Vašingtonas įspėjo, kad partijos paleidimas kelia rimtų klausimų dėl 2018 metais vyksiančių rinkimų teisėtumo.
Šis sprendimas reiškia, kad autoritariškas Kambodžos premjeras Hunas Senas tuose rinkimuose praktiškai nesulauks jokio pasipriešinimo ir galės pratęsti tris dešimtmečius trunkantį savo valdymą.
Pasak Vašingtono, Pnom Penio Aukščiausiajam Teismui nurodžius paleisti Kambodžos nacionalinio gelbėjimo partiją (CNRP), būsimi rinkimai nebus „legitimūs, laisvi ir sąžiningi“.
„Raginame Kambodžos vyriausybę atšaukti priemones, kurių pastaruoju metu buuvo imtasi CNPR atžvilgiu, paleisti kalinamą CNPR lyderį Kemą Sokhą ir leisti opozicinėms partijoms, pilietinei visuomenei bei žiniasklaidai toliau užsiimti savo teisėta veikla“, – rašoma Baltųjų rūmų išplatintame pareiškime.
Ketvirtadienį Aukščiausiasis Teismas paleido CNRP ir uždraudė daugiau nei 100 jos narių dalyvauti politikoje.
Teisėjas nurodė, kad partija, boikotavusi teismo procesą, faktiškai pripažino savo kaltę dėl kaltinimų, jog susimokiusi su Jungtinėmis Valstijomis bei kitais užsienio subjektais planavo šalyje revoliuciją. Vašingtonas atmetė šiuos Kambodžos vyriausybės kaltinimus kaip „nepagrįstus ir politizuotus“.
Baltieji rūmai įspėjo, kad JAV „nutrauks paramą“ Kambodžos nacionaliniam rinkimų komitetui organizuojant 2018-ųjų rinkimus. Hunas Senas yra sakęs, kad rinkimai įvyks numatytu laiku.
Baltieji rūmai taip pat pridūrė, kad ketvirtadienį paskelbtas teismo sprendimas bei pilietinės visuomenės ir žiniasklaidos suvaržymai „stabdo Kambodžos demokratijos raidą ir kelia pavojų šalies ekonomikos augimui bei jos tarptautiniam autoritetui“.