Po išrinktosios viceprezidentės Kamalos Harris įžanginės kalbos J.Bidenas įbėgo į lauke įrengtą sceną Vilmingtono mieste Delavero valstijoje, kur jis gyvena, skambant Bruce'o Springsteeno dainai „We Take Care of Our Own“ („Mes rūpinamės saviškiais“).
Jis pasiuntė vilties ir susitaikymo žinią džiūgaujančių savo šalininkų miniai ir dešimtims milijonų televizijos žiūrovų.
„Bičiuliai, šios šalies žmonės pasisakė. Jie suteikė mums aiškią pergalę, įtikinamą pergalę“, – sakė švytintis J.Bidenas.
Pergalės kalba buvo sakoma po itin įtemptos rinkimų kampanijos, vykusios siaučiant koronaviruso pandemijai. Tačiau užuot mėgavęsis triumfu, J.Bidenas savo kalboje labiau susitelkė į pastangas pakeisti nusistatymą šalyje, kurios visuomenė, kaip parodė balsavimas, pasidalijusi į apylyges demokratų ir respublikonų šalininkų stovyklas.
„Dabar Amerikoje metas sveikti, – pabrėžė jis, – Pažadu būti prezidentas, kuris siekia ne skaldyti, o vienyti.“
Šis J.Bideno pažadas akivaizdžiai skyrėsi nuo D.Trumpo poliarizuojančios politikos per ketverius jo kadencijos metus.
J.Bidenas pripažino esant nesutarimų su D.Trumpo rėmėjais, bet kalbėdamas apie juos pareiškė: „Jie nėra mūsų priešai. Jie yra amerikiečiai.“
„Tegul ši demonizavimo era Amerikoje pradeda baigtis čia ir dabar, – pridūrė J.Bidenas. – Siekiau šio posto, kad atkurčiau Amerikos sielą, atkurti šios valstybės stuburą – viduriniąją klasę – ir padaryti Ameriką vėl gerbiamą pasaulyje.“
„Suteikime vieni kitiems šansą“, – ragino jis ir paragino šalį „sumažinti temperatūrą“
Buvęs Baracko Obamos viceprezidentas taip pat atkreipė dėmesį į problemas, patiriamas afroamerikiečių ir kitų JAV etninių grupių, padėjusių išrinkti jį Demokratų partijos kandidatu, kad jis galėtų mesti iššūkį D.Trumpui.
„Šį vakarą visas pasaulis stebi Ameriką, ir tikiu, kad mūsų geriausia Amerika yra švyturys pasauliui“, – pabrėžė jis.
J.Bidenas taip pat užsiminė apie laukiančius iššūkius – daugiau kaip 237 tūkst. amerikiečių gyvybių nusinešusią koronaviruso pandemiją ir D.Trumpo padriko vadovavimo padarinius. Jis pažadėjo, kad jau ateinantį pirmadienį paskirsiantis grupę iškilių mokslininkų, kuriems bus pavesta parengti kovos su koronaviruso pandemija planą.
„Pirmadienį paskirsiu grupę vedančiųjų mokslininkų ir ekspertų kaip pareinamojo laikotarpio patarėjus, kad [jie] padėtų padaryti Bideno ir Harris planą konkrečiu brėžiniu, pradėsiančiu [veikti] 2021 metų sausio 20 dieną“, kai įvyks jų inauguracija, išrinktasis prezidentas sakė savo šalininkams.
Fejerverkai
Siekiant išlaikyti pakankamą atstumą tarp dalyvių, į mitingą buvo leista suvažiuoti tik apie 360 automobilių, bet prie kelio, vedančio į renginio vietą, susirinko tūkstančiai žmonių, kurių daugelis šoko ir mojavo Amerikos vėliavomis.
J.Bidenas viešai pasirodė pirmąkart nuo tada, kai anksčiau šeštadienį JAV televizijos paskelbė, kad demokratų kandidatas įgijo neįveikiamą persvarą, nors balsų skaičiavimas dar nėra pasibaigęs, ir per antradienį įvykusius rinkimus įveikė D.Trumpą, tapusį vienu iš nedaugelių tik vieną kadenciją dirbusių prezidentų.
