Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

JAV Senato komitetas: Rusija pasinaudojo „WikiLeaks“, kad padėtų nugalėti D.Trumpui

Rusija pasinaudojo respublikonų politiniu veikėju Paulu Manafortu ir „WikiLeaks“ tinklalapiu, kad 2016 metais padėtų JAV prezidentu išrinkti Donaldą Trumpą, tokias galutines išvadas antradienį paskelbė Senato komitetas.
„WikiLeaks“
„WikiLeaks“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„WikiLeaks“ suvaidino svarbų vaidmenį Rusijai siekiant padėti D.Trumpo kampanijai prieš demokratę varžovę Hillary Clinton. „WikiLeaks“ greičiausiai žinojo, kad padeda Rusijos žvalgybai, rašoma 966 puslapių ilgio ataskaitoje.

Ataskaitoje rašoma, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas asmeniškai nukreipė rusų pajėgas įsilaužti į kompiuterių tinklus ir paskyras, susijusias su Demokratų partija, nutekinti H.Clinton kenkiančią informaciją.

Paklaustas apie ataskaitą Arizonoje besilankęs D.Trumpas sakė: „Apie tai nieko nežinau. Neskaičiau.“

„Visa tai – apgaulė“, – JAV prezidentą cituoja „Reuters“.

Pasak Senato žvalgybos komiteto, P.Manafortas bendradarbiavo su rusais, įskaitant oligarchą Olegą Deripaską ir „rusų žvalgybos pareigūną“ Konstantiną Kilimniką prieš, per ir po rinkimų.

Pasak komiteto, P.Manaforto vaidmuo ir artumas D.Trumpui sukūrė galimybių Rusijos žvalgybai: „Aukšto lygio prieiga ir pasiryžimas dalytis informacija su individais, artimai susijusiais su Rusijos žvalgybos tarnybomis ... sukėlė didelę kontražvalgybos grėsmę.“

P.Manaforto advokatas neatsakė į „Reuters“ prašymą pakomentuoti. „WikiLeaks“ taip pat iš karto neatsakė į tokį prašymą.

Nežinoma, ar ši ataskaita kaip nors paveiks dabartinių prezidento rinkimų kampaniją. Amerikiečiai lapkričio 3 dieną rinksis tarp D.Trumpo ir demokrato Joe Bideno.

Dėl galimo Rusijos kišimosi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus, kurį Maskva neigia, buvo pradėtas dvejus metus trukęs specialiojo tyrėjo Roberto Muellerio tyrimas.

Pernai paviešintoje ataskaitoje R.Muelleris paskelbė neradęs svarių Rusijos ir D.Trumpo kampanijos koordinavimo įrodymų. Tačiau R.Muelleris nurodė 10 atvejų, kai D.Trumpas galėjo bandyti kliudyti tyrimui. Vis dėlto, R.Muelleris nenurodė, ar tai galima laikyti bandymu kliudyti teisingumui.

Juliano Assange'o įkurtas tinklalapis „WikiLeaks“ paviešino tūkstančius H.Clinton kampanijos elektroninių laiškų iki rinkimų likus vos kelioms savaitėms. Tai lėmė plataus masto neigiamą demokratės nušvietimą.

Rusijos karinei žvalgybai ir „WikiLeaks“ paviešinus dokumentus, D.Trumpo komanda siekė išankstinio pranešimo, kūrė strategijas, skirtas dokumentus paviešinti plačiau ir „skatino tolesnę informacijos vagystę bei nutekinimą“, rašoma ataskaitoje.

„Trumpo kampanija viešai pakenkė atsakomybės už vagystę ir nutekinimą priskyrimui Rusijai, jai buvo nesvarbu, ar „WikiLeaks“ toliau padėjo Rusijos kišimosi į rinkimus pastangoms“, – rašoma ataskaitoje.

Ataskaitoje rašoma, kad D.Trumpo kompanija siekė gauti informacijos apie planuojamą „WikiLeaks“ informacijos nutekinimą per patarėją Rogerį Stone'ą. Vis dėlto komitetas nugalėjo nurodyti, kokią prieigą R.Stone'as turėjo prie „WikiLeaks“ medžiagos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos