JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) paragino „visas šalis išlaikyti Rafacho pasienio punkto atvirą, kad būtų galima toliau gabenti pagalbą, kuri yra būtina Gazos Ruožo gyventojų gerovei“, sakoma pareiškime.
„Aiškiai pasakėme, kad „Hamas“ neturi trukdyti teikti šią gyvybes gelbstinčią pagalbą, – pažymėjo A. Blinkenas. – Palestiniečių civiliai nėra atsakingi už siaubingą „Hamas“ terorizmą ir jie neturėtų kentėti dėl jos žiaurių veiksmų.“
Pagalbos tiekimo maršrutas atidarytas po kelias dienas trukusių intensyvių derybų ir susitarimo, kurį JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) pasiekė su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu (Benjaminu Netanjahu) ir Egipto prezidentu Abdel Fattahu al Sisi (Abdel Fatahu Sisiu) per J. Bideno vizitą Izraelyje šios savaitės pradžioje.
Pirmieji 20 sunkvežimių, gabenančių humanitarinę pagalbą, šeštadienį įvažiavo į karo nuniokotą ir apgultą Gazos Ruožą per Rafacho pasienio punktą iš Egipto, pranešė abiejose pusėse esantys naujienų agentūros AFP korespondentai.
Jungtinių Tautų humanitarinės pagalbos vadovas Martinas Griffithsas (Martinas Grifitsas) sakė esąs „įsitikinęs, kad šis pristatymas bus tvarių pastangų aprūpinti Gazos gyventojus būtiniausiomis prekėmis pradžia“, ir įspėjo, kad „šis pirmasis konvojus neturi būti paskutinis“.
Egipto Raudonojo pusmėnulio, kuris yra atsakingas už įvairių JT agentūrų pagalbos pristatymą, teigimu, sunkvežimiams pravažiavus, sienos perėja vėl buvo uždaryta.
Tai buvo pirmas toks krovinys nuo to laiko, kai prieš dvi savaites prasidėjo karas tarp Izraelio ir islamistų kovotojų judėjimo „Hamas“, kontroliuojančio 2,4 mln. gyventojų turintį palestiniečių anklavą.
Rafachas yra vienintelis kelias į Gazos Ruožą, kurio nekontroliuoja Izraelis, sutikęs leisti įvežti pagalbą iš Egipto savo pagrindinių sąjungininkių Jungtinių Valstijų prašymu.
Naujienų agentūros AP penktadienį išanalizuotose palydovinėse nuotraukose buvo matyti ilga sunkvežimių su humanitarine pagalba kolona, laukianti, kol galės kirsti sieną iš Egipto į Gazos Ruožą.
Pasak pagalbos pareigūnų, prie sienos perėjos stovėjo daugiau kaip 200 sunkvežimių, gabenančių apie 3 tūkst. tonų pagalbos. Šiomis atsargomis siekiama šiek tiek padėti palestiniečiams Gazos Ruože, kurį Izraelis blokuoja, atsakydamas į „Hamas“ kovotojų surengtą išpuolį prieš žydų valstybę.
Gazos Ruožo palestiniečių islamistų grupuotė „Hamas“ spalio 7 dieną netikėtai užpuolė Izraelį, įsiverždama į jo teritoriją ir vykdydama raketų atakas. Izraelyje žuvo daugiau nei 1,4 tūkst. žmonių, įskaitant civilius.
Izraelis teigia, kad per susirėmimus žuvo apie 1,5 tūkst. „Hamas“ kovotojų, kol jo kariuomenė atgavo užpultos teritorijos kontrolę.
Atsakydama į ataką, žydų valstybė pradėjo bombardavimo kampaniją Gazos Ruože, kur su žeme buvo sulyginti ištisi miestų kvartalai ir iki šiol žuvo 4 385 palestiniečiai, daugiausia civiliai gyventojai, skelbia „Hamas“ kontroliuojama Sveikatos apsaugos ministerija.
„Hamas“ yra palestiniečių kovotojų grupuotė, valdanti Gazos Ruožą; ji buvo įsitraukusi į keletą karų su Izraeliu nuo Gazos Ruožo perėmimo 2007-aisiais. Grupuotę teroristine yra pripažinęs Izraelis, Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė bei kai kurios kitos valstybės.
„Hamas“ remia Iranas, finansuodamas ginklų įsigijimą, juos pats tiekdamas ir suteikdamas karinius apmokymus. „Hamas“ politinis biuras veikia Katare, čia įsikūrę kai kurie jų lyderiai.
Gazos Ruože gyvena 2,3 mln. žmonių, tačiau teritorijai Izraelis su Egipto pagalba nuo 2007 metų taiko blokadą – apribojo prekių įvežimą į šią teritoriją ir jų išvežimą iš jos vandeniu, jūra ar oru bei pačių palestiniečių galimybes palikti šią teritoriją, išskyrus kelias dešimtis tūkstančių darbininkų.