Pekinas šią savarankiškai valdomą demokratišką salą laiko savo teritorijos dalimi.
Abi vyriausybės teigia, kad JAV ir Taivano XXI amžiaus prekybos iniciatyva sustiprins komercinius santykius pagerindama muitų, investicijų ir kitą reguliavimą.
Susitarimą pasirašė Jungtinių Valstijų ir Taivano, kuris yra aukštųjų technologijų pramonės centras, santykius palaikančių neoficialių įstaigų darbuotojai.
Nors abi pusės nepalaiko oficialių diplomatinių ryšių, jos bendrauja neoficialiai, o jų metinė prekyba vertinama milijardais dolerių.
Susitarimu siekiama stiprinti ir gilinti ekonominius ir prekybinius santykius, teigiama JAV prekybos atstovo biuro pareiškime. Pasirašant susitarimą dalyvavo JAV prekybos sekretoriaus pavaduotoja Sarah Bianchi.
Kinijos vyriausybė apkaltino Vašingtoną pažeidus susitarimus dėl Taivano statuso ir pareikalavo, kad JAV vyriausybė nutrauktų oficialius ryšius su salos vyriausybe.
Taivanas ir Kinija atsiskyrė 1949 metais, po pilietinio karo. Sala niekada nebuvo Kinijos Liaudies Respublikos dalis, tačiau valdančioji Komunistų partija teigia, kad ji privalo susivienyti su Kinija, ir žada prireikus tai pasiekti jėga.
Kinijos prezidento Xi Jinpingo vyriausybė suintensyvino pastangas įbauginti Taivaną, netoli salos siųsdama naikintuvus ir bombonešius. Savo ruožtu JAV ir Europos politikai kartais apsilanko Taivane, taip parodydami paramą jo išrinktai vyriausybei.
„Jungtinės Valstijos turėtų nutraukti bet kokius oficialius mainus su Taivanu [ir] susilaikyti nuo klaidingų signalų siuntimo „Taivano nepriklausomybės“ separatistinėms jėgoms“, – sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Mao Ning.
Tuo metu vienas britų analitinis centras penktadienį paskelbtoje ataskaitoje pažymi, kad Kinija tebėra pagrindinis ilgalaikis iššūkis esamai tarptautinei tvarkai, ir nėra jokių įrodymų, kad ne itin sėkmingai besiklostanti Rusijos invazija į Ukrainą pakeitė Pekino požiūrį dėl galimo išpuolio prieš Taivaną laiką ar metodiką.
Tarptautinis strateginių studijų institutas (IISS), kuris šį savaitgalį Singapūre rengia kasmetinį forumą „Šangri La dialogas“ – aukščiausiojo lygio susitikimą gynybos klausimais, nurodo, kad karas Europoje gali pakurstyti Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono tendencijas didinti karines išlaidas ir pastangas plėtoti karinius pajėgumus.
Rusijos karas Ukrainoje ir jo poveikis Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, auganti JAV ir Kinijos konkurencija turėtų būti svarbios temos būsimame forume Singapūre. Jame turi dalyvauti JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas ir Kinijos gynybos ministras Li Shangfu, bet jų dvišalio susitikimo šiemet nesitikima.