Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 01 30 /10:04

JAV sako, kad nėra reikalo skelbti Rusijai naujas sankcijas

Užsienio šalių vyriausybės jau atsisakė milijardų dolerių vertės potencialių kontraktų su Rusijos ginkluotės kompanijomis, pirmadienį pareiškė JAV administracija ir pažymėjo, kad nėra reikalo skelbti naujas sankcijas Maskvai atgrasyti.
Vladimiro Putino ir Donaldo Trumpo susitikimas
Vladimiro Putino ir Donaldo Trumpo susitikimas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tuo tarpu JAV Iždo departamentas paskelbė nekantriai lauktą rusų oligarchų, kuriuos Amerikos valdžia laiko potencialiais sankcijų taikiniais, nes jie yra glaudžiai susiję su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, sąrašą.

Sąraše yra 114 įtakingų politinių veikėjų ir 96 oligarchai, tarp jų – Romanas Abramovičius, Olegas Deripaska ir Jurijus Milneris.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Romanas Abramovičius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Romanas Abramovičius

Sąraše esančių žmonių atžvilgiu jokios baudžiamosios priemonės, pavyzdžiui, JAV esančio turto įšaldymas ar draudimas gauti vizą, automatiškai nebus taikomos.

Tačiau šių asmenų įtraukimas į „juodąjį sąrašą“ gali paskatinti bankus ir kitas institucijas Jungtinėse Valstijose bei Europoje vengti su jais turėti bet kokių verslo reikalų.

Įstatymas veikia, tad sankcijų nereikia?

Pirmadienis buvo paskutinė diena Valstybės ir Iždo departamentams įgyvendinti dvi teisės akto „Dėl atoveikio Amerikos priešininkams per sankcijas“ (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act, CAATSA) nuostatas.

Šį įstatymą JAV prezidentas Donaldas Trumpas, norėjęs palaikyti šiltesnius santykius su Rusija, nenoromis pasirašė praėjusiais metais.

Sankcijos nebus skelbiamos, nes Valstybės departamentas nusprendė, kad jau pati JAV baudžiamųjų priemonių grėsmė ar vadinamosios antrinės sankcijos atgrasė nuo tokių sandorių.

JAV įstatymų leidėjai nerimavo, kad prezidentui nekantraujant pataisyti santykius su Kremliumi, jis gali nesiimti griežtų veiksmų nubausti Maskvą ir rusų pareigūnus už kišimąsi į JAV rinkimus ir padėties Ukrainoje destabilizavimą.

D.Trumpas minėtą teisės aktą yra pavadinęs „prieštaraujančiu konstitucijai“, o valstybės sekretorius Rexas Tillersonas yra sakęs, kad jo apkritai nereikia.

Teisės aktas įpareigojo Valstybės departamentą parengti įmonių, susijusių su Rusijos gynybos ir žvalgybos agentūromis, sąrašą.

Tai buvo padaryta pernai spalį, o pirmadienį turėjo būti paskelbta, kokioms JAV ar užsienio įmonėms ar vyriausybėms bus įvestos sankcijos už tai, kad palaiko ryšius su į „juodąjį sąrašą“ įtrauktais Rusijos saugumo sektoriaus fiziniais ir juridiniais asmenimis.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas

Bet paaiškėjo, kad sankcijos nebus skelbiamos, nes Valstybės departamentas nusprendė, kad jau pati JAV baudžiamųjų priemonių grėsmė ar vadinamosios antrinės sankcijos atgrasė nuo tokių sandorių.

„Nuo tada, kai buvo priimtas CAATSA, užsienio vyriausybės atsisakė suplanuotų ar paskelbtų kelių milijardų dolerių vertės pirkimo sandorių su Rusijos gynybos sektoriumi“, – sakė Valstybės departamento atstovė spaudai Heather Nauert.

„Turint galvoje, kiek ilgai paprastai tęsiasi stambių gynybos sektoriaus sandorių įgyvendinimas, mūsų pastangų rezultatas tik pradeda ryškėti“, – pažymėjo ji ir pridūrė, kad Kongresui buvo pateikta ataskaita su įslaptintomis detalėmis.

„Žvelgiant iš šios perspektyvos, jei įstatymas veikia, sankcijos atskiriems fiziniams ar juridiniams asmenims nereikalingos, nes įstatymas faktiškai tarnauja kaip atgrasymo priemonė“, – aiškino ji.

Sąrašas – keistas

Tuo tarpu JAV Iždo departamento pirmadienį paskelbtame potencialių sankcijų taikinių sąraše figūruoja visas Rusijos verslo elitas, valstybinių kompanijų vadovai, ministrai.

Vadinamajame Kremliaus sąraše (jį galite rasti čia) yra oligarchai O.Deripaska, R.Abramovičius, Vladimiras Potaninas, Michailas Fridmanas.

Taip pat – Vagitas Alekperovas, Jelena Baturina, Romanas Avdejevas, Evgenijus Kasperskis, Suleimanas Kerimovas, Vladimiras Lisinas, Michailas Prochorovas ir dešimtys kitų verslo elito atstovų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Olegas Deripaska
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Olegas Deripaska

Kaip nurodoma Kongresui perduotoje ataskaitoje, į sąrašą įtraukti 96 verslo magnatai, kurių turtas viršija 1 mlrd. JAV dolerių, bei 114 valstybės pareigūnų bei valstybės įmonių vadovų.

Sąraše yra žmonių, kurie anksčiau galbūt ir buvo susiję su valdžia, bet vėliau turto netekusių būtent dėl Kremliaus kaltės. Tarp tokių asmenų – Danilas Chačiaturovas, broliai Aleksejus ir Dmitrijus Ananjevai.

Į „Kremliaus sąrašą“ įtrauktas ir premjeras D.Medvedevas ir visi jo pavaduotojai bei ministrai, tarp jų Igoris Šuvalovas, Maksimas Oreškinas, Arkadijus Dvorkovičius, Aleksejus Mileris, Igoris Sečinas, germanas Grefas, Andrejus Kostinas ir daugybė kitų.

Ataskaitos priede, kuris įslaptintas, gali būti asmenų, valdančių mažesnį turtą ir nepriklausančių aukščiausio rango valstybės pareigūnams.

Šis sąrašas jau sulaukė kritikos. „Financial Times“ korespondentas Maskvoje Maxas Seddonas tviteryje parašė, kad jam panašu, jog oligarchai tiesiog parinkti pagal „Forbes“ skelbiamus turtingiausių Rusijos žmonių sąrašus.

Pačiame Iždo departamento dokumente aiškiai rašoma: „Sudarydamas oligarchų sąrašą, departamentas įrašė tuos asmenis, kurie, remiantis patikimais viešais šaltiniais, turi sukaupę 1 mlrd. dolerių ar didesnį turtą.“ Kitaip tariant, užtenka būti turtingu, kad būtum pavadintas oligachu.

„Sąraše – 96 Rusijos oligarchai. Praėjusių metų „Forbes“ sąraše – irgi 96 asmenys su didesniu nei 1 mlrd. dolerių turtu. Koks sutapimas!“ – pastebėjo M.Seddonas.

Negana to, sąraše yra žmonių, kurie anksčiau galbūt ir buvo susiję su valdžia, bet vėliau turto netekusių būtent dėl Kremliaus kaltės. Tarp tokių asmenų – Danilas Chačiaturovas, broliai Aleksejus ir Dmitrijus Ananjevai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Piotras Avenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Piotras Avenas

„Vis dėlto daug oligarchų, kurie bandė persiorientuoti į Vakarus, tikrai jausis nepatogiai. Pavyzdžiui, „Alfa Group“ vadovai Michailas Fridmanas ir Piotras Avenas daug metų bandė nutolti nuo Kremliaus“, – tvirtino M.Seddonas.

Vadinamųjų „liberalų“ neįtraukė

Tiesa, JAV iždo departamento pirmadienį, 12 minučių iki vidurnakčio, paskelbtas sąrašas yra išslaptintas. Slaptoje versijoje, kuri neviešinama, esą nurodoma, kaip sąraše atsidūrę asmenys susiję su V.Putinu ir jo aplinka.

Opozicijos aktyvistas Aleksejus Navalnas, kuris sekmadienį visoje Rusijoje organizavo protestus, pavadino sąrašą „realistišku dokumentu, apibūdinančiu Putino mafiją“.

„Scanpix“/AP nuotr./Aleksejus Navalnas
„Scanpix“/AP nuotr./Aleksejus Navalnas

„Aišku, šių žmonių vaidmenys skirtingi, tačiau jie tikrai yra korumpuoto režimo stuburas“, – pažymėjo A.Navalnas.

Daug Rusijos ekspertų tikėjosi, kad viešas dokumentas aiškiai parodys ryšius tarp V.Putino aplinkos ir Rusijos verslininkų. Vis dėlto išslaptintoje versijoje apie politinę įtaką beveik nekalbama.

K,Kosačiovas: „Sąrašas sudaro įspūdį, kad JAV slaptosios tarnybos, desperatiškai norėdamos surasti įrodomą kompromatą, tiesiog nukopijavo Kremliaus telefonų knygelę.“

O Rusijos vicepremjeras Arkadijus Dvorkovičius pastebėjo, kad sąraše tiesiog išvardijami visi aukščiausi Rusijos valdžios pareigūnai: „O kadangi aš esu vyriausybės narys, aš turiu būti šiame sąraše.“

„Sąrašas sudaro įspūdį, kad JAV slaptosios tarnybos, desperatiškai norėdamos surasti įrodomą kompromatą, tiesiog nukopijavo Kremliaus telefonų knygelę“, – teigė ir Rusijos Federacijos Tarybos užsienio reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas.

Tiesa, sąraše nėra kelių liberalesniais – pagal Rusijos standartus – pareigūnais vadinamų asmenų – centrinio banko vadovės Elvyros Nabiulinos, kompanijos „Rosnano“ vadovo Anatolijaus Čiubaiso ir buvusio finansų ministro Aleksejaus Kudrino.

Tačiau sąraše atsidūrė ir keli akivaizdžių ryšių su Kremliumi neturintys verslininkai – „Yandex“ įkūrėjas Arkadijus Voložas, prekybos centrų magnatas Sergejus Galickis ir virtualia bankininkyste užsiimantis Olegas Tinkovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai