Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV perspėja: Šiaurės Korėja bus sunaikinta, jei grasinimai tęsis

Donaldo Trumpo administracija sekmadienį, prieš svarbių diplomatinių manevrų savaitę Jungtinėse Tautose, padidino spaudimą Šiaurės Korėjai ir perspėjo Pchenjaną, kad Šiaurės Korėja bus „sunaikinta“, jei atsisakys nutraukti „beatodairišką“ branduolinių ginklų ir balistinių raketų programą.
Kim Jong Unas su patarėjais
Kim Jong Unas su patarėjais / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Vašingtono ir jo sąjungininkų pareigūnams ieškant būdų, kaip pažaboti vis karingesnį Pchenjaną, JAV prezidentas antradienį kreipsis į JT Generalinę Asamblėją, o ketvirtadienį jos užkulisiuose tarsis su kolegomis iš Japonijos ir Pietų Korėjos.

D.Trumpas ir Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas šeštadienį vakare kalbėjosi telefonu ir pažadėjo daryti „didesnį spaudimą“ Kim Jong Uno režimui, pranešė prezidentūra Seule ir pridūrė, jog Šiaurės Korėją reikia priversti suprasti, kad „tolesnės provokacijos“ nukreips ją „keliu į griūtį“.

JT Saugumo Taryba praėjusį pirmadienį įvedė naujas sankcijas Šiaurės Korėjai.

Bet jų poveikis daugiausia priklauso nuo to, ar Kinija – Pchenjano sąjungininkė ir pagrindinė ekonominė partnerė – visiškai jas įgyvendins, taip pat nuo Rusijos, kur dirba dešimtys tūkstančių darbuotojų iš Šiaurės Korėjos.

Analitikai sako, kad karo veiksmų atveju milijonai žmonių Seulo rajone – kaip ir 30 tūkst. Pietų Korėjoje esančių JAV karių – būtų pasiekiami artilerijai, kurią Šiaurės Korėja yra dislokavusi netoli sienos.

Vašingtono ambasadorė Jungtinėse Tautose Nikki Haley prieš būsimus susitikimus Niujorke tęsė retorinį spaudimą ir tvirtino, kad jei Pchenjanas kels rimtą grėsmę JAV ar jų sąjungininkams, „Šiaurės Korėja bus sunaikinta“.

Ankstesnis D.Trumpo perspėjimas nukreipti į Šiaurės Korėją „ugnį ir įniršį“, pasak jos, „nebuvo tuščias grasinimas“.

„Niekas iš mūsų nenori karo, – pridūrė N.Haley interviu televizijai CNN. – Mes norėjome būti atsakingi ir imtis visų diplomatinių priemonių, kad pirmiausia atkreiptume jų dėmesį. Jei tai neveikia, tuo pasirūpins JAV gynybos sekretorius generolas Jamesas Mattisas.“

Dėmesio centre – sankcijų įgyvendinimas

JAV ir jų sąjungininkams akcentuojant diplomatinį kelią, Pietų Korėja taip pat dislokuoja moderniausią JAV raketinės gynybos sistemą.

Per savo naujausią pokalbį telefonu D.Trumpas ir Moon Jae-inas įsipareigojo „imtis žingsnių stiprinti Pietų Korėjos atgrasomuosius ir gynybinius pajėgumus“, pranešė Baltieji rūmai, kurie nepateikė detalių dėl to, kaip tai galėtų būti daroma.

Analitikai sako, kad karo veiksmų atveju milijonai žmonių Seulo rajone – kaip ir 30 tūkst. Pietų Korėjoje esančių JAV karių – būtų pasiekiami artilerijai, kurią Šiaurės Korėja yra dislokavusi netoli sienos. Aukų potencialiai galėtų būti labai daug.

„Scanpix“/AP nuotr./Šiaurės Korėjos raketa „Hwasong-14“
„Scanpix“/AP nuotr./Šiaurės Korėjos raketa „Hwasong-14“

Kol kas visos pastangos įtikinti Šiaurės Korėją atsisakyti savo sparčiai plėtojamų branduolinės ir raketinės programų, įskaitant rugsėjo 3 dieną atliktą kol kas galingiausią jos branduolinį bandymą, buvo bevaisės ir kartais net atrodė provokuojančios naujus Pchenjano iššūkius.

Naujausias Šiaurės Korėjos nesiskaitymo ženklas buvo tolimojo nuotolio raketos paleidimas virš Japonijos šį penktadienį, praėjus vos keturioms dienoms naujo griežtų JT sankcijų paketo priėmimo.

JAV prašymu JT Saugumo Taryba ketvirtadienį surengs ministrų lygio susitikimą dėl to, kaip įgyvendinti naujausias sankcijas, tarp kurių yra tekstilės eksporto draudimas, darbo leidimų darbuotojams iš Šiaurės Korėjos įšaldymas ir naftos tiekimo apribojimas.

„Raketininkas“

N.Haley sakė, kad sankcijomis jau buvo suduotas „smūgis į paširdžius“ Pchenjanui, bet labai svarbu griežtas jų įgyvendinimas.

Atskirai D.Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Herbertas Raymondas McMasteris sutiko, kad „lemiamas dalykas bus priversti visas šalis, kiekvieną jų, padaryti viską, ką jos gali, įgyvendinant šias sankcijas, padaryti viską, ką jos gali, išskyrus karinį konfliktą, šiai problemai išspręsti“.

Tačiau jis pridūrė, kad jei diplomatinis ir ekonominis spaudimas neveiktų, „turime parengti visas galimybes“.

Šiaurės Korėja – izoliuota šalis, neturinti daug kontaktų su išoriniu pasauliu, – sako, kad branduolinių ginklų jai reikia apsisaugojimui nuo „priešiškų“ JAV jėgų, ir yra pasiryžusi didinti pajėgumus dėl branduolinių kovinių galvučių, kurios galėtų smogti JAV žemyninei daliai.

Šiaurės Korėja šeštadienį paskelbė siekianti karinės jėgos „pusiausvyros“ su Jungtinėmis Valstijomis.

Šiaurės Korėja šeštadienį paskelbė siekianti karinės jėgos „pusiausvyros“ su Jungtinėmis Valstijomis.

JAV administracijai tęsiant pastangas pažaboti Šiaurės Korėją, pats D.Trumpas pateikė tiesmukiškesnę ataskaitą apie naujausius savo diplomatinius kontaktus.

„Praėjusį vakarą kalbėjausi su Pietų Korėjos prezidentu Moon. Paklausiau, kaip laikosi Raketininkas. Šiaurės Korėjoje formuojasi ilgos eilės prie degalinių. Labai blogai!“ – „Twitter“ parašė D.Trumpas, regis, sugalvojęs naują pravardę Kim Jong Unui.

Ar ten tikrai esama eilių prie degalinių, neaišku, nes Šiaurės Korėjoje, neskaitant kariškių ir vyriausybės pareigūnų, labai nedaug žmonių turi automobilius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?