2022 03 31 /10:59

Britų ir amerikiečių žvalgybos: V.Putino patarėjai bijo sakyti tiesą apie Ukrainą

Rusijos prezidento Vladimiro Putino patarėjai bijo pasakyti jam tiesą apie invaziją į Ukrainą, o maištaujantys rusų kariai gadina savo pačių įrangą ir net netyčia numuša savo pačių lėktuvus, sako JAV ir britų žvalgybos tarnybos.
Sergejus Šoigu ir Vladimiras Putinas
Sergejus Šoigu, Vladimiras Putinas

Patarėjai klaidino V.Putiną?

Artimi sąjungininkai Vašingtonas ir Londonas, kurių žvalgyba stengiasi akcentuoti Rusijos nesėkmes šiame kare ir nesutarimus Kremliuje, sako, kad V. Putino patarėjai „pernelyg bijo“ pasakyti jam visą tiesą apie nesėkmes mūšių laukuose ir tikrąjį sankcijų poveikį.

Kelios valandos po to, kai Baltieji rūmai paskelbė savo kritišką žvalgybos vertinimą, Britanijos elektroninės žvalgybos agentūros GCHQ direktorius Jeremy Flemingas ketvirtadienį sakė, kad Rusijos lyderis pervertino savo kariuomenės pajėgumus pasiekti greitą pergalę.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Flemingas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jeremy Flemingas

„Matėme rusų karių, kuriems trūksta ginklų ir kovinės dvasios, atsisakančių vykdyti įsakymus, kenkiančių savo pačių įrangai ir net netyčia numušančių savo pačių lėktuvus“, – sako J.Flemingas parengtoje kalboje Australijos nacionaliniam universitetui Kanberoje.

„Ir net jei Putino patarėjai bijo pasakyti jam tiesą, režimui turi būti visiškai aišku, kas vyksta ir koks yra neteisingo įvertinimo mastas“, – sakė jis.

J.Flemingo manymu, V.Putinas nepakankamai įvertino Ukrainos pasipriešinimą, tarptautinės koalicijos prieš jį tvirtumą ir ekonominių sankcijų poveikį.

Iš anksto paskelbti jo komentarai atkartoja diena anksčiau Baltųjų rūmų paskelbtą JAV žvalgybinę informaciją, rodančią, kad V.Putiną jo patarėjai „neteisingai informuoja“ apie Rusijos puolimo pažangą.

„Tikrai turime informacijos, kurią dabar paviešinome, kad jis jautėsi Rusijos kariuomenės suklaidintas“, – sakė Baltųjų rūmų komunikacijos direktorė Kate Bedingfield.

S.Šoigu pateko į nemalonę?

Pastarosiomis dienomis Ukrainos pajėgos atkovojo kai kurias teritorijas, įskaitant strategiškai svarbų Kyjivo priemiestį Irpinę, o Rusijos puolimas, pradėtas vasario 24 dieną, atrodo įstrigęs.

JAV ir britų žvalgybos pranešimai pasirodė daugėjant klausimų dėl V.Putino santykių su gynybos ministru Sergejumi Šoigu, kuris porą savaičių buvo dingęs iš viešumos, bet kovo 26-ąją vėl pasirodė per televiziją.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu

S.Šoigu buvo parodytas pirmininkaujantis posėdžiui dėl Rusijos ginkluotės biudžeto. Valstybinės televizijos medžiaga nėra datuota, tačiau S.Šoigu užsimena apie Finansų ministerijos posėdį, kuris, kaip pranešė Rusijos naujienų agentūros, įvyko kovo 25-ąją.

Tarp V.Putino ir Gynybos ministerijos dabar „nuolat tvyro įtampa“, keliama Rusijos lyderio nepasitikėjimo ministerijos vadovybe, Vašingtone sakė vienas JAV aukšto rango pareigūnas.

Kovo mėnesį pasirodžiusiuose keliuose pranešimuose užsimenama, kad patikrinimų sulaukė vienas neaiškus Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) skyrius ir kad jo vadovas buvo tardomas, net esą laikomas namų arešto sąlygomis.

Nepriklausomi šaltiniai šių pranešimų patvirtinti negalėjo.

Pranešime, kurį pirmasis paskelbė Latvijoje veikiantis rusų naujienų portalas „Meduza“, cituojami Rusijos žvalgybos ekspertai, sakę, kad FSB vadinamosios 5-osios valdybos vadovui Sergejui Besedai ir jo pavaduotojui Anatolijui Boliuchui per tyrimą skirtas namų areštas.

Tiriamosios žurnalistikos svetainė „Dosjė“ teigė, kad pranešimai apie visapusišką valymą yra perdėti.

S.Besedą tikrai apklausė tyrėjai, bet jis toliau dirba savo darbą ir nėra areštuotas, nurodo svetainė.

Jos duomenimis, A.Boliuchas taip pat buvo apklaustas, bet jau keleri metai nebėra antras pagal rangą 5-osios valdybos pareigūnas.

Kibernetinių atakų grėsmė

J.Flemingas įspėjo, kad kibernetinės atakos iš Rusijos išlieka grėsmė.

Nors dalį žmonių nustebino tai, kad Maskva nesurengė kokios nors katastrofiškos kibernetinės atakos, J.Flemingas sakė, jog žvalgyba niekada nemanė, kad tokia ataka yra pagrindinis Rusijos invazijos elementas.

Vis dėlto britų žvalgybos tarnybos pastebėjo „pastovius Rusijos ketinimus trikdyti Ukrainos vyriausybės ir kariuomenės sistemas“, kalbėjo jis.

„Tikrai matėme požymių, rodančių, kad Rusijos kibernetiniai veikėjai ieško taikinių jų veiksmams nepritariančiose šalyse“, – nurodė J.Flemingas.

Pasak jo, mūšių laukuose Ukrainoje Maskva pasitelkia samdinius ir užsienio kovotojus, tarp jų privačią Rusijos samdinių grupę „Wagner“, veikiančią šalyje nuo Rusijos 2014 metais įvykdytos Krymo aneksijos ir dabar intensyvinančią savo veiklą.

Kinija atsargiai remia

J.Flemingas taip pat pažymėjo, kad Kinijos prezidentas Xi Jinpingas atsisakė pasmerkti Rusijos invaziją, užtikrindamas tam tikrą diplomatinę ir ekonominę paramą Rusijai.

„Turėdama galvoje Taivano atsiėmimą, Kinija nenori daryti nieko, kas galėtų suvaržyti jos galimybes veikti ateityje“, – sakė jis, bet prognozavo, kad Kinijos ir Rusijos santykiai gali pablogėti augant Kinijos karinei ir ekonominei galiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis