Paaiškindamas, kodėl praėjusią savaitę Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje JAV nevetavo rezoliucijos dėl žydų nausėdijų plėtros, J.Kerry pasakė: „Balsavimas JT buvo susijęs su dviejų valstybių sprendinio išsaugojimu“.
„Štai už ką mes stovime – už Izraelio, žydų ir demokratinės valstybės, ateitį, taikiai ir saugiai sugyvenančios su savo kaimynais“, – sakė jis.
„Dviejų valstybių sprendinys yra vienintelis būdas pasiekti tikrą ir ilgalaikę taiką tarp izraeliečių ir palestiniečių“, – sakė J.Kerry, bet perspėjo, kad šiam sprendiniui yra kilęs didelis pavojus“.
Kalboje, kurioje buvo pateikti pasiūlymai Izraelio ir palestiniečių konfliktui išspręsti, J.Kerry perspėjo Izraelį, kad šis eina palestiniečiams priklausančių žemių „amžinos okupacijos“ keliu.
„Šiandien tarp Jordano upės ir Viduržemio jūros gyvena maždaug po lygiai žydų ir palestiniečių, – sakė jis susirinkusiems diplomatams Vašingtone. – Jie turi pasirinkimą: gali rinktis gyventi kartu toje pačioje valstybėje, arba pasidalinti į dvi valstybes“.
„Bet čia labai svarbu suvokti realybę. Jeigu bus pasirinkta viena valstybė, Izraelis gali būti arba žydiškas, arba demokratiškas – jis negali būti dvejopas vienu metu ir jame netgi nebus tikros taikos“.
Siūlo spręsti pagal 1967 metus
Johnas Kerry trečiadienį primygtinai siūlė, kad Izraelis ir būsimoji Palestina sudarytų dvi valstybes teritorijoje, kuri būtų padalinta pagal būklę iki 1967 metų Šešių dienų karo.
Savo kalboje apie įšaldytą taikos Artimuosiuose Rytuose procesą J.Kerry sakė, kad žemės galėtų būti „ekvivalentiškai mainomos“, patikslinta siena, bet tai turi būti daroma tik abipusiu sutarimu.
Jis tvirtino, kad Jeruzalė galėtų būti pripažinta abiejų valstybių sostine, ir Izraelio žydų valstybe nepripažįstančios šalys turėtų tai taip pat pripažinti.
„Tik izraeliečiams ir palestiniečiams tenka šis sunkus pasirinkimas, bet mes visi galime padėti“, – sakė J.Kerry, dėstydamas Jungtinių Valstijų rekomendacijas taikos pastangoms atgaivinti.