Netoli Los Andželo gyvenantis A.Astramskas į JAV atvyko prieš keletą metų. Iš Klaipėdos kilęs vaikinas teigia, kad tokio rasizmo dar nėra matęs. Jo nuomone, lietuviai sunkiai gali suprasti, kas iš tikrųjų vyksta JAV.
„Visai neseniai kalbėjau su vaikinu, kuris dirba globos namuose, prižiūri vyresnius žmones. Jis yra juodaodis, 27-erių, turi porą vaikų ir bijo leisti vaikus į mokyklą. Bijo leisti žmoną į darbą, nes jis turi baimės savyje, kad ir jo šeimai atsitiks tai, kas atsitiko George'ui Floydui. Jis nori išreikšti pyktį, bet nežino, kaip tai padaryti. (...) Jis žiūri į policijos pareigūnus, nors jie šypsosi ir nori jam padėti, bet jam sunku, nes jo dėdė buvo nušautas. Jis užaugo tokioje kultūroje, jo niekas neišklauso, nesupranta. Mes užaugome kitoje kultūroje, mes nesuprantame, ką jie nori pasakyti“, – emocingai pasakojo lietuvis.
„Aš neturiu netgi žodžio šioje situacijoje. Aš lietuvis, atvykęs iš Lietuvos, užaugęs be rasizmo. Mes nesuprantame rasizmo, mes negalime apie tai kalbėti, tai ne mūsų žodis. Žodis yra tų, kurie čia gyvena, kurie buvo diskriminuoti“, – susijaudinęs kalbėjo JAV dirbantis dizaineris.
Jeigu tai nebus išgirsta, manau, kad labai daug žmonių bus nusivylę, praradę viltį.
Anot A.Astramsko, susidariusi padėtis JAV yra ne tik šios šalies, tačiau ir visos žmonijos tragedija, mat kalbame ne apie vieno žmogaus mirtį, o apie ydingas visuomenės normas.
„Tai yra žmonijos problema. Žmogus buvo prispaustas keliu virš 8 minučių, žmonės aplinkui stovėjo, žmogus rėkė, kad negali kvėpuoti, prašė pagalbos ir niekas jam nepadėjo. Mes visi tai matėme ir visi tai galime matyti. Skirtumas toks, kad kai kuriems galime jausti empatiją – G.Floydo broliui, mamai ar tėčiui – ir pažiūrėti į tai, kas įvyko, iš jų perspektyvos. Žinoma, negalima kaltinti policininkų, galima kaltinti sistemą, kaip mes turime paruošti savo pareigūnus“, – sakė vyras.
„Sunku gal dėl to, kad šis karantino laikotarpis sukaupė daug emocijų ir tai, kas nutiko George'ui, taip pat yra didelė tragedija žmonijai, siaubinga tragedija. Ir jeigu tai nebus išgirsta, manau, labai daug žmonių bus nusivylę, praradę viltį“, – interviu 15min sakė A.Astramskas.
Anot vyro, policijos pareigūnai turėtų būti labiau šviečiami, supažindinami išsamiau su kitomis kultūromis, kad šiems nesinorėtų laikytis klaidingų, rasizmu paremtų visuomenės normų. Kita vertus, tą turėtų skatinti ir aukščiausi šalies vadovai, o prezidentas Donaldas Trumpas, panašu, elgiasi priešingai. Tiesa, A.Astramskas nesijautė laisvai galintis kalbėti apie politiką. Tai dar viena visuomenės poliarizacijos pasekmė.
„Nekomentuosiu, negaliu komentuoti. Poliarizacija dėl šitų dalykų vyksta dėl to, kad mes pykstam vienas ant kito. (...) JAV yra dvi partijos. Konservatoriai ir demokratai, viskas. Turi pasirinkti vieną pusę. Jeigu ne, tai tave draugai atstums arba šeimos nariai atstums. Jeigu nenori, kad atstumtų, turi nekalbėti apie politiką“, – tvyrančią įtampą nupasakojo klaipėdietis.
Žiūrėkite visą interviu su Los Andžele gyvenančiu A.Astramsku:
Protestus Jungtinėse Valstijose išprovokavo gegužės 25 dieną įvykęs incidentas, kai Mineapolio policijos pareigūnas Derekas Chauvinas kelias minutes keliu spaudė ant žemės paguldyto ir antrankiais surakinto G.Floydo kaklą, kol vyras liovėsi kvėpuoti.
D.Chauvinas buvo apkaltintas trečiojo laipsnio (netyčine) žmogžudyste.
Per protestų bangą dėl juodaodžio G.Floydo žūties buvo suimta mažiausiai 5 600 žmonių, rodo naujienų agentūros AP duomenys, surinkti iš policijos pranešimų spaudai, policijos įrašų socialiniame tinkle „Twitter“ ir žiniasklaidos pranešimų.
Augant neramumams prezidentas D.Trumpas ragina policiją ir gubernatorius imtis griežtesnių priemonių situacijai suvaldyti.
Mineapolyje, kur mirė G.Floydas, buvo sulaikyti maždaug 155 žmonės. Daug žmonių areštuota ir didžiuosiuose šalies miestuose. Pranešama, kad Niujorko mieste per protestus sulaikyta beveik 800 žmonių, dar daugiau kaip 900 – Los Andžele.