JAV pareigūnai: nėra įrodymų, kad Ukraina netinkamai naudotų pagalbą

Pentagono pareigūnai antradienį pareiškė, jog nėra įrodymų, kad Ukraina būtų netinkamai naudojusi dešimčių milijardų dolerių vertės paramą, suteiktą nuo Rusijos invazijos pradžios.
JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojas politikai Colinas Kahlas
JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojas politikai Colinas Kahlas / „Reuters“/„Scanpix“

Nuo invazijos pradžios karinė pagalba Kyjivui viršijo 50 mlrd. JAV dolerių (apie 47 mlrd. eurų) ir daugiau nei pusę jų skyrė Jungtinės Valstijos. Tai kritikavo kai kurie amerikiečių politikai, įskaitant 11 respublikonų, parengusių rezoliuciją dėl pagalbos Ukrainai nutraukimo.

Atstovų Rūmų, kur kontrolę šių metų pradžioje perėmė respublikonai, Ginkluotųjų pajėgų komiteto nariai per posėdį klausinėjo JAV gynybos sekretoriaus pavaduotoją politikai Coliną Kahlą ir dar du pareigūnus.

„Nėra jokių įrodymų, kad ukrainiečiai ją nukreiptų į juodąją rinką“, – apie pagalbą Kyjivui sakė C.Kahlas.

„Tai nestebina, atsižvelgiant į kovų intensyvumą ir faktą, kad jie neabejotinai maksimaliai efektyviai naudoja tai, ką jiems teikiame mes ir mūsų sąjungininkai bei partneriai“, – sakė jis.

„Jei kai kurios iš šių sistemų ir buvo nukreiptos, tai padarė rusai, užgrobę šių dalykų mūšio lauke“, – teigė pareigūnas.

Gynybos departamento generalinis inspektorius Robertas Storchas komitetui sakė, kad regione buvo daug žmonių, prižiūrinčių tiekimo ir mokymo misiją Ukrainoje.

„Mes nepagrindėme nė vieno atvejo“, kad tokie ginklai kaip raketos „Stinger“ būtų neteisėtai nukreipiami kitur, sakė R.Storchas.

Komitete išsakytas pareigūnų pastabas atkartojo Pentagono atstovas spaudai, brigados generolas Patas Ryderis.

Vašingtonas nematė „jokių įrodymų, kad kokia nors mūsų suteikta pagalba būtų plačiai naudojama ne pagal paskirtį“, žurnalistams sakė P.Ryderis.

Beprecedentė priežiūra

Jungtinės Valstijos greitai subūrė tarptautinę koaliciją Kyjivui paremti po Rusijos invazijos 2022 metų vasarį ir koordinavo dešimčių šalių pagalbą.

Atstovų Rūmų Ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas respublikonas Mike'as Rogersas teigė, kad dėl didžiulės pagalbos sumos reikalinga beprecedentė komiteto ir Kongreso priežiūra.

Nors Vašingtonas pažadėjo Kyjivui daug ginklų sistemų, jis nesuteikė naikintuvų F-16, kurių prašė Ukraina. Šis klausimas buvo keliskart iškeltas per Ginkluotųjų pajėgų komiteto posėdį.

C.Kahlas sakė, kad tai kainuotų milijardus dolerių, užtruktų apie pusantrų metų ir išnaudotų lėšas, kurias būtų galima skirti svarbesniems poreikiams tenkinti.

Jis sakė, kad naikintuvai yra „ukrainiečių prioritetas, tačiau tai nėra vienas iš trijų svarbiausių jų prioritetų“. Kaip svarbiausius prioritetus C.Kahlas nurodė oro gynybą, artileriją ir šarvuotąją techniką.

JAV pareigūnai ne kartą sakė, kad Vašingtonas rems Ukrainą „tiek, kiek reikės“, o C.Kahlas teigė, kad tai gali trukti ne vienus metus.

„Konfliktas gali baigtis po šešių mėnesių, po dvejų ar trejų metų“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų