Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
06:38 /10:42

JAV prezidento rinkimai. D.Trumpo „juodasis sąrašas“: „Politico“ skelbia, kas gali tapti jo taikiniais

Respublikonas Donaldas Trumpas iškovojo pergalę JAV prezidento rinkimuose ir įveikė demokratę Kamalą Harris. JAV žiniasklaida D.Trumpą paskelbė nugalėtoju daugiau nei pusėje iš 50 JAV valstijų, įskaitant pagrindines mūšio vietas, kurios per praėjusius rinkimus balsavo už demokratus. Laimėtojas Baltuosiuose rūmuose dirbs ketverius metus nuo 2025-ųjų sausio vidurio.
JAV kandidatas į prezidentus Donaldas Trumpas
JAV kandidatas į prezidentus Donaldas Trumpas / „AP“/„Scanpix“

Naujausias žinias apie JAV prezidento rinkimus sekite žemiau:

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

D.Trumpo „juodasis sąrašas“: „Politico“ skelbia, kas gali tapti jo taikiniais

09:34

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Respublikonų partijos kandidatas į JAV prezidentus Donaldas Trumpas, trečiadienį paskelbęs pergalę rinkimuose, galės įvykdyti savo pažadus atkeršyti savo kritikams ir politiniams oponentams, rašo leidinys „Politico“.

Straipsnyje primenama, kad D.Trumpo rinkimų kampanija „buvo pagrįsta kerštu“, o pats politikas jau daugelį metų savo kalbas ir įrašus socialiniuose tinkluose pagardina „kerštingais raginimais persekioti, įkalinti, deportuoti ir net nužudyti“ savo politinius oponentus, kritikus ir žiniasklaidos atstovus. Dabar, „Politico“ vertinimu, D.Trumpas gali imtis savo grasinimų įgyvendinimo.

Daugelis jo šalininkų atmetė grasinimus kaip rinkimų kampanijos retoriką, kuria siekiama sudrebinti rinkėjus. Jie pasižymi įsitikinimu, kad bus taip pat kaip anksčiau: per pirmąją jo kadenciją raginimai imtis veiksmų prieš priešus tik retais atvejais virsdavo kuo nors daugiau.

Tačiau kiti – įskaitant kai kuriuos artimiausius D.Trumpo patarėjus – grėsmingai perspėjo, kad kur kas labiau tikėtina, jog antrosios kadencijos metu jis bus griežtesnis. Pirma, jo nestabdys būtinybė išlaikyti povyzą prieš kitus rinkimus, nes jis jau nebegalės kandidatuoti į postą.

„Politico“ pažymi, kad jam drąsos įkvėps Aukščiausiojo Teismo sprendimas, kuriuo prezidentams suteikiamas platus imunitetas nuo baudžiamosios atsakomybės jiems pasitraukus iš posto. Be to, spėjama, kad jis gali apsupti save komanda, kuri bus labiau linkusi nesilaikyti normų ir vykdyti jo norus.

Žurnalistai sudarė sąrašą tų, kurie, jų manymu, jau pateko į D.Trumpo „juodąjį sąrašą“:

Joe Bidenas / ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP
Joe Bidenas / ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP

– JAV prezidentas Joe Bidenas, kurį D.Trumpas kaltina „korumpuotumu“. Birželį buvęs prezidentas platformoje „Truth Social“ paskelbė žinutę, kurioje teigė, kad jis turėtų būti „suimtas už valstybės išdavystę“.

Praėjusiais metais sakydamas kalbą D.Trumpas pažadėjo: „Paskirsiu tikrą specialųjį prokurorą, kuris persekios labiausiai korumpuotą prezidentą Jungtinių Amerikos Valstijų istorijoje Joe Bideną ir visą nusikaltėlių Bidenų šeimą“.

– Viceprezidentė ir D.Trumpo varžovė rinkimuose Kamala Harris, kurią D. Trumpas ragino patraukti baudžiamojon atsakomybėn už tai, kad ji neva „užtvindė“ JAV nelegaliais migrantais. Jo vertinimu, jos nekompetencija yra tokio masto, kad dėl jos veiksmų pasienyje „buvo nužudyti žmonės“.

– D.Trumpui neįtinka ir buvęs prezidentas Barackas Obama – dar 2020 m. respublikonas apkaltino jį „valstybės išdavyste“ dėl, jo teigimu, FTB vykdyto jo 2016 m. prezidentinės kampanijos, kuri buvo įtariama ryšiais su Rusija, stebėjimo. Šių metų rugpjūtį D.Trumpas socialiniuose tinkluose pasidalijo kito asmens žinute, kurioje raginama B.Obamai surengti „viešus karinius tribunolus“.

Billas ir Hillary Clintonai / Aaron Schwartz / picture alliance / Consolidated News Photos
Billas ir Hillary Clintonai / Aaron Schwartz / picture alliance / Consolidated News Photos

– Buvusi valstybės sekretorė ir D.Trumpo varžovė 2016 m. rinkimuose Hillary Clinton, kurią jis ragino „pasodinti į kalėjimą“, sulaukė politiko kaltinimų dėl to, kad būdama valstybės sekretore, naudojosi privačia elektroninio pašto paskyra, ir dėl FTB tyrimą, po kurio jai nebuvo pateikti jokie kaltinimai. Šių metų birželį viename interviu D.Trumpas pasiūlė, kad H. Clinton turėtų būti iškeltos tokios pat baudžiamosios bylos, kokios buvo iškeltos jam.

– Buvusi Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi, D.Trumpo nuomone, nusipelno būti patraukta baudžiamojon atsakomybėn dėl jos vyro „Visa“ akcijų pardavimo likus keliems mėnesiams iki Teisingumo departamentui pateikiant ieškinį bendrovei dėl įtariamų antimonopolinių pažeidimų. Respublikonas taip pat apkaltino N.Pelosi neužtikrinus saugumo Kapitolijuje 2021 m. sausio 6 d.

– Niujorko generalinė prokurorė Letitia James užsitraukė D.Trumpo rūstybę dėl jos iškeltos bylos, kurioje ji kaltino D.Trumpo verslo imperiją plačiai paplitusiu sukčiavimu. Byloje buvo priimtas daugiau kaip 450 mln. dolerių vertės teismo sprendimas prieš D.Trumpą, kurį jis apskundė.

– Manhatano teisėjas Arthuras Engoronas, vadovavęs sukčiavimo bylai. Šių metų pradžioje D.Trumpas paragino jį „suimti ir atitinkamai nubausti“.

– Buvusi Atstovų Rūmų narė Liz Cheney, kuri buvo Kapitolijaus užpuolimą tyrusio komiteto pirmininko pavaduotoja. Ji taip pat tapo viena iš žymiausių respublikonų atstovų, parėmusių Kamala Harris. D.Trumpas apkaltino ją „valstybės išdavyste“ ir paragino „pasodinti į kalėjimą“. Paskutinėmis savo rinkimų kampanijos dienomis respublikonas tapo ypač specifiškas dėl savo keršto: „Pastatykime ją su šautuvu su devyniais šoviniais ir leiskime į ją šaudyti“. Jis pažymėjo, kad kaltina ją veidmainyste dėl to, kad ji palaikė karą Irake.

– Specialusis patarėjas Jackas Smithas, kuris pradėjo abi federalines baudžiamąsias bylas prieš D.Trumpą – politikas sakė, kad D.Smithas turėtų būti „patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už kišimąsi į rinkimus ir netinkamą prokuroro elgesį“. Praėjusį mėnesį, dalyvaudamas radijo laidoje, D.Trumpas pavadino J.Smithą „psichiškai nesveiku“ ir sakė, kad jis „turėtų būti išgrūstas iš šalies“.

– Manhatano apygardos prokuroras Alvinas Bragas – pradėjo nagrinėti bylą, kurioje D.Trumpas buvo nuteistas pagal 34 kaltinimus byloje dėl mokėjimų pornografijos žvaigždei Stormy Daniels. Tothas reikalavo, kad jis būtų „patrauktas atsakomybėn“.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Mark A. Milley
Lukas Balandis / BNS nuotr./Mark A. Milley

– Buvęs Jungtinio vadų štabo komiteto pirmininkas Markas Milley neįtiko D.Trumpui, nes, jo nuomone, prieš ketverius metus per įtemptą pereinamąjį laikotarpį palaikė ryšius su Kinijos pareigūnu: „Tai toks baisus poelgis, už kurį anais laikais būtų buvę baudžiama MIRTIMI!“.

– Buvęs FTB direktoriyus Jamesas Comey, kurį D.Trumpas atleido 2017 m. ir siekė jį patraukti baudžiamojon atsakomybėn už pokalbį su žurnalistais. Išleidus J.Comey knygą, 45-asis prezidentas apkaltino jį „slaptos informacijos nutekinimu“ ir „melavimu Kongresui“.

Hunteris Bidenas ir kiti Bidenų šeimos nariai – D.Trumpas pažadėjo paskirti specialųjį prokurorą, kuris ištirtų, jo nuomone, su Bidenų šeima susijusią korupciją. Jis miglotai kalbėjo apie tai, kas ir už ką bus patrauktas atsakomybėn, tačiau kartais užsimindavo apie Bideno sūnaus Hunterio iš Kinijos gautus pinigus. „Kai grįšiu į valdžią, paskirsiu tikrą specialųjį prokurorą, kuris ištirs kiekvieną Bidenų nusikalstamos korupcinės šeimos detalę“, – pernai sakė D.Trumpas.

Vida Press nuotr./Hunteris Bidenas
Vida Press nuotr./Hunteris Bidenas

– Buvęs FTB specialusis agentas Peteris Strzokas pateko D.Trumpo nemalonėm po to, kai daugiau nei šešerius metus respublikonas jį apkaltino valstybės išdavyste dėl agento bendravimo tiriant galimą Rusijos kišimąsi į 2016 m. prezidento rinkimų kampaniją. Kai kuriuose pranešimuose P.Strzokas paniekinamai pavadino D.Trumpą „idiotu“ ir dėl galimo D.Trumpo perrinkimo prezidentu pasakė: „Bijau, kad mes negalime taip rizikuoti“.

