Jei jūs negalite su juo susitvarkyti, galime mes: JAV skyrė sankcijas Latvijos oligarchui

Kaltinimai kyšininkavimu, pinigų plovimu, dokumentų klastojimu ir piktnaudžiavimu valdžia. Tai – maža dalis Aivaro Lembergo „pasiekimų“. Žmogaus, kuriam JAV iždo departamentas gruodžio 9-ąją skyrė sankcijas.
Aivaras Lembergas
Aivaras Lembergas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kas yra Aivaras Lembergas?

Jis – vienas labiausiai pagarsėjusių Latvijos oligarchų, kiti du – Andris Škele ir Ainaras Šlesersas. Nors jis buvo nušalintas nuo uostamiesčio Ventspilio mero pareigų, jis vis dar turi didelę įtaką miesto tarybos sprendimams.

Nepaisant prokurorų turimų įrodymų, A.Lembergo teismo procesas tęsiasi daugiau nei 10 metų. Ir tai – tik pirmosios instancijos teismas. Šią vasarą interviu didžiausiam Latvijos laikraščiui „Latvijas Avīze“ prokuroras Juris Jurissas teigė, kad oligarcho advokatai naudojasi visomis įmanomomis teisinėmis priemonėmis, jog prailgintų procesą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aivaras Lembergas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aivaras Lembergas

Kas įvyko?

Gruodžio 9-ąją, tarptautinę kovos su korupcija dieną, JAV iždo departamento Užsienio aktyvų kontrolės biuras (OFAC) skyrė sankcijas A.Lembergui.

Pasak OFAC, jis yra „atsakingas ar bendrininkavo, arba tiesiogiai ar netiesiogiai dalyvavo korupcinėje veikloje, įskaitant valstybės turto pasisavinimą, prievartinį privataus turto nusavinimą siekiant asmeninės naudos, korupciją, susijusią su valstybinėmis sutartimis ar gamtinių išteklių išgavimu, ar kyšininkavimu“, rašoma biuro pranešime spaudai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ventspilio uostas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ventspilio uostas

Be to, teigiama, kad daug metų Ventspilio mero pareigas ėjęs A.Lembergas „kontroliuoja juridinius subjektus per politines partijas ir korumpuotus politikus, ir sistematiškai išnaudoja tuos subjektus ir individus tam, kad gautų ekonominės naudos“.

OFAC tikina, kad A.Lembergas naudojosi ryšiais ir galia, kad formuotų ištisas vyriausybes. OFAC mini dar keturis subjektus, kurie yra susiję su A.Lambergu arba yra jo kontroliuojami: Ventspilio laisvojo uosto valdyba, Ventspilio plėtros agentūra, Verslo plėtros asociacija ir Latvijos tranzito verslo asociacija.

Kokį poveikį tai turi?

JAV sankcijos, skirtos remiantis Pasauliniu Magnickio žmogaus teisių atskaitingumo aktu, reiškia, kad visi galimi A.Lembergo pinigų pavedimai JAV viduje ar susiję su JAV, yra blokuojami, apie juos turi būti pranešta OFAC.

Praktiškai tai reiškia, kad A.Lembergas, jo partneriai ir kompanijos negali atlikti jokių pinigų pavedimų JAV. Be to, jokia amerikiečių ar kita kompanija dėl sankcijų baimės nesiryš palaikyti verslo ryšių su A.Lembergu tiesiogiai ar per jo kontroliuojamas kompanijas. Praktiškai jo verslas yra paralyžiuotas.

Nacionaliniu lygiu sankcijos yra dviejų krypčių. Pirmoji – sankcijos prieš A.Lembergą asmeniškai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV iždo departamentas
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV iždo departamentas

Anot Latvijos Finansų ir kapitalo rinkos komisijos (FCMC) vadovės Santos Purgailės, nuo ketvirtadienio – gruodžio 12 dienos – bankai ir toliau teiks paslaugas A.Lembergui ir juo susijusioms organizacijoms, tačiau bus vykdomas „sustiprintas monitoringas“.

Tai reiškia, kad A.Lembergas galės turėti tik vieną banko sąskaitą, kurią naudos patenkinti tokius esminius poreikius kaip mokesčių valstybei mokėjimas, mokėjimai už pirkinius, nuomą, paskolą ar komunalines paslaugas, teisinių paslaugų mokesčių kompensavimas ir t.t.

Be to, JAV valstybės departamentas uždraudė A.Lambergui ir jo šeimos nariams patekti į Jungtines Valstijas.

Ką tai reiškia Latvijai?

