Bendrame Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos ir JAV pranešime sakoma, kad jos „vieningai siekia tikslo visiškai normalizuoti santykius tarp Kosovo ir Serbijos sudarant išsamų, politiškai tvarų ir teisiškai įpareigojantį susitarimą, kuris prisidėtų prie regiono stabilumo“.
Kosovas, buvusi Serbijos provincija, 2008 metais paskelbė nepriklausomybę, bet Belgradas iki šiol to nepripažįsta.
Prištinos ir Kosovo derybos, vykusios tarpininkaujant ES, praeitais metais įstrigo po Kosovo sprendimo įvesti 100 proc. muitą prekėms iš Serbijos.
JAV, JK, Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos vyriausybės ragina kaimynes „skubiai atnaujinti ES vadovaujamą dialogą“.
„Dabartinė padėtis trukdo siekti pažangos Kosovo ir Serbijos kelyje į Europos Sąjungą (ES) ir tiesiog yra nenuosekli“, – priduriama bendrame pranešime.
Jame taip pat sakoma, kad Vakarų valstybės norėtų labiau įsitraukti į derybas, jeigu „abi šalys parodys, kad nori siekti kompromiso, panaikinti kliūtis ir atnaujinti diskusijas“.
Pareiškime Serbija ir Kosovas raginami ištiesti alyvos šakelę.
„Kosovui tai būtų Serbijai įvestų muitų suspendavimas“, – nurodoma jame.
Tuo metu Serbija yra raginama nutraukti savo Kosovo „pripažinimo atšaukimo kampaniją“ – Belgrado bandymus įtikinti kitas šalis atšaukti Kosovo valstybingumo pripažinimą.
Po to, kai pernai ES vadovaujamos derybos atsimušė į sieną, Vokietija ir Prancūzija ėmėsi iniciatyvos pabandyti atnaujinti dialogą ir balandį surengė viršūnių susitikimą Berlyne.
Tačiau jame nebuvo padaryta pažanga ir liepą planuotas kitas susitikimas vėliau buvo atšauktas.
Kosovas atsiskyrė nuo Serbijos po 1999 metais surengtos NATO intervencijos, sustabdžiusios serbų mėginimą sutriuškinti Kosovo albanų separatistus.
Beveik po dešimtmečio Kosovo paskelbtą nepriklausomybę pripažįsta JAV ir dauguma Vakarų Europos valstybių.
Tačiau Belgradas ir jo sąjungininkai Maskva bei Pekinas niekada nepripažino Kosovo suvereniteto ir blokavo jam kelią įstoti į Jungtines Tautas.