– Buvusi FTB teisininkė Lisa Page, kuri turėjo romantiškų ryšių su P.Strzoku – ją D.Trumpas taip pat apkaltino išdavyste.

– Buvęs Atstovų Rūmų žvalgybos komiteto vadovas Adamas Schiffas (demokratas iš Kalifornijos) – D.Trumpas teigė, kad A.Schiffo pareiškimai apie 2019 m. pokalbio su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu turinį buvo neteisingi, ir siūlė jį suimti už valstybės išdavystę. Tuo jo neapykanta neapsiribojo. Pernai platformoje „Truth Social“ jis paskelbė: „A.Schiffas yra šmeižikas ir išdavikas, ir turėtų būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už žalą, kurią jis padarė mūsų šaliai!“

– „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas – D.Trumpas kritikavo jį ir jo žmoną Priscillą Chan už tai, kad 2020 m. skyrė 420 mln. rinkimų infrastruktūrai patobulinti. Pasak D.Trumpo šalininkų, tokio žingsnio tikslas buvo sužlugdyti jo perrinkimą. Rugsėjį išleistoje knygoje D.Trumpas apkaltino M.Zuckerbergą „gėdingu... sąmokslu prieš prezidentą“ ir įspėjo: „Mes jį atidžiai stebime, ir jei šį kartą jis padarys ką nors neteisėto, visą likusį gyvenimą praleis kalėjime“.

Vida Press nuotr./Priscilla Chan ir Markas Zuckerbergas
Vida Press nuotr./Priscilla Chan ir Markas Zuckerbergas

– Buvęs Manheteno apygardos prokuroro padėjėjas Markas Pomerantzas, kuris atsistatydino po to, kai jo viršininkas atsisakė pateikti kaltinimus D.Trumpui. 45-asis prezidentas pasipiktino, kad M.Pomerantzas parašė knygą apie savo darbą ir pareiškė, kad jam gali būti pareikšti kaltinimai dėl įslaptintos informacijos atskleidimo.

– Buvęs D.Trumpo advokatas Michaelas Cohenas, kuris galiausiai tapo pagrindiniu liudytoju teisme dėl neteisėtų mokėjimų „už tylą“ Stormy Daniels. D.Trumpas sakė, kad jis turėtų būti „patrauktas atsakomybėn už melą ir visą sumaištį bei išlaidas, kurias sukėlė apygardos prokurorui“. Po to, kai M.Cohenas pernai davė parodymus civilinėje sukčiavimo byloje prieš D.Trumpą ir jo įmones, respublikonas paskelbė pranešimą, kuriame cituojama jo advokatė Alina Habba, kad M.Cohenas davė melagingus parodymus: „M.Cohenas turėtų būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už tai, ką jis padarė toje teismo salėje“.

– JAV Kapitolijaus policijos leitenantas Michaelas Byrdas, kuris nušovė sausio 6 d. užpuolimo dalyvę Ashley Babbitt, kai ji bandė prasiveržti. 2021 m. balandžio mėn. teisingumo departamentas pareiškė, kad tyrimą baigė ir kaltinimų M.Byrdui nepateiks. Nuo to laiko D.Trumpas jį vadina „banditu“ ir „bailiu“ ir paragino patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn.

– Demokratų kongresmenas Jamalas Baumanas, kuris 2023 m. spalio mėn. balsuodamas už laikinąjį biudžeto įstatymą įjungė priešgaisrinę signalizaciją. Jis sakė, kad tai padarė netyčia, o ne siekdamas sutrikdyti balsavimą, kaip teigė respublikonai. D.Trumpas pareikalavo, kad jis stotų prieš teismą.

– 51 žvalgybos profesionalas, kuris prieš 2020 m. prezidento rinkimus pasirašė laišką, kad tariamų Hunterio Bideno elektroninių laiškų paviešinimas „turi visus klasikinius Rusijos informacinės operacijos požymius“. D.Trumpas taip pat paragino tuos žvalgybos pareigūnus įkalinti;

– Kiti neįvardyti asmenys, kurie, pasak D.Trumpo, dalyvavo rinkimų klastojime ir kuriems jis pažadėjo „ilgas kalėjimo bausmes“.

Leidinys taip pat primena, kad D.Trumpas ragino imtis griežtų priemonių prieš žurnalistus, kurie atsisako atskleisti savo šaltinius, įskaitant „Politico“.

Įvardijo didžiausias D.Trumpo problemas: neigiamą požiūrį į Europą ir didelę simpatiją Vengrijai

10:34

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Paulius Gritėnas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Paulius Gritėnas

Trečiadienį paaiškėjus, kad naujuoju JAV prezidentu išrinktas Donaldas Trumpas, filosofas ir apžvalgininkas Paulius Gritėnas savo feisbuko paskyroje įvardijo, kokių problemų naujasis prezidentas ir jo administracija sukels Ukrainai, Europai ir Lietuvai.

„Didžiausia problema su Trumpo administracija bus jo principingai neigiamas požiūris į Europos partnerius ir jo didelė simpatija Vengrijai.