Antroji ir Latvijos ekonomikai svarbiausia JAV sankcijų kryptis yra keturios organizacijos, susijusios su A.Lembergu. Pirmoji ir svarbiausia yra Ventspilio laisvojo uosto valdyba.

JAV sankcijos numato, kad duodama 30 dienų sustabdyti bendradarbiavimą su sankcionuotomis organizacijomis.

Siekdama atsikratyti A.Lembergo įtakos, Latvijos vyriausybė ėmėsi ryžtingų žingsnių. Ketvirtadienį šalies parlamentas pritarė Latvijos vyriausybės pasiūlymui pakeisti uostų valdymo modelį. Iš esmės tai reiškia, kad dabar valstybė kontroliuos ir Ventspilio, ir Rygos uostą.

Ventspilio uosto atveju reikia pakeisti įstatymus, kad A.Lembergas būtų atskirtas nuo Ventspilio uosto. „Kai valstybė perima uostą, bet kokie santykiai su žmogumi, kuriam skirtos sankcijos, visiškai nutraukiami“, – anksčiau šią savaitę pabrėžė Latvijos premjeras Krišjanis Karinis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rygos uostas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rygos uostas

Paklaustas, kodėl tokie pat pokyčiai turėtų būti taikomi Rygos laisvajam uostui, transporto ministras Talis Linkaitis sakė, kad Rygos ir Ventspilio uostai yra didžiausi Latvijoje, o „Rygoje yra daroma įtaka iš fizinių ir juridinių asmenų“, kuriems buvo skirtos JAV sankcijos.

„Tam, kad Rygos uostas netaptų sankcijų ar suvaržymų subjektu, žengiame proaktyvų žingsnį, skirtą išspręsti abiejų uostų valdymo klausimą“, – sakė T.Linkaitis.

Latvijos naujienų portalo „Tvnet“ programoje „Pasaulis kišenėje“ garsus latvių žurnalistas ir analitikas Paulas Raudsepsas įspėjo apie galimus JAV sankcijų padarinius Latvijos ekonomikai.

„Viena iš grėsmių yra vasarį vyksiantis Finansinių veiksmų darbo grupės (FATF) susitikimas, kuriame bus sprendžiama, ar įtraukti Latviją į vadinamąjį pilkąjį sąrašą. Ir JAV tame vaidins svarbų vaidmenį.

Akivaizdu, kad jei negalėsime įrodyti, jog Lambergo atveju veikėme greitai ir efektyviai, tuomet, man atrodo, pilkasis sąrašas mums yra beveik 100 proc. neišvengiamas.

Kita vertus, jei galima parodyti, kad, šiuo atveju, izoliavome asmenį (Lembergą) ir pakeitėme aplinką, kad (asmenų, kuriems skirtos sankcijos) poveikis būtų ženkliai sumažintas, mums vasarį atsilieps teigiamai“, – sakė P.Raudsepsas.

FATF „pilkąjį sąrašą“ sudaro šalys, kuriose bankų sistema nesugeba susidoroti su nešvarių pinigų srautais.

Paprastai tariant, jei Latvija atsidurs šiame sąraše, Latvijos eksporto įmonėms kils daug problemų. Pavyzdžiui, toms įmonėms gali būti sudėtinga atsidaryti banko sąskaitas užsienyje.

Paprastai tariant, jei Latvija atsidurs šiame sąraše, Latvijos eksporto įmonėms kils daug problemų. Pavyzdžiui, toms įmonėms gali būti sudėtinga atsidaryti banko sąskaitas užsienyje.

Kas toliau?

Ketvirtadienį – gruodžio 12 dieną – premjeras K.Karinis nurodė sukurti transporto ministro T.Linkaičio vadovaujamą darbo grupę, kuri užtikrintų, kad Ventspilio laisvasis uostas tęs operacijas.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Arturas Krišjanis Karinis
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Arturas Krišjanis Karinis

Darbo grupė buvo sukurta skatinti efektyvią koordinaciją ir užtikrinti, kad Ventspilio laisvasis uostas toliau veiks, bei sumažinti korupcijos riziką, taip sumažinant JAV sankcijų poveikį Latvijos tranzito sistemai ir ekonomikai apskritai.

Tą pačią dieną FCMC vadovė S.Purgaile žurnalistams sakė, kad vyriausybė deda visas pastangas, jog Ventspilio laisvasis uostas būtų pašalintas iš JAV sankcijų sąrašo. Ji sakė nesanti tikra, ar tai įvyks.

Jei sankcijos nebus panaikintos per ateinančias 30 dienų, bankai nebeteiks finansinių paslaugų sankcionuotoms organizacijoms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų