JAV Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby pranešė, kad ambasadorius Qin Gangas buvo iškviestas Kinijai pradėjus žvanginti ginklais po JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito demokratiniame Taivane.
J.Kirby, kuris Kinijos veiksmus taip pat pavadino provokuojamais, nesakė, kurie pareigūnai susitiko su ambasadoriumi.
„Mes pasmerkėme KLR (Kinijos Liaudies Respublikos) karinius veiksmus, kurie yra neatsakingi, prieštarauja seniai deklaruojamam mūsų tikslui palaikyti taiką ir stabilumą“, – sakė jis.
„Aiškiai pasakėme ambasadoriui, kad Pekino veiksmai kelia susirūpinimą Taivanui, mums ir mūsų partneriams visame pasaulyje“, – pabrėžė jis, paminėdamas Didžiojo septyneto (G-7) ir Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) susirūpinimą.
„Galiausiai dar kartą aiškiai pasakėme, kaip jau esame privačiai aukščiausiais lygiais ir viešai deklaravę, [kad] niekas dėl mūsų „vienos Kinijos“ politikos nepasikeitė“, – tvirtino J.Kirby.
Jis kalbėjo apie JAV politiką pripažinti tik Kinijos poziciją, kad Taivanas yra Kinijos dalis. Tokia politika reiškia, kad Kinijai ir Taivanui paliekama spręsti dėl išeities, tuo pačiu metu nepritariant bet kokiam jėgos naudojimui siekiant pakeisti status quo.
Savarankišką Taivaną Kinija laiko savo teritorija ir žada jį kada nors susigrąžinti, prireikus – jėga. Taivano dabartinė valdančioji partija yra pažadėjusi ginti salos suverenumą.
„Mes taip pat aiškiai pasakėme, kad Jungtinės Valstijos yra pasirengusios tam, ką Pekinas nuspręs daryti. Mes nesieksime ir nenorime krizės“, – sakė J.Kirby.
„Tuo pačiu metu mūsų neatgrasys veikti Vakarų Ramiojo [vandenyno regiono] vandenyse ir danguje pagal tarptautinę teisę – kaip veikiame dešimtmečius – remiant Taivaną ir ginant laisvą ir atvirą“ Ramiojo vandenyno regioną, pridūrė jis.