Kad ir ką mes bekalbėtume apie tai, kad galime užmegzti dvišalius ryšius, įsiteikti, kažkaip palenkti priimti mus kartą ar du Vašingtone, bet tiesa tokia, kad Trumpas ateina su pažadu taikyti griežtą ekonominę politiką ne tik konkurencijos su Kinija, bet ir konkurencijos su Europa atžvilgiu. Prancūzijos, Vokietijos (vokiečių brigados ar „Rheinmetall“ staiga nepakeis amerikiečių kariai ar investicijos) ir kitų mūsų sąjungininkų gali laukti skausminga tarifų politika. Ir visa tai karo ir būtinybės ginkluotis atgrasymui ar gynybai kontekste“, – tikina P.Gritėnas.

Pasak jo, D.Trumpo politikos tikslas yra mažinti Europos konkurenciją, mat jis Europą mato kaip varžovą ir gynybos išlaikytinį.

„O mes esame tos Europos dalis ir ženkliai priklausomi nuo Prancūzijos ar Vokietijos galimybių didinti gynybinius pajėgumus, nuo jų politinio stabilumo ir finansinio augimo“, – tikina apžvalgininkas.

Dar vienas pavojaus signalas – Donaldui Trumpui daug didesnę įtaką nei Emmanuelis Macronas ar net Andrzejus Duda darys Viktoras Orbanas.

Pasak P.Gritėno, V.Orbanas tikrai siūlysis ES vardu tapti tarpininku Rusijos-Ukrainos derybose, į kurias būsima administracija „gali tiesiog jėga atvilkti ukrainiečius“:

„V.Orbanas yra populiariausias referuojamas Europos politikas Trumpo kalbose ir nuo rusiškų dujų priklausomo Orbano vizijoje ne tokia Europa ir ne tokie jos santykiai su Rusija, kokių mes norėtume.

Taigi, jei manome, kad mes kažkaip prasmuksime, susikalbėsime asmeniškai, susidraugausime su konkrečiais administracijos atstovais, tai neužmirškime, kad būsime Europos Sąjungos politikos dalis. Ir kuo silpnesni bus Trumpo nekenčiami mūsų partneriai, tuo stipresnį balsą įgys tie, kurie jau dabar laukia galimybės sukirsti rankomis su Putinu, pasidalinti Ukrainą savo įtakos zonomis ir pradėti reformuoti Europą naujųjų autokratijų pavyzdžiu.

Karo akivaizdoje visiems reikia stiprios Europos ir tvirtos daugiašalės, pasitikėjimu paremtos partnerystės su JAV. Ir Trumpas ne tik to nesiūlo, bet ir stoja į Europos skaldytojų pusę“, – apžvalgoje rašo P.Gritėnas.

D.Trumpo „juodasis sąrašas“: „Politico“ skelbia, kas gali tapti jo taikiniais

09:34

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Respublikonų partijos kandidatas į JAV prezidentus Donaldas Trumpas, trečiadienį paskelbęs pergalę rinkimuose, galės įvykdyti savo pažadus atkeršyti savo kritikams ir politiniams oponentams, rašo leidinys „Politico“.

Straipsnyje primenama, kad D.Trumpo rinkimų kampanija „buvo pagrįsta kerštu“, o pats politikas jau daugelį metų savo kalbas ir įrašus socialiniuose tinkluose pagardina „kerštingais raginimais persekioti, įkalinti, deportuoti ir net nužudyti“ savo politinius oponentus, kritikus ir žiniasklaidos atstovus. Dabar, „Politico“ vertinimu, D.Trumpas gali imtis savo grasinimų įgyvendinimo.

Daugelis jo šalininkų atmetė grasinimus kaip rinkimų kampanijos retoriką, kuria siekiama sudrebinti rinkėjus. Jie pasižymi įsitikinimu, kad bus taip pat kaip anksčiau: per pirmąją jo kadenciją raginimai imtis veiksmų prieš priešus tik retais atvejais virsdavo kuo nors daugiau.

Tačiau kiti – įskaitant kai kuriuos artimiausius D.Trumpo patarėjus – grėsmingai perspėjo, kad kur kas labiau tikėtina, jog antrosios kadencijos metu jis bus griežtesnis. Pirma, jo nestabdys būtinybė išlaikyti povyzą prieš kitus rinkimus, nes jis jau nebegalės kandidatuoti į postą.

„Politico“ pažymi, kad jam drąsos įkvėps Aukščiausiojo Teismo sprendimas, kuriuo prezidentams suteikiamas platus imunitetas nuo baudžiamosios atsakomybės jiems pasitraukus iš posto. Be to, spėjama, kad jis gali apsupti save komanda, kuri bus labiau linkusi nesilaikyti normų ir vykdyti jo norus.

Žurnalistai sudarė sąrašą tų, kurie, jų manymu, jau pateko į D.Trumpo „juodąjį sąrašą“:

Joe Bidenas / ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP
Joe Bidenas / ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP

– JAV prezidentas Joe Bidenas, kurį D.Trumpas kaltina „korumpuotumu“. Birželį buvęs prezidentas platformoje „Truth Social“ paskelbė žinutę, kurioje teigė, kad jis turėtų būti „suimtas už valstybės išdavystę“.

Praėjusiais metais sakydamas kalbą D.Trumpas pažadėjo: „Paskirsiu tikrą specialųjį prokurorą, kuris persekios labiausiai korumpuotą prezidentą Jungtinių Amerikos Valstijų istorijoje Joe Bideną ir visą nusikaltėlių Bidenų šeimą“.

– Viceprezidentė ir D.Trumpo varžovė rinkimuose Kamala Harris, kurią D. Trumpas ragino patraukti baudžiamojon atsakomybėn už tai, kad ji neva „užtvindė“ JAV nelegaliais migrantais. Jo vertinimu, jos nekompetencija yra tokio masto, kad dėl jos veiksmų pasienyje „buvo nužudyti žmonės“.

– D.Trumpui neįtinka ir buvęs prezidentas Barackas Obama – dar 2020 m. respublikonas apkaltino jį „valstybės išdavyste“ dėl, jo teigimu, FTB vykdyto jo 2016 m. prezidentinės kampanijos, kuri buvo įtariama ryšiais su Rusija, stebėjimo. Šių metų rugpjūtį D.Trumpas socialiniuose tinkluose pasidalijo kito asmens žinute, kurioje raginama B.Obamai surengti „viešus karinius tribunolus“.

Billas ir Hillary Clintonai / Aaron Schwartz / picture alliance / Consolidated News Photos
Billas ir Hillary Clintonai / Aaron Schwartz / picture alliance / Consolidated News Photos

– Buvusi valstybės sekretorė ir D.Trumpo varžovė 2016 m. rinkimuose Hillary Clinton, kurią jis ragino „pasodinti į kalėjimą“, sulaukė politiko kaltinimų dėl to, kad būdama valstybės sekretore, naudojosi privačia elektroninio pašto paskyra, ir dėl FTB tyrimą, po kurio jai nebuvo pateikti jokie kaltinimai. Šių metų birželį viename interviu D.Trumpas pasiūlė, kad H. Clinton turėtų būti iškeltos tokios pat baudžiamosios bylos, kokios buvo iškeltos jam.

– Buvusi Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi, D.Trumpo nuomone, nusipelno būti patraukta baudžiamojon atsakomybėn dėl jos vyro „Visa“ akcijų pardavimo likus keliems mėnesiams iki Teisingumo departamentui pateikiant ieškinį bendrovei dėl įtariamų antimonopolinių pažeidimų. Respublikonas taip pat apkaltino N.Pelosi neužtikrinus saugumo Kapitolijuje 2021 m. sausio 6 d.

– Niujorko generalinė prokurorė Letitia James užsitraukė D.Trumpo rūstybę dėl jos iškeltos bylos, kurioje ji kaltino D.Trumpo verslo imperiją plačiai paplitusiu sukčiavimu. Byloje buvo priimtas daugiau kaip 450 mln. dolerių vertės teismo sprendimas prieš D.Trumpą, kurį jis apskundė.

– Manhatano teisėjas Arthuras Engoronas, vadovavęs sukčiavimo bylai. Šių metų pradžioje D.Trumpas paragino jį „suimti ir atitinkamai nubausti“.

– Buvusi Atstovų Rūmų narė Liz Cheney, kuri buvo Kapitolijaus užpuolimą tyrusio komiteto pirmininko pavaduotoja. Ji taip pat tapo viena iš žymiausių respublikonų atstovų, parėmusių Kamala Harris. D.Trumpas apkaltino ją „valstybės išdavyste“ ir paragino „pasodinti į kalėjimą“. Paskutinėmis savo rinkimų kampanijos dienomis respublikonas tapo ypač specifiškas dėl savo keršto: „Pastatykime ją su šautuvu su devyniais šoviniais ir leiskime į ją šaudyti“. Jis pažymėjo, kad kaltina ją veidmainyste dėl to, kad ji palaikė karą Irake.

– Specialusis patarėjas Jackas Smithas, kuris pradėjo abi federalines baudžiamąsias bylas prieš D.Trumpą – politikas sakė, kad D.Smithas turėtų būti „patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už kišimąsi į rinkimus ir netinkamą prokuroro elgesį“. Praėjusį mėnesį, dalyvaudamas radijo laidoje, D.Trumpas pavadino J.Smithą „psichiškai nesveiku“ ir sakė, kad jis „turėtų būti išgrūstas iš šalies“.

– Manhatano apygardos prokuroras Alvinas Bragas – pradėjo nagrinėti bylą, kurioje D.Trumpas buvo nuteistas pagal 34 kaltinimus byloje dėl mokėjimų pornografijos žvaigždei Stormy Daniels. Tothas reikalavo, kad jis būtų „patrauktas atsakomybėn“.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Mark A. Milley
Lukas Balandis / BNS nuotr./Mark A. Milley

– Buvęs Jungtinio vadų štabo komiteto pirmininkas Markas Milley neįtiko D.Trumpui, nes, jo nuomone, prieš ketverius metus per įtemptą pereinamąjį laikotarpį palaikė ryšius su Kinijos pareigūnu: „Tai toks baisus poelgis, už kurį anais laikais būtų buvę baudžiama MIRTIMI!“.

– Buvęs FTB direktoriyus Jamesas Comey, kurį D.Trumpas atleido 2017 m. ir siekė jį patraukti baudžiamojon atsakomybėn už pokalbį su žurnalistais. Išleidus J.Comey knygą, 45-asis prezidentas apkaltino jį „slaptos informacijos nutekinimu“ ir „melavimu Kongresui“.

Hunteris Bidenas ir kiti Bidenų šeimos nariai – D.Trumpas pažadėjo paskirti specialųjį prokurorą, kuris ištirtų, jo nuomone, su Bidenų šeima susijusią korupciją. Jis miglotai kalbėjo apie tai, kas ir už ką bus patrauktas atsakomybėn, tačiau kartais užsimindavo apie Bideno sūnaus Hunterio iš Kinijos gautus pinigus. „Kai grįšiu į valdžią, paskirsiu tikrą specialųjį prokurorą, kuris ištirs kiekvieną Bidenų nusikalstamos korupcinės šeimos detalę“, – pernai sakė D.Trumpas.

Vida Press nuotr./Hunteris Bidenas
Vida Press nuotr./Hunteris Bidenas

– Buvęs FTB specialusis agentas Peteris Strzokas pateko D.Trumpo nemalonėm po to, kai daugiau nei šešerius metus respublikonas jį apkaltino valstybės išdavyste dėl agento bendravimo tiriant galimą Rusijos kišimąsi į 2016 m. prezidento rinkimų kampaniją. Kai kuriuose pranešimuose P.Strzokas paniekinamai pavadino D.Trumpą „idiotu“ ir dėl galimo D.Trumpo perrinkimo prezidentu pasakė: „Bijau, kad mes negalime taip rizikuoti“.

– Buvusi FTB teisininkė Lisa Page, kuri turėjo romantiškų ryšių su P.Strzoku – ją D.Trumpas taip pat apkaltino išdavyste.

– Buvęs Atstovų Rūmų žvalgybos komiteto vadovas Adamas Schiffas (demokratas iš Kalifornijos) – D.Trumpas teigė, kad A.Schiffo pareiškimai apie 2019 m. pokalbio su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu turinį buvo neteisingi, ir siūlė jį suimti už valstybės išdavystę. Tuo jo neapykanta neapsiribojo. Pernai platformoje „Truth Social“ jis paskelbė: „A.Schiffas yra šmeižikas ir išdavikas, ir turėtų būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už žalą, kurią jis padarė mūsų šaliai!“

– „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas – D.Trumpas kritikavo jį ir jo žmoną Priscillą Chan už tai, kad 2020 m. skyrė 420 mln. rinkimų infrastruktūrai patobulinti. Pasak D.Trumpo šalininkų, tokio žingsnio tikslas buvo sužlugdyti jo perrinkimą. Rugsėjį išleistoje knygoje D.Trumpas apkaltino M.Zuckerbergą „gėdingu... sąmokslu prieš prezidentą“ ir įspėjo: „Mes jį atidžiai stebime, ir jei šį kartą jis padarys ką nors neteisėto, visą likusį gyvenimą praleis kalėjime“.

Vida Press nuotr./Priscilla Chan ir Markas Zuckerbergas
Vida Press nuotr./Priscilla Chan ir Markas Zuckerbergas

– Buvęs Manheteno apygardos prokuroro padėjėjas Markas Pomerantzas, kuris atsistatydino po to, kai jo viršininkas atsisakė pateikti kaltinimus D.Trumpui. 45-asis prezidentas pasipiktino, kad M.Pomerantzas parašė knygą apie savo darbą ir pareiškė, kad jam gali būti pareikšti kaltinimai dėl įslaptintos informacijos atskleidimo.

– Buvęs D.Trumpo advokatas Michaelas Cohenas, kuris galiausiai tapo pagrindiniu liudytoju teisme dėl neteisėtų mokėjimų „už tylą“ Stormy Daniels. D.Trumpas sakė, kad jis turėtų būti „patrauktas atsakomybėn už melą ir visą sumaištį bei išlaidas, kurias sukėlė apygardos prokurorui“. Po to, kai M.Cohenas pernai davė parodymus civilinėje sukčiavimo byloje prieš D.Trumpą ir jo įmones, respublikonas paskelbė pranešimą, kuriame cituojama jo advokatė Alina Habba, kad M.Cohenas davė melagingus parodymus: „M.Cohenas turėtų būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už tai, ką jis padarė toje teismo salėje“.

– JAV Kapitolijaus policijos leitenantas Michaelas Byrdas, kuris nušovė sausio 6 d. užpuolimo dalyvę Ashley Babbitt, kai ji bandė prasiveržti. 2021 m. balandžio mėn. teisingumo departamentas pareiškė, kad tyrimą baigė ir kaltinimų M.Byrdui nepateiks. Nuo to laiko D.Trumpas jį vadina „banditu“ ir „bailiu“ ir paragino patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn.

