Tanklaivio „Adrian Darya 1“, kurio ankstesnis pavadinimas buvo „Grace 1“, įgula nurodė Automatinėje identifikavimo sistemoje (AIS), kad tanklaivis plaukia į Mesriną – pietinį Turkijos uostamiestį, turintį naftos terminalą.
Vis tik jūrininkai gali įvesti į AIS bet kokią paskirties vietą – taigi, Turkija galbūt ir nėra „Adrian Darya 1“ tikrasis kelionės tikslas.
Mesrinas yra maždaug už 200 km į šiaurės vakarus nuo naftos perdirbimo gamyklos Banijase Sirijoje. Manoma, kad iraniečių tanklaivis iš pradžių plaukė į Banijasą, kai liepos pradžioje buvo sulaikytas prie Gibraltaro krantų.
Irano valstybinė žiniasklaida ir pareigūnai dar nekomentavo pranešimų, kad „Adrian Darya 1“, gabenantis 2,1 mln. barelių žaliosios iranietiškos naftos, kurios vertė – apie 130 mln. JAV dolerių (116 mln. eurų), pakeitė kursą.
Nepademonstravo jokios reakcijos ir Turkija. Šios šalies prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas mėgina sureguliuoti užsitęsusį konfliktą Sirijoje, tiesiogiai bendradarbiaudamas Maskva ir Teheranu.
Kaip rodo jūrų laivybos stebėsenos portalo „MarineTraffic“ duomenys, „Adrian Darya 1“ yra kiek piečiau nuo Viduržemio jūroje esančios Sicilijos. Spėjama, kad tanklaivis pasieks Mersiną apytiksliai per savaitę, jei plauks dabartiniu greičiu.
JAV Valstybės departamentas kol kas neatsakė į prašymą pakomentuoti situaciją.
Gibraltaro valdžios sprendimas sulaikyti ir vėliau paleisti iraniečių tanklaivį dar paaštrino augančią įtampą tarp Irano ir JAV, amerikiečių prezidentui Donaldui Trumpui pernai nusprendus vienašališkai pasitraukti iš branduolinio susitarimo, kurį 2015 metais sudarė Teheranas su galingosiomis valstybėmis.
Nuo to laiko Iranas neteko milijardinių pajamų, kurias anksčiau leisdavo gauti susitarimas, nes JAV grąžino sankcijas, trukdančius Iranui prekiauti nafta – šiitiškai respublikai itin svarbiu tvirtos valiutos šaltiniu.
Remiantis JAV federalinių teismų dokumentais, šalies tarnybos įtaria, jog „Adrian Grace 1“ iš tikrųjų priklauso Irano revoliucinei gvardijai – sukarintai organizacijai, atskaitingai tik šalies aukščiausiajam lyderiui ajatolai Ali Khamenei.
Balandį Vašingtonas paskelbė Revoliucinę gvardiją užsienio teroristine organizacija. Tai buvo pirmas atvejis, kai JAV įtraukė į tokį sąrašą kitos šalies ginkluotąsias pajėgas. Būtent šis žingsnis suteikė pagrindą amerikiečių teisėsaugai išduoti orderį tanklaiviui sulaikyti, nors trečiosios šalys patys sprendžia, ar pripažinti prašymo pagrįstumą.
„Adrian Darya 1“ iš pradžių ketino prisišvartuoti Graikijos Kalamatoje, nors tas uostas neturi infrastruktūros naftai iš tanklaivio iškrauti. Valstybės departamentas vėliau ėmė spausti Graikiją nepadėti laivo įgulai.
Tuo metu Irane tebėra sulaikytas su Didžiosios Britanijos vėliava plaukiojantis tanklaivis „Stena Impero“, kurį per liepos 19 dieną surengtą reidą perėmė iraniečių pajėgos, reaguodamos į „Adrian Darya 1“ sulaikymą. Analitikai spėliojo, kad paleidus iraniečių tanklaivį bus paleistas ir „Steno Impero“, bet to dar neįvyko.