Aukšto rango pareigūnų delegacija atvyko į Saliamono Salas derybų su ministru pirmininku Manassehu Sogavare praėjusį penktadienį, praėjus trims dienoms po to, kai Pekinas paskelbė pasirašęs saugumo paktą su Honiara.
Praėjusį mėnesį nutekintas susitarimo projektas išprovokavo JAV ir Australijos nerimą ir paskatino jas imtis skubių diplomatinių žingsnių užkirsti kelią jo pasirašymui, nuogąstaujant, kad šis paktas sudarytų sąlygas Kinijos kariuomenei įsitvirtinti pietinėje Ramiojo vandenyno regiono dalyje.
Antradienį paklaustas, ar JAV delegacija per derybas su M.Sogavare paprašė galimybės susipažinti su saugumo paktu, valstybės sekretoriaus pavaduotojas Rytų Azijai ir Ramiojo vandenyno regionui Danielis Kritenbrinkas atsakė: „Manau, aišku, jog šį susitarimą matė tik saujelė labai siauro rato žmonių.“
Jis pridūrė, kad susirūpinimą kelia tai, jog M.Sogavare viešai pareiškė, kad „pasidalys detalėmis tik gavęs Kinijos leidimą“.
D.Kritenbrinkas kritikavo „visišką šio susitarimo skaidrumo stoką“ ir sakė, kad kitos Ramiojo vandenyno regiono šalys bei „draugai Saliamono Salose“ taip pat susirūpinę, kad saugumo paktas buvo sudarytas už uždarų durų.
„Kokie konkrečiai yra šio susitarimo motyvai? Kokie konkrečiai yra Kinijos tikslai?“ – klausė D.Kritenbrinkas.
„Manau, jie yra visiškai neaiškūs, nes šis susitarimas nebuvo kruopščiai išnagrinėtas ar peržiūrėtas, dėl jo nebuvo jokių konsultacijų ir niekas kitas jo nepatvirtino“, – sakė valstybės sekretoriaus pavaduotojas.
Saliamono Salų opozicinė Demokratų partija paprašė paviešinti paktą, argumentuodama, kad su Australija pasirašytą saugumo susitarimą jau kelerius metus galima rasti internete.
M.Sogavare ne kartą sakė, kad paktas susijęs su vidaus saugumo klausimais ir nenumato Kinijos karinės bazės įkūrimo Saliamono Salose.
Tačiau nutekintas susitarimo projektas pakurstė nuogąstavimus, kad jis sudarys sąlygas dislokuoti Kinijos karinio jūrų laivyno elementus Ramiojo vandenyno salų valstybėje, esančioje mažiau nei už 2 tūkst. km nuo Australijos.
Jungtinės Valstijos penktadienį perspėjo, kad „atitinkamai reaguos“, jei Kinija įsteigs Saliamono Salose savo karinę bazę. Tačiau paklaustas, ką tai galėtų reikšti, D.Kritenbrinkas atsisakė patikslinti.
Jis sakė, jog „mes žinome, kad KLR (Kinijos Liaudies Respublika) siekia sukurti platesnę logistikos ir bazavimo infrastruktūrą užsienyje, kuri leistų PLA (Liaudies išvadavimo armijai) projektuoti ir išlaikyti karinę galią didesniais atstumais“.
Jungtinės Valstijos „toliau atidžiai stebės padėtį“, sakė D.Kritenbrinkas.