Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 06 25 /15:15

JAV pradeda įgyvendinti Artimųjų Rytų taikos planą, bet palestiniečiai jį boikotuoja

Po pustrečių metų laukimo JAV administracija antradienį pradeda savo Artimųjų Rytų taikos planą – ekonomine iniciatyva, kurią boikotuoja palestiniečiai.
Berniukas su Palestinos vėliava
Berniukas su Palestinos vėliava / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

Dabartinio JAV prezidento Donaldo Trumpo pastangos dėl taikos Artimuosiuose Rytuose neprimena dešimtmečius trukusių ankstesnių JAV bandymų. Nėra jokių kalbų apie apsikeitimą teritorijų dalimis, Palestinos valstybę ar kitus politinius klausimus, kurių diplomatai negali išspręsti jau daugybę metų.

D.Trumpo administracija sako, kad prie politinių klausimų pereis vėliau.

Kol kas planas antradienį vakare bus pristatytas prie kokteilių ir pietų stalo, per Bahreine dvi dienas vyksiantį „ekonominį seminarą“ prabangiame viešbutyje Persijos įlankos pakrantėje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jaredas Kushneris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jaredas Kushneris

D.Trumpo žento ir patarėjo Jaredo Kushnerio vadovaujamas planas „Taika klestėjimui“ (Peace to Prosperity) 10-čiai metų numato 50 mlrd. dolerių (43,9 mlrd. eurų) investicijas palestiniečių teritorijose ir kaimyninėse arabų šalyse.

Plane vardijami kelių, sienos perėjų, energijos gamybos ir turizmo projektai, numatomas optimistiškas tikslas sukurti milijoną darbo vietų palestiniečiams.

Tačiau Palestinos Autonomija ir jos konkurentas „Hamas“ jau pasmerkė iniciatyvą ir sakė, kad ji prilygsta aiškiai proizraelietiško D. Trumpo bandymui papirkti juos, atimant iš jų galimybę užsitikrinti nepriklausomą valstybę.

„Amerikai paversti visą reikalą iš politinio ekonominiu klausimu... Mes su tuo negalime sutikti“, – sekmadienį sakė palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas.

Pirmadienį šimtai palestiniečių buvo išėję gatves okupuotame Vakarų Krante pasmerkti konferencijos Bahreine.

Netoli Hebrono demonstrantai sudegino D.Trumpo ir Bahreino karaliaus atvaizdus. Demonstrantai sėdėjo aplink karstą, ant kurio buvo užrašyta „Ne šimtmečio susitarimui“ – užgauli frazė apie JAV prezidento ambicijas Artimuosiuose Rytuose.

D.Trumpo parama Izraeliui

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu tvirtina, kad palestiniečių pozicija liudija, jog jie nėra rimtai nusiteikę siekti taikos.

„Nesuprantu, kaip palestiniečiai gali atmesti šį planą nė nežinodami, ką jis numato“, – sakė žydų valstybės premjeras.

Dešiniųjų pažiūrų Izraelio lyderis pastaraisiais mėnesiais ne kartą kalbėjo apie kai kurių Vakaro Kranto teritorijų aneksavimą. Toks žingsnis faktiškai sužlugdytų palestiniečių viltis dėl savo valstybės.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Benjaminas Netanyahu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Benjaminas Netanyahu

Jungtinių Valstijų ambasadorius Izraelyje Davidas Friedmanas pareiškė, jog Vašingtonas galėtų sutikti su tų teritorijų aneksavimu, o D. Trumpo administracija anksčiau užsiminė, kad politinis planas nenumatys Palestinos valstybės įkūrimo, nors tai daugelį metų buvo JAV diplomatijos tikslas.

Palestiniečius smarkiai supykdė D.Trumpo žingsnis pripažinti ginčijamą Jeruzalės miestą žydų valstybės sostine, taip pat sprendimas nurėžti palestiniečių pabėgėliais besirūpinančios Jungtinių Tautų agentūros finansavimą bei uždaryti palestiniečių faktinę ambasadą Vašingtone.

Be to, plano architektas J Kushneris artimai bičiuliaujasi su B.Netanyahu šeima.

Dauguma JAV sąjungininkių Europoje, įtariai žiūrinčių į D. rumpo administracijos kursą, nusprendė nesiųsti savo atstovų į Bahreiną.

Tačiau konferencijoje dalyvaus naftos turtingos Persijos įlankos šalys, kurios plano sėkmės atveju turėtų užtikrinti didžiules investicijas palestiniečių teritorijose.

Jordanija ir Egiptas, vienintelės arabų šalys, pasirašiusios taikos susitarimus su Izraeliu, į Bahreiną siunčia vidutinio rango pareigūnus.

Visgi Jordanijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Sufyanas al Qudah pažymėjo, kad „joks ekonominis pasiūlymas negali atstoti politinio sprendinio, turinčio užbaigti Izraelio vykdomą palestiniečių teritorijų okupaciją“.

Sėkmė ar „nesėkmė“?

Persijos įlankos valstybių lyderiai vis dažniau randa bendrų interesų su Izraeliu dėl jų bendros priešpriešos su Iranu.

Grupė Baltųjų rūmų pakviestų Izraelio žurnalistų atvyksta į Bahreiną – tai, regis, beprecedentis atvejis.

Dauguma arabų valstybių neįsileidžia Izraelio piliečių, nebent jie atvyksta su kitų šalių pasais. Visgi Bahreinas, kurio sunitiškos vadovybės santykiai su Iranu itin įtempti, yra palyginti atviras Izraeliui.

Tarp įtakingų figūrų, dalyvausiančių konferencijoje Bahreine, yra Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Christine Lagarde, Pasaulio banko vadovas Davidas Malpassas ir buvęs Didžiosios Britanijos premjeras Tony Blairas.

Buvęs JAV diplomatas Artimuosiuose Rytuose Richardas LeBaronas sakė, kad D.Trumpo administracijai nebuvo netikėtas palestiniečių sprendimas boikotuoti konferenciją.

Situacija dėl Bahreino konferencijos leidžia J.Kushneriui vaizduoti palestiniečių lyderius kaip nesirūpinančius savo žmonių gerove ir tuo pat metu toliau stumti Izraelio interesus, sakė R.LeBaronas, šiuo metu dirbantis strateginių studijų centre „Atlantic Council“.

„Manamos konferencijos „nesėkmė“ bus D.Trumpo strategijos sėkmė“, – pažymėjo jis.

„J.Kushneris ir jo kolegos galės tvirtinti, kad jie išbandė visas priemones, ir kaltinti kitus dėl nebendradarbiavimo“, – pridūrė analitikas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais