„Mes visiškai remiame E3 sprendimą inicijuoti ginčų sprendimo mechanizmą“, – sakė JAV valstybės departamento atstovas.
Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Vokietija ginčo procesą pradėjo tvyrant įtampai tarp Irano ir Vakarų po įtakingo iraniečių generolo Qasemo Soleimani (Kasemo Soleimanio) nužudymo per JAV drono smūgį Bagdade ir Teheranui pripažinus, kad per klaidą numušė Ukrainos keleivinį lėktuvą.
JK, Prancūzijos ir Vokietijos diplomatijos vadovai pareiškė, kad nuo praėjusių metų gegužės Iranas palaipsniui atsitraukia nuo savo įsipareigojimų pagal branduolinį susitarimą ir nesilaiko pagrindinių apribojimų jo branduolinei programai.
Iranas savo ruožtu perspėjo JK, Prancūziją ir Vokietiją apie dėl šio jų sprendimo laukiančias „pasekmes“.
Sutartis, oficialiai vadinama Bendruoju išsamių veiksmų planu (Joint Comprehensive Action Plan, JCPOA), ant plauko pakibo 2018 gegužę, kai JAV paskelbė apie savo pasitraukimą.
Jungtinėms Valstijoms sugrąžinus sankcijas Iranui, Teheranas nustojo vykdyti dalį pagal susitarimą prisiimtų įsipareigojimų, o sausio pradžioje paskelbė, kad nebepaisys sutartimi nustatytų urano sodrinimo centrifugų skaičiaus apribojimų.
JCPOA numatyta, kad jei kuri nors šalis mano, kad kita šalis nevykdo įsipareigojimų, ji gali pranešti apie tai Bendrajai komisijai, kurią sudaro JK, Prancūzija, Vokietija, Iranas, Rusija, Kinija ir ES. Tokiu veiksmu inicijuojamas mechanizmas, galintis nulemti pasaulinių Jungtinių Tautų sankcijų Iranui sugrąžinimą.