Buvęs Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) žvalgybos kontraktininkas 2013 metais nutekino tūkstančius įslaptintų dokumentų, atskleidusių po 2001 metų rugsėjo 11-osios šios žinybos vykdytų sekimo programų mastą.
Kelios autoritetingos žmogaus teisių gynimo organizacijos inicijavo kampaniją, siekdamos įtikinti prezidentą Baracką Obamą suteikti malonę E.Snowdenui, šiuo metu gyvenančiam jam prieglobstį suteikusioje Rusijoje.
Šio paslapčių viešintojo istorija pasakojama amerikiečių režisieriaus Oliverio Stone'o juostoje „Snoudenas“; Jungtinėse Valstijose ji bus pradėta rodyti penktadienį.
Tuo tarpu Atstovų Rūmų žvalgybos komiteto dvejus metus rengtos ataskaitos santraukoje tvirtinama, kad E.Snowdenas buvo „nepatenkintas darbuotojas, dažnai konfliktavęs su savo vadovais“. Pasak dokumento, žvalgybos kontraktininkui buvo pareikštas papeikimas, o po dviejų savaičių jis ėmė neteisėtai siųstis įslaptintus dokumentus.
Ataskaitoje taip pat rašoma, kad E.Snowdenas „neišreiškė savo susirūpinimo nė vienam atsakingam pareigūnui“ Nacionalinio saugumo agentūroje ir jis neturėtų būti laikomas paslapčių viešintoju, kurį gina įstatymas.
36 puslapių ataskaita yra įslaptinta, tačiau pareigūnai paskelbė trumpesnę, neįslaptintą dokumento versiją.
E.Snowdenas „suklastojo savo veiklos vertinimus ir gavo naujas pareigas NSA pagražinęs savo gyvenimo aprašymą bei pavogęs profesinio tinkamumo testo klausimų atsakymus“, rašoma ataskaitoje.
Dokumente priduriama, kad jis pasinaudojo turėta tinklo administratoriaus prieiga ir tikrino savo kolegų kompiuterių standžiuosius diskus.
„Edwardas Snowdenas nėra didvyris – jis išdavikas, piktavališkai išdavęs savo kolegas ir savo šalį“, – sakė Žvalgybos komiteto pirmininkas Devinas Nunesas.
E.Snowdenas sukėlė pavojų JAV ginkluotųjų pajėgų nariams ir Amerikos žmonėms, pridūrė jis.
Atstovų Rūmų NSA ir kibernetinio saugumo pakomitečio pirmininkas Lynnas Westmorelandas savo ruožtu sakė, kad E.Snowdenas „padarė daugiau žalos JAV nacionaliniam saugumui negu kuris nors kitas asmuo per mūsų šalies istoriją“.
E.Snowdenas, reaguodamas į paskelbtą ataskaitą, socialiniame tinkle „Twitter“ pirmiausia atkreipė dėmesį į kelis joje įvardijamus konkrečius kaltinimus jam, o vėliau kategoriškai atmetė ir visą dokumentą.
„Apibendrinant: po dvejus metus trukusio tyrimo Amerikos žmonės nusipelno kai ko daugiau, – rašo jis. – Ši ataskaita sumenkina Komitetą“.
„Kongresas dvejus metus rengė ataskaitą, kad atgrasytų jus neiti žiūrėti to filmo“, – kiek vėliau parašė E.Snowdenas, turėdamas galvoje minėtą O.Stone’o juostą.
„Ji pradedama rodyti rytoj“, – pridūrė jis.