Jėgų santykis mūšiuose Donbase: ukrainiečiai iššauna vieną šūvį, o atgal gauna dešimt

Rusijos pajėgos įžengė į Sjevjerodonecko miestą ir toliau bando užimti Ukrainos rytinį Donbaso regioną. Vienas iš regiono gubernatorių sako, kad pramonės centro bombardavimas yra toks intensyvus, kad jie nustojo skaičiuoti aukas, rašo britų nacionalinis transliuotojas BBC.
Ukrainiečių tankas Severodonecke
Ukrainiečių tankas Sjevjerodonecke / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Naujausias žinias iš karo Ukrainoje skaitykite čia: Rusija skelbia kontroliuojanti trečdalį Sjevjerodonecko, BBC įvardijo tūkstančius žuvusių rusų karių

BBC korespondentas Quentinas Sommerville'is aprašo, kad jis vos prieš kelias dienas nuo namo stogo Lysyčanske stebėjo, kaip buvo beatodairiškai bombarduojamas kitapus Šiaurinio Doneco esantis miestas dvynys Sjevjerodoneckas. Kiekvieną minutę ant miesto krito sviediniai. Sjevjerodoneckas degė.

Pasak BBC, greta Sjevjerodonecko esančiame Lysyčanske gyvenimas irgi apmirė. Gatvės dažniausiai tuščios, nes artilerijos ugnis kelia nuolatinę grėsmę.

Nepavykus užkariauti visos Ukrainos, Rusijos pajėgos dabar taikosi į Donbasą, kurį sudaro Donecko ir Luhansko regionai. Jei žlugs Sjevjerodoneckas ir Lysyčanskas, bus užimtas visa Luhansko sritis.

Luhansko srities gubernatorius Serhijus Haidajus teigia, kad Sjevjerodonecke sunaikinta visa kritinė infrastruktūra. Anksčiau jis teigė, kad Ukrainos pajėgoms gali tekti pasitraukti iš Sjevjerodonecko ir Lysyčansko.

VIDEO: Ukrainos gynybos ministerija pasidalino vaizdo įrašu: „Taip atrodo didžiausias ir baisiausias XXI a. karas“

Daugybė netekčių

Trečiojo miesto, Rubižnės, kuris taikos metu yra netoli į šiaurę, nuniokojimo vaizdas rodo, ką gali padaryti nesiliaujanti Rusijos artilerijos ugnis. Žvelgiant iš Lysyčansko į tolį, smaragdiškai žaliame kraštovaizdyje dabar matyti dėmė. Nedidelio miestelio nebėra – jis nušluotas nuo žemės paviršiaus.

Tai, kaip jis krito maždaug prieš dvi savaites, žymi svarbų pokytį, kaip Vladimiro Putino pajėgos dabar kovoja kare. Jau nebėra pirmųjų mėnesių ilgų šarvuočių kolonų, tankų ir pėstininkų atakų, o vietoj jų naudojami dideli artilerijos pabūklai – iki 1500 sviedinių per dieną, kuriais siekiama sunaikinti pasipriešinimą prieš bet kokį sausumos puolimą.

Pasak Ukrainos karininkų, kovojančių fronte, būtina skubiai gauti pažangesnių ginklų iš Vakarų, ypač artilerijos, kad būtų galima sustabdyti priešo puolimą.

Prezidentas Volodymyras Zelenskis praėjusią savaitę sakė, kad Ukraina regione kasdien netenka 50-100 karių.

Lysyčanske BBC žurnalistas susitiko su Vladimiru, tarnaujančiu šalies Nacionalinės gvardijos žvalgybos dalinyje. Jis sako, kad Rusijos pajėgos prisitaiko, iš pradžių jos atėjo „drąsiai ir gavo stiprų smūgį“, dabar priešas sulygina su žeme tai, ko negali užimti pėstininkais.

Jis papasakojo apie savo mėnesį, praleistą Rubižnėje: „Tai nebuvo Mariupolis, bet buvo visai netoli to. Buvo labai sunku. Buvo daug nuostolių – daug mūšių gatvėse. Priešo artilerija labai greitai griovė namus. Žmonės bandė slėptis rūsiuose. Buvo daug netekčių per tą laiką“.

S.Gaidajaus telegram kanale publikuota nuotr. /Sugriauta Rubižnės ligoninė
S.Gaidajaus telegram kanale publikuota nuotr. /Sugriauta Rubižnės ligoninė

Pribloškia rusų ginkluotės kiekiai

Donbase už Ukrainą kovojantys vyrai ir moterys nėra nepatyrę. Daugelis jų yra kovoję prieš Rusijos remiamus separatistus, kurie nuo 2014 m. bando atsiskirti nuo Ukrainos. Tačiau šiame naujame mūšyje dėl regiono jie susiduria su nacionaline armija, kuri turi didelius žmonių ir įrangos išteklius. Net ir patyrusiems kovotojams Donbase naudojamos rusiškos ginkluotės kiekis ir pobūdis yra pribloškiantis.

