išrinkta JAV prezidente.
Pačiuose debatuose ši tema buvo paliesta tik maždaug 45-ąją minutę. B.Sandersas pakartojo neigiantis, kad jis kada nors yra sakęs, esą moteris nelaimėtų prieš D.Trumpą.
Masačusetso senatorius pridūrė rėmęs Hillary Clinton per 2016 metų prezidento rinkimus ir manęs, kad ji gali nugalėti D.Trumpą.
Tiesa, nemažai sociologų tada skaičiavo, kad daug už B.Sandersą anuomet pirminiuose rinkimuose balsavusių kairiųjų pažiūrų amerikiečių vėliau savo balso už H.Clinton neatidavė. Tai esą leido D.Trumpui nugalėti svarbiausiose vadinamosiose svyruojančiose valstijose – Floridoje, Pensilvanijoje, Mičigane ir kitose.
E.Warren atsakydama tiesiogiai B.Sanderso nekritikavo, bet sulaukė gausių plojimų, kai atkreipė dėmesį į tai, kad iš visų demokratų kandidatų tik moterys yra laimėjusios visus rinkimus, kuriuose dalyvavo.
„Pažvelkite į čia esančius vyrus. Kartu sudėjus jie pralaimėjo dešimt rinkimų. Vienintelės, laimėjusios visus rinkimus, kuriuose dalyvavo, čia yra moterys – Amy ir aš“, – Minesotos senatorę Amy Klobuchar paminėjo E.Warren.
Kita vertus, ji leido suprasti, kad kovą su B.Sandersu, kurią, beje, analitikai prognozavo jau seniai, norėtų palikti praeityje: „Bernie yra mano draugas, nesu čia tam, kad kaučiausi su Bernie.“
Aišku, kovoti reikės. Apklausose ir toliau solidžiai pirmauja buvęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas, laikomas visų pirminių rinkimų favoritu.
Atitinkamai antrą ir trečią vietas užima B.Sandersas ir E.Warren. Akivaizdu, kad daugiau galimybių įveikti J.Bideną turėtų tas, kuris greitai ir efektyviai nukenksmintų pagrindinį varžovą iš progresyvių demokratų stovyklos.
Visi debatuose dalyvavę kandidatai daug kalbėjo – ir norėjo kalbėti – apie sveikatos apsaugą. Bet plačiausia buvo diskusija apie užsienio politiką – karą Irake ir dilemą, ar palikti dalį JAV karių Viduriniuose Rytuose, ar juos susigrąžinti namo.
J.Bidenas buvo priverstas gintis dėl to, kad beveik prieš du dešimtmečius Kongrese balsavo už karinę JAV kampaniją Irake, nors dėl šio balso jau yra atsiprašęs.
Savo ruožtu B.Sandersas stengėsi pabrėžti, kad yra kitoks nei J.Bidenas: „Aš dariau viską, kad užkirsčiau kelią tam karui. Joe į tai žvelgė kitaip.“