– Demokratų kongresmenas Jamalas Baumanas, kuris 2023 m. spalio mėn. balsuodamas už laikinąjį biudžeto įstatymą įjungė priešgaisrinę signalizaciją. Jis sakė, kad tai padarė netyčia, o ne siekdamas sutrikdyti balsavimą, kaip teigė respublikonai. D.Trumpas pareikalavo, kad jis stotų prieš teismą.

– 51 žvalgybos profesionalas, kuris prieš 2020 m. prezidento rinkimus pasirašė laišką, kad tariamų Hunterio Bideno elektroninių laiškų paviešinimas „turi visus klasikinius Rusijos informacinės operacijos požymius“. D.Trumpas taip pat paragino tuos žvalgybos pareigūnus įkalinti;

– Kiti neįvardyti asmenys, kurie, pasak D.Trumpo, dalyvavo rinkimų klastojime ir kuriems jis pažadėjo „ilgas kalėjimo bausmes“.

Leidinys taip pat primena, kad D.Trumpas ragino imtis griežtų priemonių prieš žurnalistus, kurie atsisako atskleisti savo šaltinius, įskaitant „Politico“.

D.Trumpas rinks komandą artimiausiomis savaitėmis

07:42

Donaldas Trumpas / Evan Vucci / AP
Donaldas Trumpas / Evan Vucci / AP

Donaldas Trumpas parinks žmones, kurie jam vadovaus, ir įgyvendins politiką, kuri artimiausiomis dienomis ir savaitėmis „užtikrins, kad amerikiečių gyvenimas būtų prieinamas, saugus ir patikimas“, pareiškė jo kampanija.

Anksčiau Baltieji rūmai paskelbė, kad Joe Bidenas kalbėjosi su išrinktuoju prezidentu ir išreiškė savo įsipareigojimą užtikrinti sklandų pereinamąjį laikotarpį, kartu pabrėždamas, kad svarbu dirbti siekiant suvienyti šalį.

J.Bidenas taip pat paskambino Kamalai Haris ir pasveikino ją už jos kampaniją.

D.Trumpas „nekantriai laukia“ susitikimo su J.Bidenu

07:36

„Reuters“/„Scanpix“/JAV prezidentas Joe Bidenas
„Reuters“/„Scanpix“/JAV prezidentas Joe Bidenas

Donaldas Trumpas laukia susitikimo su Joe Bidenu, kuris įvyks „netrukus“ Ovaliajame kabinete, sakė oficialus pareigūnas.

Vakar anksti ryte kreipęsis į šalininkus Floridoje, D.Trumpas laikėsi santūriai, priiminėjo pasaulio lyderių skambučius.

Tačiau išrinktasis prezidentas netrukus susitiks su J.Bidenu, nes administracijos pradeda vadovo pasikeitimo procesą.

„Prezidentas D.Trumpas laukia susitikimo, kuris įvyks netrukus, ir labai vertina šį skambutį“, – sakė D.Trumpo kampanijos komunikacijos direktorius Stevenas Cheungas.

Pasaulio lyderiai suskubo sveikinti D.Trumpą su pergale

07:01

„Shutterstock“/JAV kandidatas į prezidentus Donaldas Trumpas
„Shutterstock“/JAV kandidatas į prezidentus Donaldas Trumpas

Pasaulio lyderiai suskubo sveikinti respublikonų kandidatą Donaldą Trumpą su jo istoriniu politiniu sugrįžimu iš karto po to, kai prognozės atskleidė, kad jis sulaukė daugumos palaikymo Pensilvanijoje.

Pirmasis tai padarė D.Trumpą „savo draugu“ vadinantis Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas.

Jis pareiškė, kad jie turi „didelių planų ateičiai“.

Plačiau skaitykite ČIA.

Xi Jinpingas pareiškė D.Trumpui, kad JAV ir Kinija turi rasti būdą, kaip „sugyventi“

06:37

„Shutterstock“/Kinijos prezidentas Xi Jinpingas
„Shutterstock“/Kinijos prezidentas Xi Jinpingas

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ketvirtadienį pareiškė, kad Pekinas ir Vašingtonas turi rasti būdą, kaip „sugyventi“, – tai žinia išrinktajam JAV prezidentui Donaldui Trumpui, pranešė valstybinė žiniasklaida.

D.Trumpo pergalė pranašauja galimus pokyčius JAV ir Kinijos santykiuose, kurie pastaraisiais metais pašlijo dėl įtampos, kylančios dėl įvairių klausimų, pradedant prekyba ir baigiant Taivano salos statusu.

Sveikinime D.Trumpui Xi Jinpingas „pabrėžė, kad istorija parodė, jog Kinijai ir Jungtinėms Valstijoms naudingas bendradarbiavimas, o konfrontacija joms kenkia“, sakė valstybinis transliuotojas CCTV.

„Stabilūs, sveiki ir tvarūs Kinijos ir JAV santykiai atitinka abiejų šalių bendrą interesą ir tarptautinės bendruomenės lūkesčius“, – sakė Xi Jinpingas.

Jis paragino Vašingtoną ir Pekiną „stiprinti dialogą ir bendravimą“ ir „tinkamai valdyti skirtumus“.

Abi šalys turi „rasti teisingą būdą... sugyventi šioje naujoje eroje, kad tai būtų naudinga abiem šalims ir pasauliui“, sakė Xi Jinpingas.

V.Zelenskis telefonu kalbėjosi su D.Trumpu: ką jie aptarė

06:23

15min fotomontažas/Kamala Harris, Volodymyras Zelenskis ir Donaldas Trumpas
15min fotomontažas/Kamala Harris, Volodymyras Zelenskis ir Donaldas Trumpas

Ukrainos vadovas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad trečiadienį surengė pokalbį su naujai išrinktuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu.

„Puikiai susiskambinau su prezidentu Trumpu ir pasveikinau jį su istorine pergale, – socialiniame tinkle „X“ pareiškė V.Zelenskis. – Sutarėme palaikyti glaudų dialogą ir plėtoti bendradarbiavimą. Stipri ir neabejotina JAV lyderystė yra gyvybiškai svarbi pasauliui ir teisingai taikai.“

Antroji D.Trumpo kadencija kelia klausimų dėl ilgalaikės Vašingtono paramos Ukrainai, kuri jau beveik trejus metus kovoja su Rusijos invazija, nes respublikonų kandidatas labai kritikavo JAV karinę pagalbą Kyjivui.

G.Nausėda su Europos lyderiais aptars rinkimus JAV, Sakartvele

06:16

Gitanas Nausėda / Lukas Balandis/BNS nuotr.
Gitanas Nausėda / Lukas Balandis/BNS nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį vyksta į Budapeštą, kur dalyvaus Europos politinės bendrijos (EPB) susitikime, neformalioje Europos Vadovų Taryboje (EVT).

Čia šalies vadovas su Europos lyderiais lyderiais aptars rinkimus JAV, Moldovoje ir Sakartvele.

Moldovoje lapkričio pradžioje vykusiuose šalies vadovo rinkimuose buvo perrinkta provakarietiška prezidentė Maia Sandu. Rinkimai mažoje šalyje, įsiterpusioje tarp karo draskomos Ukrainos ir Europos Sąjungos (ES), vyko baiminantis Rusijos kišimosi ir praėjus vos dviem savaitėms po to, kai referendume nedidele balsų persvara buvo pritarta stojimui į Bendriją.

Spalio pabaigoje parlamento rinkimuose Sakartvele pergalę iškovojo valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“. Opoziciją šią politinę jėga kaltina rinkimų klastojimu, o Europos šalys paragino sudaryti tarptautinę komisiją rinkimų pažeidimams šioje šalyje tirti.

Tuo metu trečiadienį paaiškėjo, kad Donaldas Trumpas laimėjo JAV prezidento rinkimus. 

Europos politinės bendrijos (EPB) susitikime bus aptarti Europos saugumo iššūkiai, migracijos ir ekonominio saugumo klausimai. Planuojama, kad susitikime dalyvaus apie 50 Europos šalių vadovų, taip pat Europos Sąjungos institucijų ir tarptautinių organizacijų lyderiai.

EVT susitikime daugiausia dėmesio bus skirta ES konkurencingumo strategijai ir buvusio Europos centrinio banko pirmininko Mario Draghi raportui konkurencingumo tema aptarti, nurodo Prezidentūra.

Vizito metu taip pat yra numatyti prezidento dvišaliai susitikimai.

Melania Trump pasižadėjo saugoti laisvę

06:15

Vida Press nuotr./Donaldas Trumpas, Melania Trump
Vida Press nuotr./Donaldas Trumpas, Melania Trump

Melania Trump pažadėjo „saugoti Amerikos laisvę".

„Dauguma amerikiečių patikėjo mums šią svarbią atsakomybę“, – sakė ji.

„Tikiuosi, kad mūsų tautos piliečiai vėl susivienys įsipareigoję vieni kitiems ir pakils aukščiau ideologijos vardan asmeninės laisvės, ekonominės gerovės ir saugumo.“

T.Walzas padėkojo K.Harris

06:13

Kamala Harris ir Timas Walzas / MPI09/Capital Pictures / MPI09/Capital Pictures
Kamala Harris ir Timas Walzas / MPI09/Capital Pictures / MPI09/Capital Pictures

Timas Walzas šįvakar paskelbtame pareiškime teigė esąs dėkingas milijonams amerikiečių, kurie „gynė mūsų didžiausius idealus“.

„Nors rezultatas nėra toks, kokio norėjome, esu dėkingas milijonams amerikiečių, kurie prisijungė prie mūsų kampanijos ir gynė didžiausius mūsų idealus: padorumą, užuojautą ir meilę kaimynui“, – sakė jis.

„Dabar mums labiau nei bet kada reikia, kad toliau kovotumėte už šias vertybes ir šalį, kurią visi mylime.“

Jis taip pat padėkojo Kamalai Harris už „garbę ir privilegiją per visą mano gyvenimą“.

 

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai