Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

JAV rinkimų keistenybės: Baracko Obamos nykštys, akiniai nuo saulės ir rinkimų antradienis

Nenumaldomai artėja JAV prezidento rinkimai. Jie įvyks jau šį antradienį. Rinkimų belaukiant BBC skelbia dešimt rinkimų keistenybių.
B.Obama
B.Obama / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

1. Kodėl rinkimai visada vyksta antradieniais?

Nors JAV rinkėjų aktyvumas yra vienas mažiausių tarp brandžių demokratijų ir beveik ketvirtis nebalsuojančių žmonių sako, kad jie pernelyg užsiėmę, tačiau bandymai rinkimų dieną perkelti į savaitgalį patyrė fiasko.

Pirmasis lapkričio antradienis prezidento rinkimų diena paskelbtas 1845-aisiais.

XIX a. vid. JAV buvo agrarinė šalis ir paprasčiausiai ūkininkų kelionė iki artimiausių balsavimo vietų vežimais atimdavo daug laiko. Šeštadienis ūkininkų fermose buvo darbo diena, sekmadienį nebuvo keliaujama, o trečiadienis – prekybos diena. Taigi liko antradienis.

2. Akiniai nuo saulės

Politikai su akiniais nuo saulės praktiškai nesifotografuoja nei laisvalaikiui, nei per rinkimų kampaniją. Šią vasarą JAV prezidentas Barackas Obama jų nesidėjo net žaisdamas golfą, kai į akis spigino saulė. Akinančią saulę kenčiantis fotografų buvo užfiksuotas ir jo varžovas respublikonas Mittas Romney. Pastarasis šią vasarą mėgavosi poilsiu greitaeigiame kateryje viename iš Naujojo Hampšyro ežerų be akinių nuo saulės. Tiesa, jo žmona tuomet buvo su akiniais nuo saulės.

„Jei žmogus slepia savo akis, juo mažiau pasitikima“, – teigia Atlantoje dirbantis įvaizdžio konsultantas Parkeris Geigeris.

„Tiesiog nepajauti individo“, – sako jis – Nėra akių kontakto, kuris padeda sukurti pasitikėjimą. Akiniai nuo saulės sukuria barjerą tarp tavęs ir kito žmogaus. Sakoma, kad akys yra sielos veidrodis, ir jeigu negaliu pažvelgti į tavo sielą, kaip galiu tavimi pasitikėti?“.

3. B.Obamos nykštys

Rinkimų debatuose dalyvavo M.Romney, B.Obama ir jo... nykštys. Norėdamas pabrėžti kokį nors savo argumentą, B.Obama dažnai lengvai spusteldavo kumštį, palikdamas nykštį viršuje.

Gestas, kuris gali atrodyti nenatūralus komunikuojant kasdien, greičiausiai buvo sugalvotas jo rinkimų komandos tam, kad jis pasirodytų tvirtesnis, mano kūno kalbos ekspertė Patti Wood.

„Tai simbolinis ginklas, – sako P.Wood. – Kalbėtojai išmokomi jį naudoti, kad atrodytų stiprūs ir galingi ir kad atkreiptų auditorijos dėmesį. Politinėse kalbose jis naudojamas pabrėžiant svarbius aspektus ir sukuriant galingo asmens įvaizdį.“

Anot jos, pasąmoniniu lygmeniu tai yra falo simbolis: „Tai vyriška. Vyras iškelia nykštį ir sako: „Aš esu vyras“.

Rodymas smiliumi suvokiamas kaip nemandagus ir pernelyg agresyvus gestas.

4. Gavus mažiau balsų negu konkurentas visoje JAV vis tiek galima tapti prezidentu

Keturis kartus JAV istorijoje kandidatas, kuris surinko mažiau balsų visoje JAV, tapo rinkimų nugalėtoju. Taip yra todėl, kad pergalei prezidento rinkimuose reikia sulaukti daugumos rinkėjų palaikymo.

JAV rinkimai iš esmės yra atskiros 51 varžybos (50 valstijų ir Vašingtono mieste). Laimi gavęs ne mažiau kaip 270 rinkėjų balsų.

Štai 2000 metais George‘as W.Bushas gavo puse milijono mažiau balsų nei jo varžovas Alas Gore‘as, tačiau užsitikrino 271 rinkiko palaikymą ir tapo prezidentu.

5. Rezultatus lems mažiau kaip trečdalis gyventojų

Lapkričio 6 dieną rinkimų baigtį iš esmės nulems mažiau kaip trečdalis visų JAV gyventojų.

Dauguma valstijų, tarp jų ir keturios-penkios, kuriose daugiausia gyventojų, tvirtai palaiko arba respublikonus, arba demokratus. Kandidatai šiose valstijose nė nesivargina agituoti.

Koncentruojamasi į „svyruojančias valstijas“, kuriose gyvena apie 30 proc. JAV piliečių. Žinoma, likusieji 70 proc. JAV gyventojų balsai Kalifornijoje, Niujorke, Teksase, Ilinojuje ir kitose 36 valstijose yra skaičiuojami, renkant rinkėjų kolegiją. Vis dėlto šios valstijos rinkimų rezultatų nelemia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos