Nuo 2015 metų Vašingtonas reguliariai atleidinėjo nuo sankcijų šias devynias kompanijas, tarp kurių – naftos bendrovė „Belneftechim“, pripažindamas tam tikrą pažangą Baltarusijoje, kurią pustrečio dešimtmečio valdo A.Lukašenka.
Prezidento Joe Bideno administracija kovo 31 dieną perspėjo, kad vėl imsis sankcijų, nebent baltarusių valdžia paleistų kalinius, o pirmadienį uždegė žalią šviesą baudžiamosioms priemonėms.
„Šie veiksmai yra tolesnės Baltarusijos valdžios institucijų akivaizdaus žmogaus teisių nepaisymo, taip pat Baltarusijos nesugebėjimo vykdyti savo įpareigojimus pagal tarptautines žmogaus teisių normas, pasekmės“, – pareiškime cituojamas valstybės sekretorius Antony Blinkenas.
„Jungtinės Valstijos ragina Baltarusijos valdžią nedelsiant ir besąlygiškai paleisti visus neteisingai sulaikytus ar įkalintus asmenis“, – pridūrė jis.
Tuo metu Iždo departamentas pranešė, jog amerikiečių įmonėms būtina nutraukti sandorius su tomis devyniomis Baltarusijos kompanijomis iki birželio 3 dienos; kitu atveju, joms grės nuobaudos.
A.Lukašenka, Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas, per rugpjūčio rinkimus pasiskelbė nugalėtoju ir vėliau buvo prisaikdintas šeštajai kadencijai, nors tą balsavimą kritikavo tarptautinė bendruomenė, o šalies opozicija laiko suklastotu.
Valstybės institucijos į demonstracijas atsakė jėga ir skyrė griežtas įkalinimo bausmes šimtams žmonių. Tikrąja rinkimų nugalėtoja save laikanti Sviatlana Cichanouskaja pasitraukė į Lietuvą.
Šeštadienį A.Lukašenka pareiškė, kad jo vyriausybė sužlugdė sąmokslą įvykdyti valstybės perversmą. Opozicija tokį pareikšimą pavadino provokacija ir perspėjo, kad Minskas gali ja pasinaudoti toliau malšindamas protestus.