Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

JAV valdžia šnipinėjo vienuoles ir kandidatus į Kongresą

Merilendo valstijos policija infiltravo dalį savo pareigūnų į nesmurtines grupes ir daugybę žmonių nekaltai apkaltino esant teroristais.
Šnipas
Šnipas / Photos.com

Merilando pareigūnai dabar prisipažįsta, kad remdamasi slaptai surinkta informacija valstijos policija nekaltai įvardino 53 amerikiečius esant teroristais, jų pavardės buvo paskelbtos kriminalinėje duomenų bazėje. Apie juos žinojo visos federalinės institucijos, taip pat Nacionalinio saugumo agentūra.

Tarp nekaltai apkaltintų teroristais – dvi katalikų vienuolės, buvęs demokratų kandidatas į Kongresą, pacifistas ir registruotas lobistas. Vienos įtariamosios byloje buvo įrašyta, kad ji „leidžia naudoti savo nuosavybę anarchistų susitikimams“.

„Nebuvo nė menkiausio nusikalstamos veikos įrodymo“, – sako Davidas Rocahas, Amerikos pilietinių laisvių sąjungos advokatas. Liepos mėnesį jie iškėlė bylą, kai gavo informacijos apie sekimą.

Kaip rodo bylos mdžiaga, tyrėjai atakavo grupes, pasisakančias prieš abortus, visuotinį atšilimą, atominius ginklus ir panašius dalykus.

Nuo Rugsėjo 11-osios atakų tai paskutinis atvejis, kai taip uoliai buvo sekami JAV piliečiai. Kritikai sako, kad toks šnipinėjimas pažeidžia konstitucines laisvės, kalbos ir susirinkimų garantijas.

Paskutinis žinomas atvejis – kai Pentagonas tikrino mažiausiai 186 teisėtas protesto akcijas ir susirinkimus, tarp jų ir bažnytinius.

Taip pat buvo sudaryta duomenų bazė, kurioje yra 2800 pranešimų apie galimas teroristų grėsmes. Šią programą liepta nutraukti 2007 metais.

Merilando operacija taip pat pasibaigė, tačiau kritikai klausinėja, kodėl policija išvaistė tiek laiko sekdama taikias organizacijas, kai tuo tarpu šioje valstijoje praėjusiais metais užregistruoti 36 tūkst. smurtinių nusikaltimų.

Valstijos policija operaciją pradėjo 2005 metais, kai susirūpino, kad po vieno nuteisto mirti asmens egzekucijos prasidės smurtinės protesto akcijos.

Jie nusiuntė agentę Lucy į vietinių aktyvistų susirinkimą. Ji lankėsi visuose 29 susirinkimuose, nors nė viename iš jų nebuvo ko nors neteisėta.

Lucy stengėsi susidraugauti su aktyvistais. „Aš noriu dalyvauti jūsų veikloje kovojant prieš mirties bausmę, prieš karą ir už gyvūnų teises“, – ji rašė elektroniniu paštu.

Valstijos policijos atstovas Gregas Shipley sako, kad šnipinėjimas buvo visiškai nederamas, o teisėtos veiklos įvardijimas terorizmu daugiau neturėtų pasikartoti.

Kai kurių žmonių įrašymo į teroristų sąrašą istorijos skamba beveik komiškai.

Nancy Krikorian yra 48 metų rašytoja, koordinuojanti Niujorko miesto organizaciją, pasisakančią prieš karą. „Neturiu supratimo, kodėl pakliuvau į sąrašą, aš nesu buvusi Merilando valstijoje, nebent sustojau degalinėje pakeliui į Vašingtoną“, – sako ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos