„Sankcijos, kurias įvestume, turėtų įtakos ir Kinijai, nes jos taip pat būtų nukreiptos prieš Rusijos finansų sistemą, kuri neabejotinai sąveikauja ir su Kinijos ekonomika“, – sakė jis.
„Kinija turėtų rinktis – laikytis ar nesilaikyti sankcijų. Jei ji pasirinktų nesilaikymą, tada, žinoma, būtų taikomos priemonės [prieš Kiniją]“, – tęsė J.Sullivanas.
JAV prezidento patarėjas pabrėžė, kad, Vašingtono manymu, galimos Rusijos invazijos į Ukrainą padarinius Kinija pajustų.
J.Sullivanas taip pat sakė, jog neturima tiesioginių įrodymų, ar Ukrainos tema buvo aptarta per neseniai Pekine įvykusį Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Kinijos prezidento Xi Jinpingo susitikimą.
Vakarų valstybės siekia atgrasyti Rusiją nuo invazijos į savo kaimynę Ukrainą, pastarosios pasienyje sutelkusios daugiau kaip 100 tūkst. karių ir daug sunkiosios karinės technikos. Kita vertus, Vakarų lyderiai įspėjo Rusiją, kad įsiveržimo į Ukrainą atvejų jos lauktų „sunkios pasekmės“, įskaitant itin griežtas ekonomines sankcijas.
Invazija nėra vienintelis scenarijus
JAV ir jų sąjungininkės rengia priemones, atsižvelgdamos į įvairius įvykių aplink Ukrainą raidos scenarijus, nes Rusijos veiksmai prieš kaimynę gali būti įvairių formų, interviu NBC televizijai sekmadienį kalbėjo JAV prezidento Joe Bideno nacionalinio saugumo patarėjas Jake'as Sullivanas.
„Viena priežasčių, kodėl mes taip intensyviai dirbame pastaraisiais mėnesiais, yra ta, kad ruošiamės ne tik vienam, bet ir įvairiems galimiems įvykių raidos scenarijams“, – sakė jis.
Anot J.Sullivano, Rusijos veiksmai Ukrainos atžvilgiu gali pasireikšti įvairiomis formomis, tokiomis kaip „okupuotų teritorijų Rytų Ukrainoje, žinomų kaip Donbasas, aneksavimas“, „hibridiniais veiksmais“, įskaitant kibernetines atakas ir politinės padėties destabilizavimą, taip pat plataus masto karinę invaziją.
Kartu jis pabrėžė, kad padėtis aplink Ukrainą gali paaštrėti bet kurią akimirką, o, Vašingtono vertinimu, prie Ukrainos sienos sutelktos Rusijos karinės pajėgos pajėgios „reikšmingai karinei operacijai Ukrainoje“.
JAV prezidento patarėjas taip pat priminė Vašingtono siekį derėtis su Maskva dėl tam tikrų raketų sistemų dislokavimo, karinių pratybų skaidrumo, pasitikėjimo stiprinimo priemonių bei atsitiktinių incidentų prevencijos.
„Tačiau nesame pasirengę diskutuoti apie esminius saugumo principus, tarp kurių yra ir NATO atvirų durų politika“, – akcentavo jis.
J.Sullivanas taip pat pareiškė, kad JAV ruošiasi atsakymui į galimas Rusijos „asimetrines“ sankcijas tuo atveju, jei Maskva jų imtųsi sulaukusi Vakarų sankcijų dėl jos karinės invazijos į Ukrainą.
„Mums tikrai reikia pasiruošti galimiems Rusijos asimetriniams atsakams į JAV ir jų Europos sąjungininkių sankcijas. Vienas jų – bandymas panaudoti dujas kaip ginklą prieš Europą“, – sakė jis ir priminė, kad JAV prezidentas „nurodė savo komandai rasti [variantų] suskystintų gamtinių dujų tiekimui“ į Europą iš kitų pasaulio regionų, „kad būtų kompensuotas jų deficitas, jei kiltų Rusijai nusprendus naudoti dujas kaip politinį ginklą“.