Pranešime sakoma, kad antradienį amerikiečių iniciatyva Minske įvyko Baltarusijos gynybos tarybos sekretoriaus Stanislovo Zasio susitikimas su JAV laikinąja reikalų patikėtine Jennifer Moore.
„BelTA“ nurodė, kad per šį susitikimą buvo aptarti Baltarusijos ir JAV ryšiai, taip pat tarptautinio ir regioninio saugumo problemos, susijusios su planais dislokuoti papildomų Amerikos karinių kontingentų netoli Baltarusijos sienų.
„Amerikos pusė išsamiai informavo apie planus surengti operaciją „Atlanto ryžtas“ ir pratybas „Defender Europe 2020“, jose dalyvausiančių pajėgų sudėtį ir dydį, taip pat apie jų grįžimo į nuolatinio dislokavimo vietas terminus“, - sakoma pranešime.
Šalys apsikeitė nuomonėmis apie padėtį ginkluotės kontrolės srityje ir pastangas stiprinti pasitikėjimo ir saugumo priemones, taip pat susitarė tęsti dialogą.
Praeitą trečiadienį Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka įpareigojo tarnybas artimiausiu parengti ir pateikti jam adekvačių priemonių, kurių turi būti imtasi reaguojant į Lietuvoje dislokuotus amerikiečių tankus, šarvuočius ir karius.
Pirmadienį prezidentui buvo pateikta ataskaita apie karinę ir politinę situaciją, pavojus, grėsmes ir iššūkius Baltarusijai, ir pasiūlymus dėl atsakomųjų priemonių.
Rugsėjo pabaigoje Lietuvos gynybos ministerija pranešė, kad artimiausiu metu į šalį pusmečiui atvyks apie 500 JAV sausumos pajėgų karių, 30 tankų „Abrams“, 25 pėstininkų kovos mašinos „Bradley“ ir 70 ratinių transporto priemonių.
Spalio 21-ąją į Lietuvą atvyko Jungtinių Valstijų bataliono sunkiosios technikos pirmoji partija. Traukiniais į Pabradės poligoną atvežti aštuoni tankai „Abrams“ ir 21 pėstininkų kovos mašina „Bradley“, BNS sakė kariuomenės atstovas majoras Gintautas Ciunis.
Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis anksčiau šį mėnesį sakė, kad Vakarai nekelia grėsmės Baltarusijai ir kad Lietuva yra suinteresuota Minsko nepriklausomybės nuo Rusijos išsaugojimu.
Pasak jo, NATO pajėgų, kaip ir JAV rotacijos Baltijos jūros regione yra įprasta praktika, ypač po 2014 metų.
Pratybos „Defender Europe 2020“ vyks ateinančių metų balandį ir gegužę. Šiuose didelio masto manevruose dalyvaus iš viso beveik 40 tūkst. JAV ir kitų šalių; pratybos vyks 10 Europos valstybių, įskaitant Vokietiją, Lenkiją, Lietuvą, Latviją, Estiją ir Gruziją, teritorijose. Pagrindiniai uždaviniai bus vykdomi Vokietijoje ir Lenkijoje. Manevruose dalyvaus 18 valstybių atstovai.