Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

JAV renkamas ne tik prezidentas, bet ir gubernatoriai, Atstovų Rūmų ir Senato nariai

Jungtinėse Valstijose antradienį renkamas ne tik prezidentas. Amerikiečiai balsuoja už šimtus abiejų Kongreso rūmų – Senato ir Atstovų rūmų – įstatymų leidėjų, o taip pat renka 13 gubernatorių.
JAV renkamas šalies prezidentas.
JAV rinkimai. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

JAV konstitucija Kongresui suteikia visas įstatymų leidybos galias, tačiau visiems įstatymams reikia abiejų rūmų pritarimo, o vėliau jį turi pasirašyti prezidentas.

Atstovų rūmai

Atstovų Rūmų pirmininkas: Johnas Boehneris, respublikonas.

Mažumos lyderė: Nancy Pelosi, demokratė.

Rinkimai į 435 vietų Atstovų Rūmus vyksta kas dveji metai. Kiekvienos valstijos atstovų skaičius Atstovų rūmuose yra proporcingas jos gyventojų skaičiui, kuris yra peržiūrimas kas 10 metų, atsižvelgiant į gyventojų surašymo rezultatus.

Respublikonai rūmuose turi 240 mandatų, demokratai – 190, ir dar penkios vietos yra laisvos.

Kadangi Atstovų rūmų nariai yra renkami dvejų metų kadencijai, jie iš tikrųjų nuolat dirba priešrinkiminiu režimu. Šiame rinkimų etape abi partijos bendrai surinko 977 mln. JAV dolerių.

2010 metų rinkimai atvedė į Atstovų rūmus rekordinį skaičių „naujokų“, kurio didžiąją dalį sudarė respublikonai.

AFP/Scanpix nuotr./JAV renkamas aalies prezidentas.
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV rinkimai.

76 Atstovų rūmų narės yra moterys; 50 kongresmenų – ispanų kilmės amerikiečiai, 43 – Afrikos kilmės amerikiečiai ir devyni – Azijos kilmės amerikiečiai.

Beveik neabejojama, kad J.Boehneris išsaugos savo mandatą. Demokratams reikia gauti dar 25 vietas, kad persvertų balsų pasiskirstymą į savo pusę.

Pagal įstatymą, visi su biudžeto pajamomis susiję įstatymai atsiranda Atstovų rūmuose, tačiau juos taip pat turi tvirtinti Senatas. Tik šie rūmai gali inicijuoti apkaltą, įskaitant ir prezidento, kurią vėliau svarsto ir tvirtina Senatas.

Jei abu kandidatai į prezidento postą surenka vienodai rinkikų balsų, jų likimą sprendžia Atstovų Rūmai – balsuoja delegatai iš 50 valstijų.

Senatas

Daugumos lyderis: Harry Reidas, demokratas.

Mažumos lyderis: Mitchas McConnellas, respublikonas.

Šimtas Senato narių yra renkami šešerių metų kadencijai. Kas dvejus metus vykstančiuose rinkimuose į šiuos rūmus išrenkama trečdalis Senato narių. Nepriklausomai nuo valstijos dydžio, kiekvienai valstijai atstovauja du senatoriai. Net milijono gyventojų neturinti Delavero valstija turi tokį patį skaičių savo atstovų Senate kaip ir 38 mln. gyventojų turinti Kalifornija.

Lapkričio 6 dieną renkama ir 11 JAV valstijų bei dviejų JAV teritorijų gubernatoriai. Šiuose postose dabar yra devyni demokratai ir keturi respublikonai.

Šiuo metu demokratai turi 51 mandatus ir dar dviejų nepriklausomų senatorių palaikymą, tuo tarpu respublikonai čia užima 47 vietas.

Pagal JAV konstituciją, Senato pirmininkas yra viceprezidentas, tačiau jis gali balsuoti tik tuo atveju, jeigu balsuojančiųjų balsai pasiskirsto po lygiai.

Laikoma, kad Atstovų Rūmų nariai daugiau išreiškia rinkėjų arba „liaudies valią“, o senatoriai atstovauja savo valstiją.

Atstovų rūmuose įstatymų nagrinėjimas ir priėmimas paprastai vyksta greičiau nei Senate, kur įstatymų projektai yra nagrinėjami ilgiau ir nuodugniau.

Įstatymas yra išliejamas į „senato lėkštelę, kad atvėstų“, kažkada yra pasakęs pirmasis šalies prezidentas George'as Washingtonas.

Senate istoriškai mažiau laikomasi partinės priklausomybės negu Atstovų Rūmuose, bet pastaraisiais metais partinės gretos griežtėja. Pavyzdžiu nė vienas respublikonų senatorius nebalsavo už sveikatos priežiūros reformą 2009 metų pabaigoje, o 2010 metais M.McConnellas paskelbė „aukščiausiu politiniu prioritetu“ tai, kad B.Obama nebūtų išrinktas.

Senatas tvirtina prezidento siūlomus kandidatus į Aukščiausiąjį Teismą, taip pat į federalinius teisėjus, JAV ambasadoriu bei kitus aukštus postus.

Senate tarnauja 17 moterų, du ispanų kilmės asmenys; afroamerikiečio senatoriaus šiuo metu nėra.

Gubernatoriai

Lapkričio 6 dieną renkama ir 11 JAV valstijų bei dviejų JAV teritorijų gubernatoriai. Šiuose postose dabar yra devyni demokratai ir keturi respublikonai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos