Per didžiausią pastaraisiais metais antivyriausybinį protestą sekmadienį prie parlamento mitingavo daugiau kaip 20 tūkst. demonstrantų, kurie ragino vyriausybę atsistatydinti ir surengti naujus rinkimus.
Bendrame pareiškime JAV ir ES ambasados nurodė, jog „pripažįsta didelį plataus Sakartvelo visuomenės segmento nusivylimą dėl to, kad parlamentas nepriėmė konstitucijos pataisų, kurių reikia norint visiškai pereiti prie proporcinio atstovavimo parlamento rinkimų 2020 metais“.
„Visiškai remiame teisę į taikius susirinkimus ir raiškos laisvę“, – nurodė ambasados.
Mitingo dalyviai sekmadienį vakare taikiai išsiskirstė, bet įėjimus į parlamento pastatą toliau blokuoja dešimtys protestuotojų, kurie sako nepraleisiantys jokių parlamentarų.
Per ankstesnį protestą Tbilisyje ketvirtadienį mitingavo maždaug 10 tūkst. žmonių, kurie žadėjo tęsti „nuolatinius“ protestus, kol bus įvykdyti jų reikalavimai dėl pirmalaikių rinkimų.
Opozicinės partijos šiuos mitingus sušaukė sudariusios retą vieningą frontą prieš valdančiąją partiją „Sakartvelo svajonė“, kurios parlamentarai praėjusią savaitę atmetė įstatymo projektą kitais metais surengti parlamento rinkimus pagal naują proporcinio atstovavimo sistemą.
Opozicija dėl to kaltino įtakingą oligarchą, „Sakartvelo svajonės“ lyderį Bidziną Ivanišvilį, daugelio laikomą de facto šalies vadovu.
JAV ir ES ambasados nurodė, kad nepriėmus šio įstatymo „padidėjo nepasitikėjimas ir įtampa tarp valdančiosios, kitų politinių partijų ir pilietinės visuomenės“.
Protestuotojai sako, kad dabartinė rinkimų sistema palanki vis prasčiau visuomenės vertinamai valdančiajai partijai.
„Sakartvelo svajonė“ per 2016 metų parlamento rinkimus gavo beveik 77 proc. vietų parlamente, nors surinko tik 48,7 proc. balsų.
Opozicinės partijos tuo metu tvirtino, kad rinkimai buvo suklastoti.
Nuo 2012 metų valdžioje esančios „Sakartvelo svajonės“ populiarumas smarkiai sumenko, visuomenėje tvyrant nepasitenkinimui dėl valdančiųjų nesugebėjimo išvesti šalį iš ekonominio sąstingio ir įgyvendinti žadėtų reformų.
Kritikai kaltino B.Ivanišvilį politinių oponentų persekiojimu, kritiškos žiniasklaidos dusinimu ir korumpuotos politinės sistemos, kai vyriausybei priimant sprendimus dominuoja jo privatūs interesai, sukūrimu.