Per šventinį renginį buvo žarstomas konfeti, šaudė įspūdingi fejerverkai, skambant grupės „Coldplay“, Bruce'o Springsteeno ir Tinos Turner dainoms. Per šį renginį amerikiečiais taip pat galėjo geriau įvertinti J.Bideno kampanijos partnerę K.Harris, kuri pateks į istoriją kaip pirmoji JAV viceprezidento postą užėmusi moteris ir juodaodė.
Savo kalboje, kurią lydėjo pakiliai nusiteikusios minios šūksniai, K.Harris gyrė milžinišką rinkėjų aktyvumą, savo valią pareiškus apie 160 mln. amerikiečių. Ji sakė, kad šalies visuomenė jau ilgai yra susiskaldžiusi, bet „Joe yra gydantis žmogus“.
„Kai pati mūsų demokratija buvo įrašyta į balsalapį per šiuos rinkimus, kai sprendėsi pačios Amerikos sielos likimas ir pasaulis stebėjo – jūs atnešėte naują dieną Amerikai“, – pabrėžė K.Harris.
J.Bidenas, kuriam vėliau šį mėnesį sukaks 78-eri, ateinančių metų sausio 20-ąją taps vyriausiu žmogumi, kada nors tapusiu JAV prezidentu.
Šimtai žmonių automobiliuose sveikino J.Bideną su pergale
Dėvėdami kaukes ir mojuodami vėliavomis nuo automobilių stogų, šimtai demokratų džiugiai sveikino kiekvieną sakinį J.Bideno pirmojoje kaip išrinktojo JAV prezidento pasakytoje kalboje, pergalės vakarėlyje, į kurį žmonės dėl koronaviruso suvažiavo savo automobiliais.
J.Bidenui Vilmingtone, Delavere, kur jis gyvena, mitingo dalyviams sakant, kad jis suvienys Ameriką kaip 46-asis jos prezidentas, susirinkusieji palaikymą reiškė garso signalais ir šokdami įsilipę į visureigių bagažines.
„Tai nuostabus jausmas“, – sakė 26 metų finansų analitikė Juliana Panzera, kalbėdama pro savo automobilio langą stovėjimo aikštelėje.
„Beveik atrodo per gerai, kad būtų tiesa. Bet ačiū Dievui, kad taip nėra“, – pridūrė ji.
Vaikai automobiliuose mojavo mėlynomis švytinčiomis lazdelėmis, o suaugusieji, užsidėję kaukes su „Biden-Harris“ logotipu, mėgavosi gėrimais su savo bendraminčiais šalia savo transporto priemonių.
„Mes pakylėti“, – sakė 32-ejų turinio kūrėja Alexis Reyes, atvažiavusi iš kaimyninio Naujojo Džersio.
„Mes meldėmės ir norėjome, kad Bidenas gautų šią pergalę. Manau, kad visi tiesiog jaučia kažką panašaus į tai, kad „Tėtis perims kontrolę ir apsaugos visus“, – pridūrė ji.
59-erių Patas Heffernanas ir jo žmona Debra šią savaitę jau du kartus važiavo į šią vietą laukdami pergalės vakarėlio, kuris iškart neįvyko dėl užsitęsusio balsų skaičiavimo.
„Jaučiame palengvėjimą“, – sakė vyras, mūvėjęs raudonai ir baltai dryžuotas kelnes su petnešomis ir užsidėjęs žybsinčią kepurę. Jo žmona dėvėjo Laisvės statulos kostiumą.
„Tai pridera, nes vėl pradėsime leisti į savo šalį imigrantus“, – sakė D.Heffernan.
Pasak organizatorių, į mitingą suvažiavo apie 360 automobilių. Tarp susirinkusiųjų, be kita ko, buvo matyti pripučiamo kūdikio, vaizduojančio Donaldą Trumpą, kostiumą dėvintis žmogus.