JAV žvalgyba: Venesuelos valstybei gresia žlugimas

JAV žvalgybos pareigūnai nerimauja, kad Venesueloje gali kilti masiniai neramumai. Praėjusią savaitę protestuotojai susirėmė su riaušių malšinimo pajėgomis, jau kurį laiką šalies parduotuvėse trūksta netgi elementariausių maisto produktų, trūkinėja elektros tiekimas, o šalies valdžia neturi plano, kaip išsikapstyti iš krizės, rašo „The Washington Post“.
Rinkimai Venesueloje
Rinkimai Venesueloje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Gali girdėti lūžtantį ledą“, – vaizdingai apie situaciją Venesueloje kalbėjo vienas amerikiečių žvalgybos pareigūnas. „Akivaizdu, kad dideli neramumai jau netoli“, – pridūrė jis.

Tai nėra gera naujiena JAV prezidento Baracko Obamos administracijai, kuri kaip vieną pagrindinių užduočių matė santykių su Lotynų Amerikos valstybėmis gerinimą. Ilgą laiką amerikiečiai buvo kaltinami kišimusi į šių šalių vidaus politiką.

JAV niekada nebuvo Hugo Chavezo revoliucijos Venesueloje šalininkė. Situacijos nepakeitė ir jo įpėdinio Nicolaso Maduro atėjimas į šalies lyderio postą. Venesuela kaltinama žmogaus teisių pažeidimais, korupcija, prekyba narkotikais.

Nenuostabu, kad iš JAV sklido nemažai palaikymo Venesuelos opozicijai, besistengiančiai užbaigti bolivariškųjų kairiųjų valdymo etapą. Tačiau šiuo metu situacija yra tokia, kad amerikiečiai nebeturi ką palaikyti. Vienintelė neramiai situaciją Venesueloje stebinčios JAV žvalgybos užduotis – padėti išvengti visiško chaoso.

Šalies lyderis N.Maduro praėjusių metų gruodį pralošė itin svarbius parlamento rinkimus ir, panašu, beveik visiškai prarado įtaką šalyje. Tiesa, jis vis dar vilkina svarbaus referendumo skelbimą.

Tragiškas N.Maduro valdymo laikotarpis ir į rekordines žemumas nukritusi naftos kaina sukėlė šalyje itin rimtą ekonominę krizę. Venesuela nepajėgi mokėti savo užsienio skolos ir tuo pačiu šalyje ima trūkti iki tol importuotų prekių.

Infliacija jau pasiekė 700 procentų ir tai yra blogiausias rodiklis visame pasaulyje. Šaliai dar stipresnį smūgį kirto rekordiškai ilga sausra. Ji ne tik sunaikino žemės ūkio derlių, bet ir paskatino trikdžius elektros sistemoje. Sunki ekonominė situacija neleidžia sumokėti atlygio valstybės įmonėse dirbantiems darbininkams.

Šalyje jau kasdienybe tapo ilgos eilės prie maisto produktų ar vaistų. Žmonių kantrybė senka, o susirėmimai su policija ar ašarinių dujų leidimas nieko nebestebina.

H.Chavezui pavyko išlaikyti stabilumą šalyje, pasinaudojant aukšta naftos kaina, tačiau šalyje įsivyravusi korupcija, grobstymas ir naftos kainos nuosmukis nebesuteikia galimybės dabartinei valdžiai kompensuoti savo neveiklumo.

JAV žvalgyba pateikia tris galimus scenarijus:

a) referendumas šiemet nebus surengtas, o opozicijos susiskaldymas neleis atlikti būtinų pasikeitimų valdžioje;

b) N.Maduro gali būti išverstas iš posto sukilimo būdu. Šalies lyderis vis menkiau remiamas net ir artimiausio rato žmonių, bei jo pirmtakui ištikimos kariuomenės;

c) Kariuomenės elitas gali sukilti ir perimti valdžią. Tai reikštų, kad Venesueloje tvarką imtų daryti karinė chunta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai