Britų užsienio reikalų sekretorius Jamesas Cleverly apie tai pranešė prieš savo Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai skirtą kalbą, kurioje, remiantis pranešimu, jis pabrėš Rusijos karo pasekmių mastą, paragins Rusiją atnaujinti Juodosios jūros grūdų iniciatyvą ir nurodys, kad Ukrainoje reikia teisingos ir ilgalaikės taikos.
Tarp sankcionuotų asmenų atsidūrė Maskvos regiono vaikų teisių komisarė Ksenija Mišonova ir Rusijos švietimo ministras Sergejus Kravcovas.
Pranešime sakoma, kad jie dalyvavo Rusijos parengtoje deportacijos programoje, kuria siekiama ištrinti ukrainiečių kultūrinę ir nacionalinę tapatybę. Priduriama, kad rusų valdžios institucijos į Rusiją arba laikinai Rusijos kontroliuojamą teritoriją prievarta deportavo daugiau kaip 19 000 ukrainiečių vaikų.
„Daugybė deportuotų vaikų perkeliami į perauklėjimo stovyklų tinklą neteisėtai aneksuotame Kryme ir žemyninėje Rusijos dalyje, kur jiems taikomas į Rusiją orientuotas akademinis, kultūrinis, patriotinis ir karinis ugdymas“, – teigiama JK vyriausybės pranešime.
Jame nurodoma, kad sankcijos taip pat palies du prieš Ukrainą bei jos žmones nukreiptą dezinformaciją skleidusius Rusijos propagandistus, įskaitant Antoną Krasovskį, buvusį „Russia Today“ laidų vedėją, kuris tiesioginiame eteryje buvo pareiškęs, kad ukrainiečių vaikus reikia paskandinti ir sudeginti.
Juodajame sąraše taip pat atsidūrė Rusijos kultūros ministrė Olga Liubimova – dėl to, kad naudojasi savo pareigomis, siekdama paremti antiukrainietišką Rusijos politiką.
„Siaubingoje prievartinės vaikų deportacijos programoje ir neapykantos kupinoje propagandoje, kurią skleidžia jo pakalikai, matome tikruosius [Rusijos prezidento Vladimiro] Putino ketinimus – ištrinti Ukrainą iš žemėlapio“, – cituojamas J.Cleverly.
„Šiandienos sankcijomis reikalaujama atsakomybės iš tų, kurie remia Putino režimą, įskaitant tuos, kurie norėtų, kad Ukraina būtų sunaikinta, jos nacionalinis identitetas ištirpdytas, o jos ateitis ištrinta“, – pridūrė sekretorius.
Nuo Rusijos invazijos pradžios britų sankcijos pritaikytos daugiau nei 1 600 asmenų ir subjektų, įskaitant 29 bankus, kurių pasaulinio turto vertė siekia 1 trilijoną svarų sterlingų (eurų), daugiau nei 130 oligarchų, kurių turto bendra grynoji vertė viršija 145 mlrd. svarų sterlingų (169 mlrd. eurų), ir daugiau nei 20 mlrd. svarų sterlingų (23 mlrd. eurų) vertės JK ir Rusijos prekybą.
2022-ųjų birželį už įtariamą dalyvavimą priverstinai perkeliant Ukrainos vaikus JK sankcijas įvedė Rusijos vaiko teisių komisarei Marijai Lvovai-Belovai.
Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) kovą išdavė M.Lvovos-Belovos ir V.Putino arešto orderius. Teismas teigė, kad orderiai susiję su kaltinimais karo nusikaltimais – neteisėta ukrainiečių vaikų deportacija. Kremlius ir M.Lvova-Belova atmetė kaltinimus ir nurodė, kad Rusija nepripažįsta teismo jurisdikcijos.