Po tris valandas trukusio V.Putino ir J.Kerry susitikimo Rusija ir JAV pozicijos dėl Sirijos atrodo šiek tiek suartėjusios, bet išlieka nesutarimų dėl tos šalies prezidento Basharo al Assado likimo.
„Palaikome idėją sušaukti Niujorke dar vieną Tarptautinės Sirijos palaikymo grupės ministrų lygio susitikimą ateinantį penktadienį, gruodžio 18 dieną“, – Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sakė po derybų Kremliuje.
J.Kerry, kuris sakė, kad per derybas Maskvoje daugiausiai dėmesio skirta padėčiai Sirijoje, kovai su terorizmu ir Ukrainai, taip pat patvirtino, kad planuojamas susitikimas turėtų įvykti.
Tačiau jis ir S.Lavrovas pažymėjo, kad tų derybų rezultatas turėtų būti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija, turinti tapti Sirijos taikos proceso pagrindu.
„Šiandien išsamiai aptarėme būtinybę spartinti šias pastangas“, – sakė Vašingtono diplomatijos vadovas.
„Neįmanoma nugalėti „Daesh“, tuo pačiu neatlikus kautynių Sirijoje deeskalavimo“, – pridūrė J.Kerry, turėdamas omenyje džihadistų grupuotę „Islamo valstybė“ (IS).
Vašingtonas ir Maskva yra itin svarbios veikėjos šiame taikos procese, vadovaujančios 17 narių turinčios Tarptautinės Sirijos palaikymo grupės deryboms.
Po to pasitarimo Kremliuje J.Kerry ir S.Lavrovas pripažino, kad abi šalys vis dar nesutaria, koks turėtų būti B.al Assado likimas, bet pabrėžė, kad jie stengsis užtikrinti, kad šie nesutarimai nelėtintų politinio proceso.
„Mes pasakėme, jog netikime, jog Assadas gebėtų vadovauti būsimai Sirijai, – pažymėjo J.Kerry. – Tačiau šiandien susitelkėme ne į mūsų nesutarimus, ką įmanoma arba neįmanoma nuveikti artimiausiu laiku dėl Assado – mes susitelkėme į politinį procesą, per kurį sirai priims sprendimus dėl Sirijos ateities.“
Valstybės sekretorius taip pat sakė išdėstęs V.Putinui Vašingtono susirūpinimą, kad „kai kurie Rusijos antskrydžiai smogė nuosaikiajai opozicijai“ Sirijoje, o ne vien IS.
„Man malonu pasakyti, kad jis į tai atsižvelgė“, – pridūrė J.Kerry.
Vašingtonas tikisi, kad Kremlius paskatins savo sąjungininką B.al Assadą sėsti prie derybų stalo su savo oponentais sukilėliais.
Šias pastangas taip pat skatina IS džihadistų atakų už Sirijos ir Irako sienų grėsmė.
J.Kerry tikisi, kad režimo ir sukilėlių pajėgoms susitarus dėl paliaubų Rusija ir JAV vadovaujama koalicija, kurią sudaro Vakarų ir arabų šalys, galėtų sutelkti savo veiksmus prieš „Islamo valstybę“.
S.Lavrovas nurodė, kas abi šalys taip pat susitarė intensyvinti „mūsų pastangas kovoje su terorizmu“.
„ISIL, „Jabhat al Nusra“ ir kitos teroristų grupuotės yra bendros grėsmės kiekvienam iš mūsų, tad šiandien pakartojome savo ryžtą išrauti šį blogį“, – sakė Rusijos diplomatijos vadovas, turėdamas omenyje IS ir islamistų grupuotę „al Nusra Front“, susijusią su tarptautiniu džihadistų tinklu „al Qaeda“.
Sukilėliai per susitikimą Saudo Arabijos sostinėje Rijade tvirtino, kad Rusijos sąjungininkas B.al Assadas ir jo padėjėjai turi pasitraukti iš valdžios „prasidedant pereinamajam laikotarpiui“, kurį pasaulio galybės nustatė per praeitą mėnesį Vienoje vykusias derybas.