BBC žurnalistas kalbėjosi su kitu gvardiečiu, kuris nenori sakyti savo pavardės. „Tai ne pirmas mano karas, – sako jis, – turiu omenyje, kad tas karas buvo tranšėjinis, tad [šį kartą] šiek tiek kitaip. Kai nuvykau į Rubižnę, pamačiau visą vaizdą. Buvo sunku. Šūviai didelės sprogstamosios galios skeveldrinėmis granatomis, 82 mm kalibro ginklai“, – sako jis ir nustoja traukti cigaretę.

Bombardavimas – kaip košmaras, mes iššauname vieną šūvį, jie – dešimt. Kai šauna mūsų snaiperis, jie į jo pozicijos siunčia visą paketą „Grad“.

Vladimiras – Ukrainos karys – sako, kad vietos gyventojai yra „30 proc. proukrainietiški, 30 proc. prorusiški ir 40 proc. tų, kuriems nerūpi, kas bus valdžioje“. Žinoma, daugelis proukrainietiškai nusiteikusių gyventojų jau pabėgo.

Nuo pat karo pradžios karo analitikai daug kalbėjo apie didėjantį Rusijos aukų skaičių ir silpną karių kovinę dvasią. Žuvusiųjų skaičius vis dar auga, tačiau Rusijai Donbase vyrų netrūksta. Kremliui taip pat netrūksta artilerijos sviedinių. Atrodo, kad sprogmenų, kuriais daužomi Lysyčanskas ir Sjevjerodoneckas, yra pakankamai. Apylinkės taip pat paženklintos lyg raupais – juodi artilerijos krateriai driekiasi kilometrus palei laukus ir kelius.

VIDEO: Mūšiai Donbase pasiekė didžiausią intensyvumo lygį – rusų kariai užtikrintai žengia gilyn į regioną

„Čia daug artilerijos, – sako Vladimiras. – Bombardavimas – kaip košmaras, mes iššauname vieną šūvį, jie – dešimt. Kai šauna mūsų snaiperis, jie į jo pozicijos siunčia visą paketą „Grad“. Taigi iš esmės snaiperis turi vieną kulką, o jie atsako 1000 dolerių vertės artilerijos sviediniais. Jiems tikrai nerūpi, kiek šovinių jie sunaudoja“.

Be to, yra ir kitas to karo prisiminimas – apšaudymo šokas. Vyrai iš miesto išvažiavo drebančiomis rankomis ir kojomis bei nuolatiniais galvos skausmais.

Kaip ir Vladimiras, daugelis vyrų, kuriuos BBC žurnalistas sutiko Lysyčanske, anksčiau buvo Rubižnės gynėjai. Kartą išgyvenę pragarą, jie sako, kad yra pasirengę jį ištverti ir antrą kartą.

Nacionalinės gvardijos padalinio BBC perduotoje filmuotoje medžiagoje matyti Antrojo pasaulinio karo vaizdus primenantis nuniokotas kraštovaizdis – apšaudytų namų eilės, tuščios gatvės, o pakelėse – tik lavonai ir negyvi gyvūnai. Be to, yra ir kitas to karo prisiminimas – apšaudymo šokas. Vyrai iš miesto išvažiavo drebančiomis rankomis ir kojomis bei nuolatiniais galvos skausmais. „Nuo to gelbsti tik cigaretės ir kava“, – sakė jaunas leitenantas, vardu Paša.

Nauji ginklai padės, jei bus pristatyti laiku

Lysyčansko pakraštyje į fronto liniją jau atvyko sunkesni ginklai. Kitas Nacionalinės gvardijos dalinys dirba su neseniai iš Australijos vyriausybės gauta M777 haubica. Ant jos vamzdžio išpieštos dvi kengūros.

Ginklas yra puikus, tačiau, kaip žurnalistui sakė beveik visi sutikti žmonės, jų reikia daugiau. Jie prašė ilgesnio nuotolio ginklų. JAV sutiko atsiųsti daug galingesnių daugkartinio paleidimo raketų sistemų. Jos gali pakeisti situaciją Donbase, jei bus pristatytos laiku.

Kai kurie Vakarų komentatoriai mano, kad Ukraina turėtų pasiduoti, kad būtų nutrauktas naikinimas, ir atiduoti savo teritoriją. Tačiau pavargusiems Ukrainos gynėjams, susiduriantiems su Rusijos puolimu, tai neįsivaizduojama. Tiesą sakant, patirti nuostoliai tik sustiprino jų įsitikinimą, kad priešas turi būti sustabdytas ir nustumtas atgal.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų