Viršgarsiniai bombonešiai „B-1B Lancers“ apie 10 val. vietos (4 val. Lietuvos) laiku įskrido Pietų Korėjos oro erdvę ties Osano JAV oro pajėgų baze, veikiančia prie Pjongteko, už maždaug 64 kilometrų piečiau Seulo.
Abu lėktuvus, pakilusius iš Anderseno oro pajėgų bazės Guamo saloje, pavaldžios JAV Ramiojo vandenyno štabui, lydėjo JAV ir Pietų Korėjos naikintuvai.
„Šiandienos demonstracija tėra šio stipraus aljanso didelių karinių išteklių, leidžiančių palaikyti ir stiprinti didelio masto atgrasomąjį poveikį, vienas iš pavyzdžių“, – sakė JAV ir Pietų Korėjos jungtinių pajėgų vadas generolas Vincentas Brooksas.
„Šiaurės Korėjos branduolinis bandymas yra pavojingas eskalavimas ir nepriimtina grėsmė“, – pabrėžė generolas ir pridūrė, kad Jungtinės Valstijos laikosi „nesvyruojančių įsipareigojimų“ ginti sąjungininkus šiame regione.
Jungtinės Valstijos taip pat „tai darys imdamosi visų būtinų priemonių – įskaitant operacijas, panašias į surengtą šiandien, taip dislokuos Didžiausio aukščio oro erdvės gynybos sistemos (THAAD) bateriją Korėjos pusiasalyje“, aiškino jis.
Pietų Korėja liepą paskelbė leisianti dislokuoti modernią JAV priešraketinės gynybos sistemą THAAD, turinčią tapti atsvara didėjančiai grėsmei, keliamai Šiaurės Korėjos branduolinio ir raketų arsenalo.
Tačiau Kinija, tvirtinanti, kad šios sistemos radaras gali taip pat būti naudojamas sekti jos gynybos objektams, griežtai prieštarauja prieš šį žingsnį. Be to, THAAD dislokavimui smarkiai priešinasi pietinės Songdžu apygardos, kur planuojama įkurdinti šią sistemą, gyventojai.
Pietų Korėjos opozicijos partijos irgi nepritaria THAAD dislokavimui ir sako, kad toks žingsnis gali provokuoti regione ginklavimosi varžybas bei pakenkti ryšiams su Kinija.
Abu lėktuvus pavaldžios JAV Ramiojo vandenyno štabui, lydėjo JAV ir Pietų Korėjos naikintuvai.
Opozicija aiškina abejojantys, ar JAV sistema būtų veiksminga apsauga nuo Šiaurės Korėjos karinės grėsmės.
Antradienį surengtas JAV bombonešių skrydis turėjo „pasiųsti aiškią žinią Šiaurės Korėjai dėl jos branduolinio bandymo ir atgrasyti nuo tolesnių provokacijų“, žurnalistams sakė Pietų Korėjos gynybos ministerijos atstovas Moon Sang-gyunas.
Vašingtonas panašių veiksmų buvo ėmęsis ir po anksčiau Pchenjano įvykdytų atominių užtaisų bandymų.
Sausį JAV strateginis bombonešis „B-52 Stratofortress“ praskrido virš Osano oro pajėgų bazės, kai Šiaurės Korėja sausį įvykdė savo ketvirtąjį branduolinį bandymą.
Pietų Korėjoje veikia daug JAV karinių bazių ir dislokuota apie 28,5 tūkst. amerikiečių karių.