2022 03 27 /14:40

JAV: sankcijos Irano Revoliucinei gvardijai liks net ir atgaivinus branduolinį susitarimą

Jungtinės Valstijos ir toliau taikys sankcijas Irano Revoliucinei gvardijai, net jei bus atgaivintas susitarimas dėl šalies branduolinės programos apribojimo, sekmadienį pareiškė JAV specialusis pasiuntinys Robertas Malley.
Irano Revoliucinė gvardija
Irano Revoliucinė gvardija / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Iranas primygtinai reikalavo, kad Revoliucinės gvardijos korpuso (IRGC) išbraukimas iš JAV teroristinių organizacijų sąrašo būtų branduolinio susitarimo, kuris, diplomatų teigimu, jau beveik pasiektas, dalis.

Tačiau JAV pasiuntinys Iranui R.Malley per Kataro sostinėje Dohoje surengtą konferenciją sakė: „IRGC ir toliau bus taikomos sankcijos pagal JAV įstatymus, o mūsų požiūris į IRGC liks toks pats.“

Gvardija įtraukta į teroristinių organizacijų sąrašą dėl Irano veiksmų, kuriais jis remia Sirijos vyriausybę, Jemeno husių sukilėlius ir Libano grupuotę „Hezbollah“.

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis šeštadienį Dohos forume sakė, kad atgaivintas branduolinis susitarimas bus pasirašytas „per kelias dienas“.

Iranas nuo 2021 metų balandžio tiesiogiai su Jungtine Karalyste, Kinija, Prancūzija, Vokietija ir Rusija, o netiesiogiai – su Jungtinėmis Valstijomis veda derybas dėl susitarimo atgaivinimo.

Derybų Vienoje ES koordinatorius Enrique Mora yra atvykęs į Teheraną, kur tikisi rasti būdą, kaip išspręsti likusius nesutarimus.

Tačiau R.Malley Dohos politikos ir verslo lyderių forume įspėjo, kad susitarimas nėra „neišvengiamas“ ir nėra garantijų, kad bus netrukus pasiektas.

„Esame gana arti“, – sakė jis apie derybas, bet pridūrė: „Jau kurį laiką esame gana arti. Manau, kad tai pasako viską, ką reikia žinoti apie klausimų sudėtingumą.“

Prieš pat R.Malley kalbą Sayyidas Kamalis Kharrazi, buvęs Irano užsienio reikalų ministras, o dabar – šalies aukščiausiojo lyderio patarėjas, pabrėžė Revoliucinės gvardijos svarbą.

„Taip, jis neišvengiamas, bet tai priklauso nuo Jungtinių Valstijų politinės valios“, – sakė S. K.Kharrazi, kalbėdamas apie susitarimą, turintį pakeisti paktą, iš kurio JAV pasitraukė 2018 metais.

„IRGC tikrai turi būti pašalinta“ iš JAV teroristinių organizacijų sąrašo, sakė jis.

„IRGC yra nacionalinė armija, o nacionalinė armija negali būti laikoma teroristine grupuote“, – tvirtino S.K.Kharrazi.

2019 metų balandį Jungtinės Valstijos, vadovaujamos tuometinio prezidento Donaldo Trumpo, įtraukė Revoliucinę gvardiją į savo užsienio teroristinių organizacijų sąrašą.

Tai įvyko praėjus metams po to, kai D.Trumpas vienašališkai pasitraukė iš 2015 metų branduolinio susitarimo, oficialiai vadinamo Bendru visapusiškų veiksmų planu (JCPOA).

S.K.Kharrazi taip pat sakė, jog Iranas nori garantijų, kad Jungtinės Valstijos vėl nepasitrauks iš susitarimo. R.Malley sakė, kad pasibaigus prezidento Joe Bideno kadencijai jokių garantijų nebus.

A. Blinkenas: JAV ir Izraelis „įsipareigoję“ neleisti Iranui įgyti branduolinio ginklo

JAV ir Izraelis yra įsipareigoję užtikrinti, kad Iranas neįgytų branduolinio ginklo, sekmadienį pareiškė valstybės sekretorius Antony Blinkenas, nors sąjungininkai pripažino, kad nesutaria dėl derybų su Teheranu.

A.Blinkenas taip kalbėjo Jeruzalėje, šalia stovint Izraelio diplomatijos vadovui Yairui Lapidui.

Y.Lapidas sakė, kad Izraelis „turi nesutarimų“ su Vašingtonu dėl galimo susitarimo atgaivinti 2015 metų branduolinį paktą su Teheranu.

A.Blinkenas sakė, kad prezidento J.Bideno administracija mano, jog „grįžimas prie visiško susitarimo įgyvendinimo“ yra „geriausias būdas sugrąžinti Irano programą į dėžę, kurioje ji buvo, bet iš kurios ištrūko po to, kai Jungtinės Valstijos pasitraukė iš susitarimo“ 2018 metais, vadovaujant tuometiniam prezidentui D.Trumpui.

Izraelio vyriausybė griežtai prieštarauja 2015 metų susitarimo sąlygoms ir tvirtina, kad pirminio susitarimo atnaujinimo nepakanka Irano grėsmei pažaboti.

Tačiau A.Blinkenas teigė, kad „kai kalbama apie svarbiausią elementą, mūsų nuomonės sutampa. Abu esame įsipareigoję, abu esame pasiryžę [užtikrinti], kad Iranas niekada neįgytų branduolinio ginklo“.

Y.Lapidas sakė, kad nepaisant nesutarimų su Vašingtonu, Izraelis ir toliau palaiko „atvirą ir sąžiningą dialogą“ Irano branduolinės programos klausimu su savo artimiausiu sąjungininku.

„Izraelis padarys viską, kas, mūsų nuomone, yra būtina, kad sustabdytų Irano branduolinę programą. Viską. Mūsų požiūriu, Irano grėsmė nėra teorinė. Iraniečiai nori sunaikinti Izraelį. Jiems tai nepavyks. Mes jiems neleisime“, – kalbėjo Y.Lapidas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai