2017 07 28 /07:26

JAV Senatas priėmė teisės aktą dėl sankcijų Rusijai, Iranui ir Šiaurės Korėjai

JAV Senatas, nepaisant Baltųjų rūmų prieštaravimų, vienbalsiai priėmė teisės aktą, kuris numato naujas sankcijas Rusijai, Iranui ir Šiaurės Korėjai. Už tai balsavo 98 senatoriai, prieš buvo du.
JAV Senatas
JAV Senatas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kaip skelbia BBC, Atstovų rūmai anksčiau šią savaitę taip pat didžiąja dauguma nubalsavo už šį teisės aktą.

D.Trumpas, užmezgęs glaudesnius ryšius su Rusija, turi teisę vetuoti įstatymą. Vis dėlto jo veto gali persverti du trečdaliai Atstovų rūmų ir Senato balsų, iš kurių tik labai maža dalis balsavo prieš.

Jo įsigaliojimas neabejotinai išprovokuotų neigiamą Kremliaus reakciją, o Europos šalys baiminasi dėl naujųjų priemonių galimų ekonominių pasekmių.

Šiuo paketu, kuriame, be kita ko, suvaržomos D.Trumpo galimybės sankcijas atšaukti, siekiama nubausti Kremlių už kišimąsi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus ir Maskvos įvykdytą Krymo pusiasalio aneksiją.

Senato demokratų lyderis Chuckas Schumeras teigė, kad šis teisės aktas pagaliau nubaustų Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną už, jo teigimu, suverenios tautos rinkimų „pribloškiantį pažeidimą“.

„Šiandien visa tai keičiasi“, – pridūrė jis.

Senato ginkluotųjų pajėgų komitetui vadovaujantis respublikonų senatorius Johnas McCainas, vienas griežčiausių Maskvos kritikų, džiaugėsi, kad ši priemonė „pagaliau priverčia Rusiją atsakyti už savo begėdišką ataką“ prieš JAV rinkimus.

(Beveik) vienbalsis šiandienos Senato balsavimas siunčia svarbią žinutę, kad Amerika netoleruos atakų prieš mūsų demokratiją ar nacionalinio saugumo interesus, – teigė jis.

„(Beveik) vienbalsis šiandienos Senato balsavimas siunčia svarbią žinutę, kad Amerika netoleruos atakų prieš mūsų demokratiją ar nacionalinio saugumo interesus“, – teigė jis.

Vis dėlto šis įstatymas gali pakenkti ir Europos kompanijoms, prisidedančioms prie Rusijos energetikos sektoriaus vystymo.

Į teisės aktą taip pat įtrauktos sankcijos Iranui ir jo Islamo revoliucinei gvardijai, kaltinamai terorizmo rėmimu, bei Šiaurės Korėjai – už raketų bandymus.

D.Trumpas jau yra sulaukęs kritikos, kad jo administracija bandė įtikinti Rusiją, esą sankcijos, kurias baigiantis kadencijai priėmė eksprezidento Baracko Obamos administracija, gali būti panaikintos prie valstybės vairo stojus respublikonui.

Iš pradžių JAV vadovas priešinosi sankcijų paketui, tačiau tiek demokratų, tiek respublikonų įstatymų leidėjams beveik vienbalsiai jam pritarus Baltiesiems Rūmams teko pakeisti nuomonę. Šią savaitę pranešta, kad D.Trumpas „peržiūri“ minėtą įstatymą.

JAV įstatymų leidėjai, įskaitant respublikonų lyderius, vis dar atsargiai vertina milijardieriaus verslininko, tapusio prezidentu, ketinimus. Per savo kampaniją jis ne kartą sakė norįs pagerinti santykius su Rusija, taip pat mažinti spaudimą V.Putinui.

Net jei D.Trumpas vetuotų šį įstatymą, Kongresas tikriausiai apeis šią jo blokadą, turėdamas dviejų trečdalių daugumą kiekvienuose rūmuose.

V.Putinas savo ruožtu ketvirtadienį neslėpė susierzinimo naujomis JAV sankcijomis. Jis perspėjo, kad jo šalis galiausiai imtųsi atsakomųjų priemonių.

„Elgiamės labai santūriai ir kantriai, bet kažkuriuo metu turėsime atsakyti“, – sakė V.Putinas per spaudos konferenciją po derybų su Suomijos prezidentu Sauli Niinisto.

„Neįmanoma be galo toleruoti tokio įžūlumo mūsų šalies atžvilgiu“, – pridūrė Rusijos vadovas.

Kelios Europos šalys, įskaitant Vokietiją, yra sunerimusios, nes naujasis įstatymas gali pakenkti Europos kompanijoms, prisidedančioms prie dujotiekio su Rusija projekto, pavyzdžiui – apribojus jų prieigą prie JAV bankų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų