Pekinas šį mėnesį surengė didžiules oro ir jūrų pajėgų pratybas aplink salą, protestuodamas prieš JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi ir Kongreso delegacijos vizitus Taibėjuje.
Tų mokymų metu buvo paleistos kelios balistinės raketos į vandenis prie Taivano, kur yra vienas judriausių pasaulyje laivybos maršrutų. Tai buvo pirmas kartas, kai Kinija žengė tokį žingsnį nuo praėjusio amžiaus 10-o dešimtmečio vidurio.
„Labai svarbu, kad mes nesitaikstytume su tokiais dalykais. Žinau, kad gorila kambaryje paleidžia raketas virš Taivano“, – Singapūre žurnalistams sakė 7-ojo laivyno vadas viceadmirolas Karlas Thomasas.
„Jei tiesiog leisime tam įvykti ir nesiginčysime, tai taps nauja norma“, – pridūrė jis.
„Neatsakinga leisti raketas virš Taivano į tarptautinius vandenis, kur yra laivybos keliai, kur yra laisva laivyba“, – pabrėžė karininkas.
7-asis laivynas bazuojasi Japonijoje ir yra vienas iš Vašingtono jūrų pajėgų buvimo Ramiojo vandenyno regione ramsčių.
Per šį mėnesį vykusias pratybas Kinijos valstybinė žiniasklaida pranešė, kad kai kurios iš Liaudies išlaisvinimo armijos paleistų balistinių raketų skrido trajektorija tiesiai virš Taivano sostinės Taipėjaus – tai būtų nauja eskalacija, tačiau Pekinas jos nepatvirtino.
K.Thomasas palygino grasinimus Taivanui su padėtimi Pietų Kinijos jūroje, kur Pekinas daugelį metų statė karines bazes ir kitą infrastruktūrą keliuose ginčytinuose atoluose, nors ir neigė, kad atlieka tokius veiksmus.
„Jei to neginčysime... staiga [Taivanas] gali supanašėti su salomis Pietų Kinijos jūroje, dabar tapusias tapo kariniais forpostais“, – perspėjo viceadmirolas.
„Dabar ten yra visiškai veikiantys kariniai forpostai, kur yra raketų, didelių kilimo ir tūpimo takų, angarų, radarų, klausymosi postų“, – teigė jis.
Kinijos komunistų partija niekada nevaldė Taivano, tačiau laiko šią salą savo teritorija ir žadą ją vieną dieną užgrobti, prireikus – jėga.
Į valdžią atėjus Kinijos prezidentui Xi Jinpingui žvanginimas ginklais Taivano atžvilgiu dar labiau sustiprėjo.