Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV panaikino sulaikytiems įtariamiems teroristams taikomą „priešo kombatanto“ statusą

JAV prezidento Baracko Obamos administracija penktadienį panaikino įtariamiems teroristams taikomą „priešo kombatanto“ statusą ir pažadėjo Gvantanamo įlankos karinėje bazėje laikomiems asmenims taikyti tarptautinės teisės normas.
Gvantanamo kalėjime terorizmu įtarimi asmenys kankinti muzika.
Gvantanamo kalėjimas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

“Vašingtono apygardos teismui perduotame dokumente JAV teisingumo departamentas pateikė naują apibrėžimą, kuriuo vadovaudamasi vyriausybė gali laikyti įtariamus asmenis Kubos pietuose esančioje JAV karo laivyno bazėje.

Pirmosiomis kadencijos savaitėmis B.Obama įsakė atlikti tarpagentūrinį Gvantanamo kalėjimo statuso įvertinimą, įgyvendindamas savo planą iki 2010 metų pradžios uždaryti sulaikymo centrą, kuriame šiuo metu laikoma daugiau nei 240 įtariamųjų.

„Jame nenaudojama frazė „priešo kombatantas“, – pabrėžiame Teisingumo departamento pranešime.

Ankstesnis JAV prezidentas George'as W.Bushas argumentavo, kad vyriausiojo ginkluotojų pajėgų vado statusas leidžia jam neribotą laiką kalinti „priešo kombatantus“ nepateikiant jokių kaltinimų.

Tačiau pagal naująją politiką įtariamiesiems turėtų būti taikomi tarptautiniai karo įstatymai. Pasak Teisingumo departamento, nelaisvėje laikyti bus galima tik asmenis, kurie „reikšmingai palaikė“ talibus, „al Qaedą“ arba „su jais susijusias pajėgas“.

Teisingumo departamentas perspėjo, kad „sulaikymą pateisinantys“ faktai ir aplinkybės kiekvienoje byloje bus nurodomos skirtingos, o „reikšmingo palaikymo“ ir „susijusių pajėgų“ apibrėžimai dar turės būti tikslinami, kad juos galima būtų susieti su atskirų bylų konkrečiais faktais.

Naujasis apibrėžimas iškart sulaukė žmogaus teisių organizacijos ir konservatyviųjų politikų kritikos.

„Obamos administracijos požiūris į sulaikytuosius iš esmės yra Busho standartas su nauju pavadinimu“, – sakė organizacijos „Human Rights Watch“ terorizmo ir kovos su terorizmu programos direktorė Joanne Mariner.

JAV Atstovų rūmų Nuolatinio žvalgybos komiteto narys respublikonas Peteris Hoekstra kritikavo B.Obama administraciją, kuri „priėmė svarbų sprendimą, nežinodama jo (galimų) pasekmių“.

„Administracija neturi plano, kur dėti teroristus, ir dabar nenumano, kokius padarinius sukels jos naujoji teorija, kurioje tarptautiniam požiūriui akivaizdžiai suteikiamas didesnis svoris negu mūsų pačių nacionalinio saugumo prioritetams“, – pridūrė jis.

Tačiau JAV generalinis prokuroras Ericas Holderis pareiškė, kad B.Obamos administracijos įvestos permainos „sustiprins mūsų šalį“.

„Mums kuriant naują sulaikytųjų valdymo politiką būtina imtis veiksmų, stiprinančių mūsų nacionalinį saugumą, atitinkančių mūsų vertybes ir apibrėžiamų įstatymais, – pridūrė jis. – Šiandien mūsų atliktas pakeitimas atitinka kiekvieną šių standartų.“

Pirmosiomis kadencijos savaitėmis B.Obama įsakė atlikti tarpagentūrinį Gvantanamo kalėjimo statuso įvertinimą, įgyvendindamas savo planą iki 2010 metų pradžios uždaryti sulaikymo centrą, kuriame šiuo metu laikoma daugiau nei 240 įtariamųjų.

Sulaikymo centras nuošalioje Gvantanamo bazėje buvo atidarytas po 2001 metų rugsėjo 11 dienos teroro išpuolių prieš Jungtines Valstijas. Šis kalėjimas tapo vienu iš pagrindinių G.W.Busho „karo su teroru“ politikos simbolių.

JAV valstybės sekretorės pavaduotojas Europos ir Eurazijos reikalams Danas Friedas (Danas Fridas) ketvirtadienį buvo paskirtas pasiuntiniu, kuris dalyvaus derybose su kitomis šalimis, galinčiomis priimti sulaikytuosius iš Gvantanamo.

27 Europos Sąjungos (ES) šalys siekia susitarti dėl bendros pozicijos, kaip būtų galima geriausiai padėti JAV išspręsti šią problemą ir laukia oficialių Vašingtono prašymų priimti buvusius Gvantanamo kalinius.

Kovo 16-17 dienomis Vašingtone lankysis aukšto lygio ES delegacija, kuri tarsis dėl šio sulaikymo centro likimo ir aiškinsis, kaip JAV institucijos nustatė, kad apie 60 Gvantanamo kalinių gali būti paleisti, tačiau negali būti perkelti į Jungtines Valstijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų